kohdistaa arvostelua broiskujen kasvattajiin
eikä heidän tukiinsa, sillä sheriffi poistaa ne.
Oiskohan oma lehmä ojassa?
eikä heidän tukiinsa, sillä sheriffi poistaa ne.
Oiskohan oma lehmä ojassa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
nimimerkin? Ei ole vaikee päätellä
Mitä niitä arvostelemaan, sillä asiahan taitaa olla kunnossa. Muillekin asiat kuntoon ja muut mutinat pois.
kiitos
Olen jo useamman vuoden aikana saanut huomata, miten broilertuottajat pitävät tuki- ja tulotietonsa visusti salassa.
OY -muotoisten broilerkasvattamoiden taloustiedot ovat nyt kuitenkin kaikkien saatavissa, suosittelen kaikkia maatalousyrittäjiä perehtymään niihin niin tiedätte mikä asema broilertuotannolla on muihin tuotantohaaroihin nähden. Eipä tarvitse enää ihmetellä Fendtien hankintaa ja mahdollista röyhkeää käytöstä.
Olen eräässä keskustelunavauksessa tuonut julki näitä taloustietoja yleisesti referoiden, ja eipä kulunut kuin pari tuntia niin viesti poistettiin. Siis täysin asiallinen viesti, missä ei tuotu kenenkään henkilökohtaisia tietoja esille. Huvittavaa, että viesti tuhottiin niin tarkoin, ettei edes välimuistitallennetta enää löydy!
Nyt on korkea aika tuoda muiden maataloustuottajien tietoon broilertuottajien korkea tuki- ja tulotaso. Ei ole oikein, että osa tuottajista saa öykkäröidä mielinmäärin, me muut haluamme myös samantasoiset tulot.
Tuolla neljäs aloitukseni aiheesta, toivottavasti sitä ei nyt poisteta:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000024&conference=4500000000000713&posting=22000000030612711
se on hyvä tuet pois kaikilta olet rohkee mies kun noin lauot järkee tänne palstalle hyvääää.
öykkäröidä
Nyt on tainnu käydä sitten niin jotta omat broilerit purevat ja sehän sattuu broilerijussiin.:) :)