On se hyvä homma että esim. Pohjanmaalla on yrittäjä joka harjoittaa rahtiteurastusta, ettei tarvi hävittää Honkajoelle hyvää lihaa, esimerkiksi jalkavian vuoksi. Teurastaja teurastaa ja toimittaa takaisin lihat, eipä tarvitse ostella sisäfileitä kaupasta.
Sairas teurastus
8
907
Vastaukset
- vältät
eläinlääkärin näytteen oton palkkion hullunlehmän taudista.
Alkaa vaan tympiä tuo naudan liha.
Terveisin: 5 pakkasessa.- paikkansa tämä asia
yhtälailla otetaan ne näytteet. Ne tullaan ottamaan kuolleesta yli kolme vuotiaasta naudasta aina. Kuoli se miten ja missä tahansa.
- raakakypsyttää
eikä heti laittaa pakkaseen.
Ei tympisi maku ja olisi liha suussa sulavaa...
- joku
tahän kysymykseen. eikö todellakaan saa teurastaa kotona tapaturmaan joutunutta nautaa ilman eläinlääkäriä?äkillinen suolitukos tai jalka poikki tai joku tapaturma, niin kait se on lopetettava että ei kärsi.entä lihat? kesällä ainakin äkkiä pakkaseen että ei mee pilalle. kuka kaiken maksaa eläinlääkärin palkkio, tutkimus?
- tikkarinkotikku
lopettamiseen on vissiin omat säännöt. Ihan miten vaan ei käy. Joku muu tietää? Yli kolmen vuoden ikäiseltä näyte aivoista tutkimukseen. Firmat ei ota sairaita.
- tietenkään
tarvi tarkastaa lihoja.saahan omansa tappaa/teurastaa itselle ilman vahinkoakin.Ei muuta kun ruksi kohtaan "teurastettu tilalla."Nämä kotiteurastajatkin(jotkut) ovat valtuutettuja ottamaan bse näytteen.En kyllä tiedä mitä maksaa.Niin ja kuitti kannattaa hyödyntää.
Tyhmää ostaa kalliilla kaupasta kun on itselläkin pihvi poikineen.Ja tietää mitä suuhunsa laittaa.Ja on varmasti takuumureaa kun sen itse riiputtaa. - oikeassa olet
tietenkään kirjoitti:
tarvi tarkastaa lihoja.saahan omansa tappaa/teurastaa itselle ilman vahinkoakin.Ei muuta kun ruksi kohtaan "teurastettu tilalla."Nämä kotiteurastajatkin(jotkut) ovat valtuutettuja ottamaan bse näytteen.En kyllä tiedä mitä maksaa.Niin ja kuitti kannattaa hyödyntää.
Tyhmää ostaa kalliilla kaupasta kun on itselläkin pihvi poikineen.Ja tietää mitä suuhunsa laittaa.Ja on varmasti takuumureaa kun sen itse riiputtaa.Näin on. Ja samalla vuodan voi myydä tai muokata itselle komean maton.
- Vara Kaani
Saa tehdä hätäteurastuksen, kun muita keinoja ei ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa216705Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi5562303- 1471867
- 851261
HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa981055- 72980
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.89953Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E10843- 32840
Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon147767