Missä mättää kun kone heittää nesteet pihalle kun ajaa vähänkin yli 2000 kierroksen. Viime kesänä oli samaa oiretta ja samalla lämpö rupesi kohoamaan. Talvella puhdistin lämmönvaihtimet, moskaa oli runsaasti. Nyt ei enää lämmöt kohoa mutta nesteet tulee pihalle kun kääntää kahvaa. Voiko varmistua ettei vika ole kannentiivisteessä ilman että avaa ja katsoo?
Painetta
Perkins 4236 M
3511
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kannen voi tarkistaa kuin autossakin:
- pumppaamalla painetta jäähdyttimeen ja seuraamalla katoaako se, tarvitaan pumppu korkki sitä varten lainaksi korjaamosta
- seuraamalla jäähdytintä kun kone käy normaalilämpöisenä ja kuormitettuna, termostaatti avautuu. Mikäli paisuntasäiliöön tulee kuplia/ilmaa vuotaa kansi.
Usein jälkimmäinen keino on se ainoa, kun vuoto on alussa onneksi niin pieni että jäähdyttimeen pumpattu paine ei riitä vuotoon, vaan tarvitaan sylinterin työpaine vuotoa aiheuttamaan.
Kun ajatat venttä puosulla ja itse tähyät jäähdyttimeen niin pitäisi näkyä.
VARO kuitenkin polttamasta itseäsi ! ! !
Voi myös riittää että konetta "kaasuttaa" vapaalla kuumana vuodon havaitsemiseksi.
Voihan siellä myöskin olle vielä moskaa jäähdytinsysteemissä joka aiheuttaa paikallista ylikuumenemista huonon kierron vuoksi.
sylinterinkannentiivistevikojen selvittämiseksi on
sylinterien vuotomittaus, ja toiseksi myöskin jäähdytysnesteen kaasupitoisuus voidaan mitata jos siellä on mukana pakokaasuja.
Nämä ei ole kovinkaan suuria töitä asian osaavalle ja laitteet omistavalle.
niinkin pieni vika, ettei paisuntasäiliön korkki pidä tarvittavaa ylipainetta sisällä!