Onko luvallista kasvattaa mehiläisiä ns. ammattimaisesti hunajan takia taajama-alueella jossa on omakotitaloja melko lähekkäin?
Kotiimme vievän tien varrella on talo, jonka pihalla sekä tien toisella puolella olevalla pienellä tontilla on arviolta 30 laatikkoa (n. 50cmx50cm kokosia) joissa kyseisen talon asukkaat kasvattavat mehiläisiä. Kesäisin on häiritsevää ja todella ärsyttävää kulkea tonttien välissä olevaa tietä kun mehiläisiä lentelee mielestäni suhteellisen (=liian) paljon.
Kotiimme vievän tien varrella on talo, jonka pihalla sekä tien toisella puolella olevalla pienellä tontilla on arviolta 30 laatikkoa (n. 50cmx50cm kokosia) joissa kyseisen talon asukkaat kasvattavat mehiläisiä. Kesäisin on häiritsevää ja todella ärsyttävää kulkea tonttien välissä olevaa tietä kun mehiläisiä lentelee mielestäni suhteellisen (=liian) paljon.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Olisit iloinen siitä, että mehiläisiä on.
Syömästämme ravinnosta 60% syntyy mehiläisten myötävaikutuksella.
Tavallisen omakotitalon puutarhan sadosta ainakin marjat ja hedelmät
tarvitsevat mehiläispölytystä.
Jos tonttisi ei ole pelkässä koristekäytössä, olet siis hyötyvänä osapuolena.
Olisit onnellinen. Naapurini kasvattaa rottafarmia, ja rotat vilistävät meidänkin tontilla ja välillä siimahäntiä tulee sisällekin. Eläinrakkaalla naapurilla on asianajajatuttu, ja kovin korvausvaateilla ja oikeudella on uhkailtu, jos pienintäkään valitusta kuulluu. Grillata ei voi, koska härskit rotat vievät heti makkarat kun silmä välttää.
Pariisissa on mehiläiskennoja kaupallisessa mielessä keskellä kaupunkia.
Hyvin menee siellä.
Luvista en tiedä ,mutta annoit idean minun ensikesän harrastukselle ,nimittäin ajattelin viestistäsi innostuneena alkaa kasvattamaan mehiläisiä kotipuutarhassani. Lämmin kiitos siitä.
Hienoa että joku kasvattaa mehiläisiä....huom ne ovat täysin erilaisia kuin ampiaiset..ampiainen on raadonsyöjä...olisit onnellinen kun on mehiläisiä lähistöllä...mehiläiset osaavat väistää kun kuljet lähellä pesää.
kyllä ne pörrää tukassa pihalla ja sisälle tulee tapan!yleensä olen ulos ne lennättänyt, mehiläisä suojellut,nyt en jaksa tapella..koska ne riesa!!!naapurilla on hunaja keruu aika likellä..TAAJAMASSA!!!
Vedä niiltä mehiläisiltä metsästysveitsellä kurkut auki. Anna lämpöisen veren valua pitkin mehiläistä ja omia käsiä. Katso myös samalla tiukasti mehiläistä suoraan silmiin ja nauti kun näet sen kuolemankauhun ja lopuksi kuoleman takia lasittuvan katseen. Sen jälkeen ala miettimään mitä pahempaa ja ihanampaa voit tehdä itse mehiläisten viljelijälle..
Saisko vast,saako tarhata taajamassa?minusta ne keväällä kävi kimppuun syksyllä myös.Sisälle niitä tulee myös,kärpäslätkää annan.
Pikkulapsi rukat,en nukuttas ulkona ,tietysti suojana harso mut pitääkö nuo elikot pois,pörräävät äkäsinä tukassa,yks syksy tapoin niitä urakalla,houkutin ne sokerilla vesipulloon.Ärsyttäviä...