Uusi Sebring

Morjens!
Olen ajatellut vaihtaa tuohon uuteen Sebringiin, onko kellään mitään lisättävää? Meinaan onko hyvä auto ym? Tyyppivikoja? Millä laatikolla kannattaa ottaa? kulkeeko 2,4 hyvin? Saapi kommentoida.
Kiitos vastauksista!
61634
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Suoraan kysymykseen suora vastaus. Ei.

Iso auto, pieni tehoton moottori. Ei mikään ajoriemun huipentuma.

Miksi uuteen malliin ei ole saatavilla 2,7 kutokonetta, sillä vanha malli kulki kohtuullisen vaivattomasti, vaikkei mikään raketti ole sekään.

Äänestä

2.4 ihan riittävän pirteä kulkemaan, ei mikään tykki kuitenkaan. Automaatti on ehdoton valinta(eikä 2.4 muulla saa). Kulutuskin on ihan kohtuullinen tuolla koneella, seka-ajossa 8-8,7.
2.0 tuntui aika laiskalta koeajossa ja muutenkin "köyhemmältä", mikä johtui tietenkin automaatin puutteesta.

Tyyppivikoja ei ilmeisesti pahemmin ole.
Todella loistava ajettava ja hiljainen maantieajossa, hyvä varustetaso, todella tilava(paitsi tavaratila)
Itse meinasin ensin ottaa limited-version, mutta koeajon jälkeen ei kiinnostanut enää. Nahkapenkit erittäin huonot verraten touringin kangaspenkkeihin.

Nyt takana 10tkm eikö ainakaan vielä mitään pahaa sanottavaa.

Äänestä
  • Ainakin minulla tyssäsi Sebringin hankinta onnettomiin moottoreihin. Järjetöntä asiassa on se, että atlantin takana ko. auto on saatavana 3,5 litraisella kutoskoneella, mikä olisi ainoa järkevä vaihtoehto. Kas kummaa, että täällä on myynnissä vain "mopomallit". Hyvä Suomen verotus !! Jeejee.

    Saas ny perkele nährä, pitääkö ruveta fillarimieheksi, kun kohta ei ole varaa autoon. Dieseliä en huoli, eikä alle 3 litrainen sovi kuin tuohon Puntoon, mikä näkyy seisovan tuossa ikkunani alla.

    Äänestä

sijoita rahasi mieluummin TOYOTA AVENSIKSEEN. toimii varmasti paremmin ja varaosat huollot pelaa.

Äänestä
  • nyt uusi sebring. Avessa oli paljon huolia jo ennen kuin 10tkm täyttyi, sebringissä ei mitään huolia ollut vielä ja mittarissa on 14tkm. Penkit on aivan eri luokkaa sebringissä, ajomukavuus on loistava verraten aveen. Äänieristys on huomattavasti parempi sebringissä. Varaosien saatavuudesta ei tosiaankaan ole tarvinnut tiedustella.

    Avensiksen syntilista(0-10tkm): umpiot vaihtoon, kenkiä kului useampi pari pilalle kun polkimien asettelu on suoraan pers...tä, kuskin penkki kului jo puolessa vuodessa kamalan näköiseksi, epämääräistä natinaa, sekä viimeinen niitti oli kun huolto ei neljännelläkään käyntikerralla saanut poistettua ärsyttävää nykimistä.
    Huoltoverkosto on hyvä toyotalla, mutta viisi käyntiä huollossa puolen vuoden aikana on aivan jotain muuta kuin laatuautolta voisi odottaa.

    Äänestä

  • Toi ota jos ...
    Oletko kysellyt Sebringin varaosa hintoja.
    Kuinkas ollakkaan ne ovat halv.päästä.
    tulpat xe ja esim.katalysaattori ainakin puolet
    halvempi.
    Jollette tiedä älkää .. 25v kokemuksella USA autoista tietävä!!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Pöllönpoikanen kirjoitti:

Morjens!
Olen ajatellut vaihtaa tuohon uuteen Sebringiin, onko kellään mitään lisättävää? Meinaan onko hyvä auto ym? Tyyppivikoja? Millä laatikolla kannattaa ottaa? kulkeeko 2,4 hyvin? Saapi kommentoida.
Kiitos vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu