Meillä tosi pieni piha, ei montaa neliötä, mutta ruohikkoa suurin osa. Pieni koiramme käy pihassa aamu- ja iltapissalla, kakat keräämme tietysti pois. Onko pihalle pidemmän päälle haittaa, jos koira pissii pihaan vuositolkulla? Kasvaako siinä sitten enää mikään. Olemme hiljattain muuttaneet tähän asuntoon, joten en tiedä mitä haittaa koira sattaa saada pihalle aikaan. Vai haittaako mitenkään? Kesällä olis tietysti kiva viettää aikaa pihassa myös.
Koiran pissa ja pieni piha
8
4806
Vastaukset
- nurmikko keltaiseksi
Jos teillä on uroskoira, niin silloin kannattaa pistää pihaan joku tolppa johon se yleensä mielellään kusasee ja muu nurmialue säilyy palamatta.
Nurmialue kannattaa kalkita ja lannoittaa keväällä hyvin, jotta nurmesta tulee mahdollisimman vahva ja näin ollen kestää rasitustakin paremmin.
Toisaalta teillä on pieni toi koira ja tuotoksetkin ovat sen verran pienet, että välttämättä ei nurmelle tapahdu mitään.- maajussi74
ole huoleti. lannoitusta pissi on vaan kyllä kasvit ja nurmikko sen käyttää kun kuitenkin tulee pieninä erinä
- mm susi
kusaisevat mieluimmin vinossa olevan puun juurelle. Tätä tietoa käyttävät esimerkiksi turkismetsästäjät hyväkseen.
Laita pihasi nurkkaan pieni keppi vinoon. Näin haitta jää pienelle alueelle.
- vihainen-
Tuommoisesta muutaman neliön pihasta...Koska eihän se koiralle riitä.Ettekö käy lenkillä sen kanssa ikinä??
- alkuperäisen kirjoittaja
Jos olisit viitsinyt lukea viestin kunnolla, siinähän luki, että aamu ja iltapissit tehdään pihaan. Kyllä siihen mahtuu 1,5-2 tuntia päivittäin kunnon lenkkejä siihen väliin.
- eih voih ollah tottah
Pieni piha.. onko se siis rivarissa tai kerrostalossa? Kehotan hiukan käyttämään järkeä: koiraa ei todellakaan kuseteta pihalla! Yökkk!!
- Anonyymi
Koira pissa on lannoitetta, vältyt kanankakan levittämisen vaivasta. Koiran pissa ei haise ja valuu sateella maan alle. Kanankakka haisee kuivana sekä märkänä.
- Anonyymi
Meillä takaovessa koiraluukku, josta 2 pientä koiraamme pääsee takapihan ~40 m2 aitaukseen vapaasti 24/7. Kakat kerätään luonnollisesti pois, mutta pissoille ei tehdä mitään - mitäpä niille voisikaan tehdä?
Koiran pissa ei tosiaan haise, eikä näytä vahingoittavan nurmikkoakaan.
Kissan pissan haju on kamala, mutta se on taas toinen juttu...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m372726Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?
Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.891174Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia
Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.127979Oliko mies vetäytyminen
Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.60950- 66907
Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää
Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos76858Oon tässä pohtinut että se nainen
Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle70805EU:lta tyly ratkaisu Temulle
On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta99802Nainen on ihana
ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?25718Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä
Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi30684