mitäs sanotte?
tähän?
13871
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
On opintotukien lisäksi mahdollisuus (ja mielestäni myös velvollisuus) tienata rahaa KÄYMÄLLÄ TÖISSÄ toisin kuin esimerkiksi työttömillä....
Keskimäärin opintoraha asumislisä lienee siinä 500euron tietämilläx9kk=4500euroa vaikka perus useamman kuukauden kesäduuni 5000euroa/kesä eli noin 10000euroa vuodessa, lähes 30euroa päivä. Mieti sitä. Ja jos nyt vähän viitsii niin voi vuodessa "tienata" melkei 15000euroa tuet mukaan lukien.
Meeppä sinne töihin edes välillä
Opiskelu on päätoimista eikä opiskelijaa voi edellyttää työntekoon.
Jätetään ne vähät paikat vaikka työttömille, jotteivat vaan löhöä sohvalla ja vedä pussikaljaa.
Tekee kesätöitä? menettää niiltä kuukausilta omat tuet eikä niille taida oikeen kesätöitä ollakaan. Et sinä kesätöillä vie kenenkään työpaikkaa.
Sama osa-aikatyössä jota pari tuntia viikossa. Siinäkään et vie yhdenkään työttömän leipää.
Työntekoon ei voi edellyttää mutta jos haluaa elää leveästi... Ne on niitä elämän valintoja joita valitettavasti on tehtävä myös jatkossa.
"Pitkäaikaistyöttömällä tai pitkäaikaisella toimeentulotuen asiakkaalla on asumismenojen jälkeen käytettävissään 11 euroa päivässä"
reilut 430€ tulee kuussa sisältäen opintotuen ja asumislisän. Mistä sitä työtä varmuudella saa kun ei ole mitään ammattiakaan vielä. Ei sitä näytä työttömillekään riittävän. 430x9=3870€
ja sitte vaikka se sun ehdottama 5000€ siihen päälle. tekee 3kk:ssa esim kesällä 1666€ kuussa. tollasta palkkaa saattaa joku opiskelija hyvinkin saada.
8870€, hemmetti että on hirveesti rahaa vuodeks. oikein 739€ kuussa. maksat siitä asumismenot, mitä jää käteen. Eipä paljon jää.
Parasta kaikessa, että olet ollut 9kk koulun penkillä ja 3kk töissä. Työtön voi maata kotona tekemättä mitään saaden suunnilleen saman verran.
Eikä pidä unohtaa että sossu maksaa mm. tv-luvan digiboksit ja muuta kivaa.
"On opintotukien lisäksi mahdollisuus (ja mielestäni myös velvollisuus) tienata rahaa KÄYMÄLLÄ TÖISSÄ toisin kuin esimerkiksi työttömillä.... "
Niin se olisi sama velvollisuus työttömälläkin.
Pointti oli ensinnäkin se että tuo sinunkin 8870€ = 24euroa päivässä, kun tuossa valiteltiin että opiskelija saa vähemmän rahaa kun tuon jutu 11e päivässä, jopa 2,4 kertasesti.
Töitä saa jos viitsii etsiä, itseasiassa töitä löytyy vaikka kuinka jopa näin "maaseudulla". Eri asia jos ei viitsi tehdä.
Työtön harvemmin valitsee työttömyyttä, ja lisäksi usein työtön saa korvausta jonka on itse työllä ansainnut tai on työttömyyskassaan maksanu vuosittain huomattavasti ennen työttömyyttään.
Opiskelu on oma valinta.
Ei opiskelemalla rikastu mutta pärjää jos viitsii vähän nähdä vaivaa sekä säästää edes jossain. Itse saan säästettyä etelänmatkan joka vuosi.Valintoja....
8870€-12 kuukauden asumismenot. Vuokra, sähkö, vesi, netti yms. ei siitä paljoa 11 € enempää jää päivää kohti käteen.
Soluissakin vuokra lähentelee 300€ kuussa, puhumattakaan muista asumismuodoista.
300€ asumismenoilla jää päivää kohti käteen 14,43€ !!!
4,43 € enemmän päivässä kuin työttömällä. Ja vuodessa opiskelet 9kk ja töissä olet 3kk.
Tietenkään opintoetuuksilla ei ole tarkoituskaan rikastua, mutta aika pientä tuo "tuki" on.
Voisi kysyä, että kannustaako nykyinen opintotuki esim. työttömiä(nuorempia sellaisia) hakemaan mihinkään opiskelemaan? pitäisi jopa tehdä päivät pitkät tehdä jotain, ja välillä olla jopa töissä. Ja suunnilleen saman määrän saa rahaa.
Kysymys on huono. Tuki mahdollistaa opiskelun Suomessa. USA:ssa ja Britanniassa jopa maksetaan hurjat summat koulutuksesta. Ei siellä siksi olla, että työttömyys maksaa vähemmän. Koulutus on investointi tulevaisuuteen ja Suomessa valtio auttaa aika pitkälle tässä.
Eihän työtön voi mennä kesätöihin kun sitten se menettäis niiltä kuukausilta omat tuet: pitäisi elää palkalla niin kuin muittenkin. Voi kamalaa! Ja kauankohan meillä on varaa pitää yllä tätä systeemiä? Ei kyllä tunnu kivalta opiskella, nähdä nälkää ja raataa jotta pääsee elättämään niitä luuseripummeja jotka koulun jälkeen jäivät nauttimaan tukia.
Opiskelija on oikeutettu toimeentulotukeen siinä missä muutkin.
Jos tulojen ja menojen jälkeen ei opiskelijalle jää kuussa käteen 350e/kk, maksaa sossu loput. Piste. Edellyttää tietysti opiskelijalta ensijaisesti opiskelijalle kuuluvien etuuksien nostamisen (Asumislisä, opintoraja ja opintolaina). Mikäli etuuksien jälkeen ollaan alle toimeentulotuen, niin sossu maksaa.
Opiskelijat eivät vaan osaa ja ymmärrä hakea heille kuuluvia etuuksia.
miksi se on harhauttavasti sisällytetty opintotukeen? sitte kun valmistuu, niin ei tiedä saako niitä töitäkään heti. maksa siinä sitten lainaa.
Entä jos opiskelija jää ilman työtä tuettomina kuukausina? saako silloin sossun luukulta rahaa?
Vielä jokin vuosi sitten kun opiskelin, olin kahden lapsen yksinhuoltaja. Opintotuki ei sisältänyt mitään lapsikorotuksia. Ei taida nykyäänkään niitä olla? Laihduin väitöskirjaa tehdessäni kahden vuoden aikana 20 kg koska ei ollut varaa syödä kuin yliopistolla. Kotiin ostin opintotuella lapsille ruokaa, mutta itse en yleensä raskinut syödä kotona kuin viikonloppuna perunoita. Leipäjonossakin kävin joskus. Oli hauska lukea tutkimusta, jossa todettiin että akateemiset naiset ovat hoikempia kuin muut ja pulskimpia ovat työttömät.
Kävin sossusta kysymässä rahaa niin vastauksena oli että lopeta opiskelu ja mene töihin, ja jos et saa töitä niin saat soskusta rahaa.
Minusta tämä meidän systeemi on väärin. Olisin ottanut rahaa vaikka lainaksi mielelläni, ja nyt pystyisin aivan hyvin maksamaan palkastani takaisin kaiken. Sen sijaan työttömille maksettu raha menee useimmiten sinne Kankkulan kuuluisaan kaivoon!
"Olisin ottanut rahaa vaikka lainaksi mielelläni, ja nyt pystyisin aivan hyvin maksamaan palkastani takaisin kaiken."
Kai nyt opintolainaa nostit? Laskin, että tulosi lapsilisineen nousivat kuitenkin tuonne 700-800 euron tietämille. Minun mielestäni ihan kohtuulisesti. Meidän perhe tulee toimeen reilulla puolitoistakertaisella summalla, mutta meillä on yksi aikuinen (ja tulonsaaja enemmän)
Jos olet jäänyt yksinhuoltajaksi, etkä saa mitään elatusmaksuja, niin kuinka paljon oletat yhteiskunnan sinua tukevan? Eikö se riitä, että voit laittaa lapset ilmaiseen päivähoitoon ja voit kouluttaa itsesi ilmaiseksi ja tämän lisäksi hieman rahaa (ja lainaa), jolla saa toimeentulon? Arvostan sitä, että jaksoit punnertaa itsellesi tutkinnon ja olen iloinen puolestasi, että sinulla on nyt hyvä toimeentulo. Toivottavasti osaisit itse myös arvostaa sitä, että sinulla oli tähän mahdollisuus. Kovin monella maailman yksinhuoltajalla ei ole (edes länsimaissa)
Itse olen opintojeni loppusuoralla työharjoittelussa, joka on palkallista mutta minimillä siksi ettei kela vie tukia. Harjoittelu jo puolessa eli vielä toiset 3 kk jäljelä. Tähän saakka minulla on viikkobudjettina ollut 15 euroa. Siis 15 euroa viikossa, ei päivässä ja tällä 15 eurolla viikossa maksetaan kaikki muu paitsi vuokra. Katkaisin vakuutukset ja nettin, jotta ei tarvitsisi harjoitteluaikana niitä maksaa kun ei kerran ole vara. Autoa ei ole, onneksi töihin pääsee kävellen ja puhelimella ei paljon nyt soitella. Ei siis elokuvia, baareja, vaatteita tai kuntosalikäyntejä. No, enää tosin se 3 kk ja sitten onneksi ja luojan kiitos saan vakituisen työpaikan. Kyllä tämä opiskelu on vain väliaikaista. Ja koko opiskelun ajan olen käynyt ma - la töissä koulun jälkeen ja mahdollisuuksien mukaan tehnyt myös sunnuntait. Ymmärrän että ihan jokaiselle ei ehkä töitä löydy mutta osalle näyttää olevan valinta kysymys. Mutta nyt tuntuu tuo 11 euroa päivässä luksukselta, saisin ne vakuutuksetkin maksettua.