Menossa Ausseihin. Koneenvaihto Tokio Naritan kentällä, mutta odotusaika 10 tuntia. Mitä tehdä? Millainen kenttä, lienee toivottoman kaukana Tokion keskustasta eikä sitä vaihtoehtoa kannata harkita?
Tokio Narita
Ile
51078
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Nopeimmillaan Naritasta menee junalla Tokion keskustaan tunnissa.
http://www.narita-airport.jp/en/access/train/index.html
Yksi vaihtoehto on käydä vieressä olevassa Naritan kaupungissa. Sieltä löytyy esim iso AEON kauppakeskus. Tämä sijaitsee noin 15 min taksimatkan päässä kentältä. Junallakin taitaa päästä.
Sitten on mahdollista mennä lentokenttähotelliin lepäämään. Esim Holiday Inn Narita sijaitsee 1 km päässä terminaalista. Huoneen sieltä saa jopa 40 eurolla. Ilmainen kuljetus kentälle/kentältä.
http://www.holidayinntobunarita.com/eng/index.html
Naritan kenttää voisi luonnehtia sanalla "vaatimaton", ainakin palveluiden suhteen. Valtava paikkahan se on, mutta myymälät ym. paikat ovat melkoisen kämäsiä, esim verrattuna Helsinki-Vantaaseen.
Naritan terminaaleista loytyy reilu 80 kahvilaa tai ravintolaa ja reilu 120 erilaista kauppaa. Liikkeet sijaitsevat paaosin ennen passintarkastusta johtuen takalaisesta ostokulttuurista.
Ja tosiaan Naritan Juscosta (AEON) loytyy supermarket ja 120 muuta kauppaa tai ravintola-kahvilaa...
Marraskuun 20. paivasta lahtien maahan tulevilta ulkomaalaisilta otetaan sormenjalket ja valokuva. Tama saattaa hieman pidentaa jonotusaikaa maahantulotakastuksessa.
Tämä juttu on sanottu mm. Lonely Planetin Japani-oppaassa.
Kun saavutte Japaniin, koneessa kysytään matkustajilta, tunteeko joku olonsa huonoksi tai sairaaksi, ja ilmoittamaan siitä henkilökunnalle. Kukapa ei tuntisi, jos on vaikka 13 tuntia lentänyt yhtä soittoa? Tätä EI MISSÄÄN TAPAUKSESSA kannata ilmoittaa henkilökunnalle, koska Japanin maahantulomääräysten takia voi joutua kahden viikon karanteeniin.
Kiitoksia vinkeistä. Varsinkin nimimerkille Narita. Saattaa se lentokenttähotellikin vetää puoleensa.