Meillä tosi pieni piha, ei montaa neliötä, mutta ruohikkoa suurin osa. Pieni koiramme käy pihassa aamu- ja iltapissalla, kakat keräämme tietysti pois. Onko pihalle pidemmän päälle haittaa, jos koira pissii pihaan vuositolkulla? Kasvaako siinä sitten enää mikään. Olemme hiljattain muuttaneet tähän asuntoon, joten en tiedä mitä haittaa koira sattaa saada pihalle aikaan. Vai haittaako mitenkään? Kesällä olis tietysti kiva viettää aikaa pihassa myös.
Koiran pissa ja pieni piha
8
5251
Vastaukset
- nurmikko keltaiseksi
Jos teillä on uroskoira, niin silloin kannattaa pistää pihaan joku tolppa johon se yleensä mielellään kusasee ja muu nurmialue säilyy palamatta.
Nurmialue kannattaa kalkita ja lannoittaa keväällä hyvin, jotta nurmesta tulee mahdollisimman vahva ja näin ollen kestää rasitustakin paremmin.
Toisaalta teillä on pieni toi koira ja tuotoksetkin ovat sen verran pienet, että välttämättä ei nurmelle tapahdu mitään.- maajussi74
ole huoleti. lannoitusta pissi on vaan kyllä kasvit ja nurmikko sen käyttää kun kuitenkin tulee pieninä erinä
- mm susi
kusaisevat mieluimmin vinossa olevan puun juurelle. Tätä tietoa käyttävät esimerkiksi turkismetsästäjät hyväkseen.
Laita pihasi nurkkaan pieni keppi vinoon. Näin haitta jää pienelle alueelle.
- vihainen-
Tuommoisesta muutaman neliön pihasta...Koska eihän se koiralle riitä.Ettekö käy lenkillä sen kanssa ikinä??
- alkuperäisen kirjoittaja
Jos olisit viitsinyt lukea viestin kunnolla, siinähän luki, että aamu ja iltapissit tehdään pihaan. Kyllä siihen mahtuu 1,5-2 tuntia päivittäin kunnon lenkkejä siihen väliin.
- eih voih ollah tottah
Pieni piha.. onko se siis rivarissa tai kerrostalossa? Kehotan hiukan käyttämään järkeä: koiraa ei todellakaan kuseteta pihalla! Yökkk!!
- Anonyymi
Koira pissa on lannoitetta, vältyt kanankakan levittämisen vaivasta. Koiran pissa ei haise ja valuu sateella maan alle. Kanankakka haisee kuivana sekä märkänä.
- Anonyymi
Meillä takaovessa koiraluukku, josta 2 pientä koiraamme pääsee takapihan ~40 m2 aitaukseen vapaasti 24/7. Kakat kerätään luonnollisesti pois, mutta pissoille ei tehdä mitään - mitäpä niille voisikaan tehdä?
Koiran pissa ei tosiaan haise, eikä näytä vahingoittavan nurmikkoakaan.
Kissan pissan haju on kamala, mutta se on taas toinen juttu...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2282978Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell111669Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.51347- 1031216
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1261183- 751117
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531032Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581025Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717947- 135932