Tarkoitulseni olisi rakentaa tuning etu-ja takapuskuri corollaan! En ole ennen moista rakentanut eli tarvitsen hieman apuja! Lähden rakentamaan niitä orkkis puskureista!
Mitä aineita tarvitsen! Itse mitä tiedän niin hartsia, uretaania, lasikuitu mattoa, kovetetta, uretaani levyä ja pakkelia! Ja paljonko näitä mahdollisesti tarvitsee!
Voinko jättää uretaanin lasikuidun alle, eli en tekisi mitään muottia!
Ja olisiko jollakin kuvia puskurin tekemisestä? Pistäkää linkkejä!
Mitä aineita tarvitsen! Itse mitä tiedän niin hartsia, uretaania, lasikuitu mattoa, kovetetta, uretaani levyä ja pakkelia! Ja paljonko näitä mahdollisesti tarvitsee!
Voinko jättää uretaanin lasikuidun alle, eli en tekisi mitään muottia!
Ja olisiko jollakin kuvia puskurin tekemisestä? Pistäkää linkkejä!
Vastaukset 7
Vanhimmat
http://www.a1netti.com/mikko.kalaoja/etu.htm
Etu
vastata tässä, siittä lyhyesti. siittä joutuis tekeen oikein kirjan. mutta yksinkertaistettuna,
puskuri irti, liuotinpesu, karhennus, aaltopahvi
puskuriin ruuveilla kiinni (säätyy uretaania)), pahvi irti,
raspilla haluttu muoto, hiota, kuidutus, kittaus, (ja
nimenomaan edellämainitussa järjestyksessä, säästyy
kittiä), hionta, kittaus, hionta.............HEH,
pohjamaali, pintamaali. tiedän että tähän tulee
paljon kommentteja, mutta tämä olikin vaan yksinkertaistettuna. lisäys sinne uretaani vaiheeseen, PUSKURIN TULEE OLLA EHDOTTOMAN TASAISELLA ALUSTALLA. mielummen ruuvattuna johonkin levyyn. meinaan menee hermot jos siittä
tulee kiero. kuuntele kaikki neuvot mitä saat.
neuvoista. Nyt määkin uskallan yrittää. Luulin
sitä vaikeemmax.
Ei se vaikeaa ole, mutta hyvän lopputuloksen saaminen vaatii huolellisuutta, pitkäjänteisyyttä ja erittäin suurta työmäärää. Kaikki työvaiheet kannattaa tehdä kunnolla, koska hutiloiminen yleensä kostautuu ennemmin tai myöhemmin ja tietoa kannattaa etsiä ennen työn aloittamista ettei tarvitse itse tehdä kaikkia virheitä. Tietoa kyllä löytyy netistäkin ja myös kirjastosta varmasti löytyy lasikuitutöitä käsitteleviä kirjoja.
Kunnollisten työohjeiden kirjoittaminen on niin suuri homma, ettei siihen viitsi ryhtyä tälläisella palstalla, jossa ne hautautuvat kaiken paskanjauhannan alle parissa viikossa. Eli tutustu ensin itse aiheeseen ja jos vielä jää kysyttyvää, niin kysy sitten kun pystyt rajaamaan kysymyksen aiheen vähän tarkemmin.
se onkin. sorry jos sain sen kuullostamaan yksinkertaiselta, sillä sitä se ei ole.
suosittelen suuntaamaan esim www.fin-tuning.net tai vastaavalle sivustolle lukemaan vähän lisää ohjeita, kokemuksia ja kuvia löytyy varmasti pilvin pimein paremmin sieltä kuin täältä
tein niin, että alkuperäiseen teippasin pakkausteipillä valkoista jäykkää pahvia, pakkausteipillä kiinnitin jotain juttuja siihen ja uretaanilevyä kiinnitin uretaanilla tueksi taakse joihinkin kohtiin. tarkat mittaukset ja tsiikailut et on suora. Sitten sen päälle lasikuitumattoa 2-3 kerrosta. Sitten hioin ja pakklasin muutaman viikon n, 2kg pakkelia meni. Sitten irrotin osan puskurista ja rälläkällä leikkasin sopivaksi. Kiinnitin koriliimamassalla puskurin ja kittasin hoin kittasin hioin raon. Maalaus pohjamaalilla ja pintamaalasin.
Muuten hyvä, mutta sauma murtui joustavasta massasta johtuen.. Viisastuneena kiinnittäisin seuraavalla kerralla puskurilisäkkeen lasikuitumatolla, jonka kittaan ja hion jotenkin siistiksi.