Onko Rentokill-niminen tuholaistorjuntafirma saanut Helsingin kaupungiltakin luvan tappaa katukuvaa pehmentäneet, leppoisat ja nöyrät pulut (kesykyyhkyt)? Katukuvassa ei enää paljoa puluja näy. On törkeää jos tappamiseen on ryhdytty. Pulut ovat viattomia lintuja, pitävän osaltaan huolen kadulle heitetyistä ruuista ja puhdistavat kadut, ja köpöttelevät leppoistasti touhuten. Ja eivät ole agressiivisia käytökseltään kuten lokit.
Täältä ainakin pisteet puluille!
Täältä ainakin pisteet puluille!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Minustakin pulut ovat symppiksiä. Seurailin niitä syksyllä, kuinka asustivat Helsinginkadulla rautatiesillan alla penkereellä. Ei paljon liikenteen melu haitannut. Välillä lenkkeilivät kevyenliikenteen tiellä. Iltojen pimetessä olivat monesti jo yöunilla, kun kuljin ohi. Enää en ole nähnyt.
Sama juttu, pulut ovat väärinymmärrettyjä, symppiksiä ja hyväkäytöksisiä kaupunkilintuja jotka kuuluvat kaupunkiin yhtenä kulttuuriosana.
Ihmettelen kanssa, joka päivä kuljen Hesan Hakaniemen torin ohi, eikä enää kuukauteen ole puluja näkynyt yhtään. Aiemmin niitä tepasteli isollla porukalla torilla. Torillahan aina löytyy muonaa maasta linnuille putsattavaksi, vaan ei lintuja näy. Liekkö sellainen pirullinen tuholaistorjuntafirma kuin Rentokill saanut Hgin kaupungiltakin tappokäskyn puluille? Virkamiehissähän on runsaasti ahdasmielisiä ja elämää ymmärtämättömiä tyyppejä, ja lintuinfluenssa-hysteerikkoja jotka voivat tuollaista halutakin. Ja kun kesykyyhkyt ovat tosiaan mainioita tepastajia, väistävät aina ihmistä, ovat rauhallisesti käyttäytyviä ja puhdistavat vielä ruokajämistä kadut, niin ihmettelen nykyihmisen julmuutta.
Sama hommahan se on lintuinfluenssa-hysteriassa se, että parina talvena kehotettiin lopettamaan lintujen talviruokinta, kamalin seurauksin (pikkulintuja kuoli runsaasti pakkasilla).