kädestä suuhun

No, oli kyllä taas puukolla selkään kaikille pienituloisille ja varsinkin työttömille:

Iltalehti: " Helsingin ortodoksisen seurakunnan pastori Isä Mitro (Mitro Repo) tienasi viime vuonna mukavan palkkapotin, noin 179 700 euroa. "

"Ei tämä rahamäärä ole muuttanut mitenkään elämääni. Kädestä suuhun on eletty, ei kenelläkään ole tarvetta kadehtia."

Vai että kädestä suuhun.
4468
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tyypin julkisuuden perusteella tietäen voisin kuvitella, että lahjoittaa suuren osan pois. Tosin tietoa minulla ei ole, oletan vain.

Äänestä

Ei tuo nyt niin iso summa ole levittää!

Yleensä menot kasvaa tulojen mukaan.

Kuukausituloina:
400 eurollakin säilyy hengissä - MOT.
4 000 eurolla elelee jo komeasti.
14 000 eurolla voi jo revitellä.
40 000 vois jo isotella!

Äänestä
  • Verotettavat tulot 2006 15000 euroa. Ei tarvitse kadehtia minuakaan, ihan kädestä suuhun on eletty ja ei ole ehtinyt kättä edes nostaa.

    Äänestä

Ellen aivan väärin muista, niin siitä ei ole ihan hirvittävän montaa vuotta, kun Isä Mitro itse oli työttömänä. Jos muistikuvani pitävät paikkansa, niin on kyllä melko erikoista "huumoria" sanoa, että kädestä suuhun elää noilla tuloilla. Toki voi olla, että lahjoittaa paljon rahaa pois, mutta siitäkin huolimatta kuulostaa ihmeelliselle.

Itse olen lakannut kokonaan lukemasta noita vuosittaisi tulotietoja. En sen tähden, että tulisin niiden lukemisesta kateelliseksi vaan sen takia, että olen jo ilman niiden lukemistankin huomannut, ettei (yleensä) vähääkään parempiosainen ymmärrä (tai ehkä haluakaan ymmärtää) vähempiosaisten asemaa. Ehkä parempiosaisen on yhtä vaikea hahmottaa sitä, miten joku elää vaikkapa 360 e/kk kuin vähempiosaisen, mitä joku monimiljardööri tekee kaikella rahallaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


180 000 euron tuloilla kirjoitti:

No, oli kyllä taas puukolla selkään kaikille pienituloisille ja varsinkin työttömille:

Iltalehti: " Helsingin ortodoksisen seurakunnan pastori Isä Mitro (Mitro Repo) tienasi viime vuonna mukavan palkkapotin, noin 179 700 euroa. "

"Ei tämä rahamäärä ole muuttanut mitenkään elämääni. Kädestä suuhun on eletty, ei kenelläkään ole tarvetta kadehtia."

Vai että kädestä suuhun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu