Kyllä kohta kirkko erottaa vl-yhteisön lut.kirkosta.
Jos SRK:n johtokunta ei ota opiksi Piispan puheita ja rakkauden neuvoja, on ilmeisen vakava tilanne. Asia on myös Suomen valtion.
Jos SRK:n johtokunta ei ota opiksi Piispan puheita ja rakkauden neuvoja, on ilmeisen vakava tilanne. Asia on myös Suomen valtion.
Vastaukset 6
Vanhimmat
riittää ku käö seorossa
Kirkko ja SRK ovat solmineet slaisen yhteistyösopimuksen. Liittyy naispappeuteen. SRK laiset papit tekevät yhteistyötä naisten kanssa. Kirkolle se on merkittävä etu.
Jos vl-papit olisivat irrottautuneet työsktentelystä naisten kanssa, kirkko olisi revennyt kohtalokkaalla tavalla.
Kirkko ei olisi enää toipunut siitä.
Sopimuksen mukaan kirkkomme ei puutu SRK:n touhuihin ja SRK-papit ovat lojaaleja kirkolle.
Väliäkö sillä vaikka tavalliset ihmiset joutuvat kärsimään VL-pappien ja maallikkopuhujien hengellisestä väkivallasta ja painostuksesta. Kirkon moraali on tällainen.
Toisaalta, vl-uskovaisia ei itseään kiinnosta vastuun kantaminen teoistaan.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000030435148
Vähän tuo siihen suuntaan on valitettavasti menossa, että kirkko erottaa joukoistaan sellaiset, jotka haluavat pitäytyä luterilaisessa opissa ja uskossa. Muuten ollaan kyllä niin "suvaitsevaisia".
seuraa koko ajan tilannetta. Ilmeisesti tarvitaan joku ulkopuolinen hoitamaan asia kuntoon.
Jos ei siellä sielunvihollinen ala rellestää niin että sieltä pannaan puhdasoppiset pois.
Eikä tämä ole mitenkään ihme lopunajalla.