tiättekö sen että ylikellotus voi aiheuttaa tiedostojen menetystä?
kellottelun
4
390
Vastaukset
- blablaablaaa
No ei se mitää tiedoston menetyksiä aiheuta. Jos et kiinnitä jäähdytintä kunnolla tai on huono jäähdytys etkä seuraa lämpötiloja voit vahingossa poltaa prossun, eipä juuri muuta. Jäähdytys kuntoon ni senkus kellottelet rauhassa ja katot niitä lämpöjä. Tod näk vaikka kuumenis liikaa niin kone kaatuilee ennen sitä sen verra että varmaa huomaat ja emolevyltä ku käännät sellasen ominaisuuden päälle että jos lämpötila nousee tietyn asteen yli kone itse sammuttaa itsensä ni EI OLE HUOLTA SIITÄKÄÄN.
E6400 2,13-- 3,9GHz
Q6600 2,4--4GHz
Yhtään mitään ei ole hävinnyt kellottelun seurauksena.
Tietysti ylikellotuksessa on aina riskinsä.
Kuitenkin emolevyt joilla yleensä pystyy kellottelemaan enemmän on tehty osista jotka kestää esim. lämpöä monin kertaisesti verrattuna esim. merkki/pakettikoneiden emolevyihin.
http://www.gigabyte.com.tw/FileList/WebPage/mb_070427_ud2/tech_070427_ud2.htmItse ainakin pyrin siihen että saan paljon halvemmalla yhtä tehokkaan tai jopa tehokkaamman koneen kuin jos ostaisin kalliit komponentit ja tyytyisin vakiokelloihin.
Everest testi:nuo 3,4GHz kellot on minulla 24/7 käytössä.Prosessori Q6600 maksoi n. 250€.
Tuo minun tulos on ylimpänä.Toisena tuossa listassa oleva QX9650 maksaa n. 900€.
http://tinypic.com/view.php?pic=6jg3o7c&s=1pjotr.suomi24 kirjoitti:
Itse ainakin pyrin siihen että saan paljon halvemmalla yhtä tehokkaan tai jopa tehokkaamman koneen kuin jos ostaisin kalliit komponentit ja tyytyisin vakiokelloihin.
Everest testi:nuo 3,4GHz kellot on minulla 24/7 käytössä.Prosessori Q6600 maksoi n. 250€.
Tuo minun tulos on ylimpänä.Toisena tuossa listassa oleva QX9650 maksaa n. 900€.
http://tinypic.com/view.php?pic=6jg3o7c&s=1Pidän tietysti BIOS asetuksissa päällä seuraavat toiminnot:C1E,EIST ja thermal control.
Näin kone käy suurimman osan aikaa pienemmällä kellotaajuudella(kerroin laskee) ja pienemmillä Volteilla kuin jos nuo eivät olisi päällä(on viileämpi ja hiljaisempi kone).Tarvittaessa kerroin nousee ja kellotaajuus myös sinne 3,4GHz:n niin ei ihan jalkoihin jäädä.
Tietysti kone on myös hiljaisempi kuten tuulettimien kierrosnopeuksista voi päätellä.
Lämmötkään eivät ainakaan minua häiritse.
Otsikko tarkoitti sitä ettei mitään ole tarkoitus särkeä.
http://tinypic.com/view.php?pic=85c6plw&s=1
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o2665749Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki363336Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1432607"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2202082Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol741614- 641037
Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua77971Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan9825Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni123823Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa
Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui10768