Kultakala

Ostin pari päivää sitten kultakalan. Se asustelee yksin, sellaisessa muovisessa kymmen kulmion muotoisessa potissa. Onkohan se sopivan kokoinen yhdelle kalalle vai tulisiko hankkia isompi? Jos tulisi minkä kokoinen?
- Kiitos -
12861
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

kokoinen tämä potti on? Vähintään pitää olla 40-litrainen akvaario kaloille ja kultakala vaatii kyllä vielä isomman akvaarion. Eli kerrohan litratilavuus.

Äänestä

No, suosittelisin isompaa akvaariota. Itselläni on tosin vain 40 litrainen, mutta pitäisi mieluiten olla vähintään 100 litraa suuri allas. Kultakalatkin kasvavat melko kookkaiksi, joten suosittelisin ostamaan akvaarion, johon sille mahtuisi muita kalojakin! Ja isoa on helpompi varmaan hoitaakin.

Äänestä

siitä minkä kokoinen pottisi on, eli ota mittanauhalla mitat ja laske tilavuus siitä tai laske montako litran mittaa vettä sinne mahtuu... Kultakalat tarvitsevat kyllä paljon tilaa. Onko sulla suodatin sielä akvaariossa?

Äänestä
  • itselläni on ollut kultiksia monia monia vuosia ja näin ollen voin sanoa että kultiksia ei kannata sijoittaa alle 300 litraiseen. Itselläni on 2 ("aikuista") kultista yli 400 litraisessa enkä kyllä laittaisi sinne enää yhtäkään kalaa.

    Äänestä

Sanoit että purkkisi on muovinen...
Sellaisia ei usein tehdä kovin isoja, joten kultakalasi mulii melko varmasti liian pienessä tilassa.Mielestäni muoviset astiat sopivat vain poikas- ja karanteeni altaiksi. Nyt suosittelisin hankkimaan kunnon kokoisen akvaarion, jonne voisit sitten hankkia kalallesi kaverinkin.

ps. ja pitää muistaa että ns. kultakalamaljat EIVÄT ole sopivia asuinpaikkoja kultakaloille,(eikä muillekkaan lajeille!!!).

Äänestä

Akvaario pitäisi ehkä olla vähän isompi, noin 60-70 litran. Silloin kala voisi elää enemmän vapaasti.

Äänestä
  • jos haluat pitää kalasi hengissä niin hanki vähintään 150 litrainen, 60-70 litraa ei riitä yhdelle kalalle kuin ehkä korkeintaan pariksi kuukaudeksi tosin tuo 150 litraa tulee ahtaaksi kun kalasi kasvaa joten kannattaa hankkia kerralla semmoinen 250-300 litrainen

    Äänestä

  • monni man kirjoitti:

    jos haluat pitää kalasi hengissä niin hanki vähintään 150 litrainen, 60-70 litraa ei riitä yhdelle kalalle kuin ehkä korkeintaan pariksi kuukaudeksi tosin tuo 150 litraa tulee ahtaaksi kun kalasi kasvaa joten kannattaa hankkia kerralla semmoinen 250-300 litrainen

    Jos se on muovinen, se on kai aivan liian pieni kultakalallesi. Sellainen on eläinrääkkäystä!!!!! Mitään kalaa ei saisi pitää missään muovimaljassa lukuun ottamasta ehkä miljoonakaloja ja taistelukaloja! Eli ostappa suojatillesi noin 200litran akvaario ja vaikkapa kaveri!

    Äänestä

Mielestäni kalamaljat joita on esim. jenkkileffoissa eivät ole sopivia kalojen elinpaikaksi. Kala tarvitsee akvaarion jossa vesi kiertää, puhdistuu ja hapettuu. Kala tarvitsee tilaa uida ja myöskin kaverin ja kasveja joiden sekaan piiloutua.

Kultakala on aika iso kala, joten siinäkin mielessä tilaa pitäisi kalallesi löytyä ainakin 30-40 litraa.

Äänestä
  • kultakala tarvitsee paaaljon enemmän tilaa, kuin tuon 30-40 litraa. Sanoisin, että yhksi kultakala mahtuisi 100 l akvaarioon.

    Äänestä

on itseasiassa hapekasta vettä vaativa kala, ei siis sovi pieneen tilaan kuten taistelukala, joka ottaa hapen pinnalta haukkaamalla. Sillä ei myöskään saisi olla vesi lämpimämpää kuin tavallinen huoneenlämpö, n.20 astetta on. Kylmä vesi pysyykin hapekkaampana. Minulla on 3 kultsua kesäisin 700l.ulkoaltaassa, talvet joutuvat pärjäämään 170l. akvaariossa, ovat kyllä vasta n.15senttisiä.. Kuteneet ovat monta kertaa jo akvaariossa. Aina menevät rinta rinnan, että kyllä ne kavereista nauttii.

Äänestä
  • Ei vaadi kovin hapekasta vetta koska se elää luonnossakin aika hapettomissa lammikoissa.Kultakala on sukua ruutanalle erityisesti lampiruutanalle joka pystyy elämään todella hapettomissa vesissä.Mutta totta on että kultakala vaatii n.200-300 litraisen akvaarion elääkseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kala kirjoitti:

Ostin pari päivää sitten kultakalan. Se asustelee yksin, sellaisessa muovisessa kymmen kulmion muotoisessa potissa. Onkohan se sopivan kokoinen yhdelle kalalle vai tulisiko hankkia isompi? Jos tulisi minkä kokoinen?
- Kiitos -

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu