Lääkärintyö jos mikä on kutsumusammatti ja sairaiden hoidon pitäisi olla kunnian ja omantunnonkysymys, lääkärivala vannotaan jne. Kuitenkaan syrjäseutujen ja pienten kuntien on lähes mahdoton saada lääkäreitä. Siksi eduskunnan pitäisi laatia pakkolaki jolla osa lääkäreistä velvoitettaisiin ottamaan ne virat jotka nyt ovat vapaana ettei sairaanhoito vaarantuisi ja ihmiset joutuisi hengenvaaraan.
Lääkärit ovat rahanahneita. Jos joku lupautuisikin pieneen kuntaan töihin niin heti ollaan vaatimassa roimat palkanlisät ja asuntoedut. Maksakaa tai kuolkaa. Missä on lääkärien moraali nykyään!?
Lääkärit ovat rahanahneita. Jos joku lupautuisikin pieneen kuntaan töihin niin heti ollaan vaatimassa roimat palkanlisät ja asuntoedut. Maksakaa tai kuolkaa. Missä on lääkärien moraali nykyään!?
Vastaukset 4
Vanhimmat
töissä sekä tietysti keikkafirmat.
Meillä ei ole kauppaa, eikä kauppa-autokaan käy. Pitäisi laatia pakkolaki, että tänne Perähikiälle tulee kaikkien ketjujen marketit, että saadaan kaikista tarjoukset, plussat ja bonukset hyödynnettyä. Eikä ole parturiakaan. Kylille pitää raahautua klanittavaksi. Samaten puuttuu elokuvateatteri, jäähalli, jossa voi seurata liigakiekkoilua, raitiovaunu, kylmäkoneasentaja, automaattivaihteiston korjaaja ja vaikka mitä. Pakkolailla vaan palvelut meillekin kuntoon. Kyllä jämpti on niin!
Miksi pakottaa pelkästään lääkärit muuttamaan valtion määräämiin kyliin. Toimitaan kommunististen orjavaltioiden tapaan, pakkolaki vaan kehiin jolla puolet pääkaupunkiseutulaisista siirretään asumaan ja työskentelemään Lappiin ja Kainuuseen! Siellähän sitä lääniä riittää ja päästään eroon liikenneruuhkista. Saadaan opettajaa ja pappia kylille, ja kyllä ne pakkosiirretyt kohta alkaa sinne lapsiakin tekemään.
Tällainen pakkolakihan on ollut jo vuosikausia. Vasta valmistuneet lääkärit pakotetaan puoleksivuodeksi syrjäkylien terveyskeskuksiin "eurolääkäri"-koulutukseen.
Suosittelisinkin tässä myös sairaanhoitajille "eurosairaanhoitaja"-koulutusta, jotta saadaan myös heitä töihin hiljeneville syrjäseuduille.