Voinko vaihtaa noin vain 1700 mAh:n kennot 1900 mAh:een?
Kuumeneeko akku enemmän alkuperäisessä laturissa, vai latautuuko tarpeeksi?
Kyse akkuporakoneesta.
Kuumeneeko akku enemmän alkuperäisessä laturissa, vai latautuuko tarpeeksi?
Kyse akkuporakoneesta.
Vastaukset 4
Vanhimmat
laturista (ja kennoistakin joskus), mutta tuskin, yleensä latureissa sentään on nykyään edes ptc-vastus, joka estää liiallisen virran hörppimisen.
Ei vaikuttane mitään.
Yleensä halvimmissakin akkuporakoneissa on "älykäs" akkupaketti ja laturi eli sinne kennojen sekaan on piilotettu vähintään lämpötila-anturi ja jonkinlainen sulake. Nämä härpäkkeet on syytä asentaa takaisin just eikä melkein samaan kytkentään ja paikkaan.
Laturi mittaa virran ja lämpötilan muutoksia ja näistä muodostuvien käyrien perusteella päätellään missä vaiheessa akku on täyteen ladattu. Algoritmi toimii ihan samalla tavalla riippumatta siitä mikä kennon kapasiteetti on kunhan et mene muuttamaan kennon tyyppiä.
Älä siis missään nimessä mene vaihtamaan esimerkiksi alkuperäisiä NiCd kennoja NiMH-kennoihin. NiCd laturin algoritmi ei tajua missä vaiheessa jälkimmäinen on latautunut täyteen.
Isompien kennojen lataaminen kestää tietenkin pidempään mutta vastaavasti käytössäkin virtaa riittää kauemmin.
Ei muuta kuin juotoshommiin;)