Kannabis on SUURTA HUIJAUSTA

Nautintoaineena kannabis on yksi suuri kupla. Siitä ei tule känniin ollenkaan. Mitään vaikutuksia ei ilmene muuten kuin itsesuggestion ja placebo-efektin ansiosta. Koko juttu on pilvikauppiaiden keksimää petosta. Miksi maksaa tyhjästä? Yhtä hyvin voisi kääriä oman nurmikkonsa ruohoa sätkäksi ja polttaa.
15949
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Kannabis auttaa kyllä pahaan migreeniin paremmin kuin mitkään lääketehtaiden lääkkeet, ja vähemmillä sivuvaikutuksilla.

Äänestä

Eli noin prosentille ihmisistä kannabis ei aiheuta minkäänlaista päihtymystä.

Viina aiheuttaa kovan jurrin joka sällille.

Kannabis toimii liittymällä "kannabis"reseptoreihin.

Viina toimii teknisenä liuottimena mennen solukalvosta läpi ja lamauttaen keskushermostoa.

Noin prosentillaihmisistä on sellainen valitettava aivosairaus, joka estää kannabiksen toiminnan.

Äänestä
  • siihen surulliseen prosenttiin :D

    Äänestä

  • en kuulu kirjoitti:

    siihen surulliseen prosenttiin :D

    Tulipa mieleen sellainen asia, että ei kuvatunkaltaisen aivosairauden saaminen ole pelkästään huono asia.

    Jos esimerkiksi saa syövän (tai muun kannabiksella hoidettavan sairauden), jonka hoidossa kannabiksen kiinnittyminen aivojen kannabisreseptoreihin on toissijaista (tai ylipäänsä sivuvaikutus), voi terapeuttisesti poltella kannabista runsaasti&jatkuvasti esim. auton ratissa, töissä ja koulussa, kokonaan ilman pelkoa saaaaaatanallisesta kannabispäihtymyksestä.

    Eli ollos huoleton jolla ei kannabis pärise. Voit käyttää sitä tajuttomia määriä terapeuttisesti koska tahansa.

    Äänestä

Kannabis ei ole euforisoiva tai tuo mitään über-hyvää oloa automaattsesti - vaikka kannabis voikin johdatella nautinnon porteille melko helposti jos on sille vastaanottavaisella tuulella muutenkin. Olet oikeassa - se ei ole nautintoaine.

Kannabis on alterantti, relaksantti, mieto psykedeeli ja ennenkaikkea tajuste (tajunnan mauste). Kaikki eivät pidä siitä, monet eivät välitä... minulle se on juuri sellainen juttu josta pidän. Kevyt eikä estä ajattelemista tai laita kuulaa jumiin, vaan lähinnä järjestelee ajatukset uudella tavalla ja tuo inspiraatioita.

Jos haluaa resetin niin siihen runsas alkoholimäärä on oikea valinta. Tosin aivoissa ei ole varsinaista kovalevyä eli liuotin-resetissä menee paljon persistenttiä ymmärrystä. Mutta jokainen tavallaan...

Äänestä

Kannabis aiheuttaa todistetusti mm. psykooseja.Suora tie Helvettiin.Jos sinne halua,kokeile ja nauti,paluuta ei ole.

Äänestä
  • lehtijutuissa on että joku olis heilunut tuolla baanalla puukkojen/pyssyjen kanssa pilvipäissään....eiköhän sillon puhuta VIINASTA.
    Mielummin kannabista kuin helvetinmoista kännissä örveltämistä, no en kyllä juo niin paljoa että olisin koskaan örveltänyt mutta noita tapauksia näkee joka puolella.
    Mitä tulee sitten noihin psykoosehin niin otas järki käteen ja vertaa juoppohulluuksia ja kannabispsykooseja...niin, sitä minäkin.

    Äänestä

  • kun polttaa elämäsä aikana 666 grammaa pilveä joutuu ikuiseksi ajaksi helvettiin

    Äänestä

  • olen kokeillut ja käytän..eikä ole psykoooseja näkynyt

    Äänestä

No joku perusjuntti suomalainen amis.
Tai maanviljelijä isukiltä moisen idioottimaisuuden roolimallina perinyt pelle.
Se kun on olevinaan niin miehistä, joskus repästä ittesä känniin kun muuten näyttää siltä että on aivan tossun alla.

Kannabiksesta on tarkoitus tulla pilveen.
Mutta jos on tyhmä eikä päässä ole kuin kolme aivosolua, niin se on mahdotonta tietenkin.
Käi se pilveen tulo jonkinasteisen älykkyysosamäärän sitten vaatii. Jos ei ole tajuntaa mitä laajentaa, niin tyhjästä on paha nyhjästä.

Känniin nyt tulee eläinkin motoriikka ja muukin suoriutuminen häiriintyy, muttei se tajunta kännissä laajene.

Äänestä
  • oli aika osuvasti vissiin kirjotettu jos ei ole enää aivosoluja viinan jäljiltä niin tottahan se on että huono se o pilveen päästä hoohohooh

    Äänestä

  • liian kova kirjoitti:

    oli aika osuvasti vissiin kirjotettu jos ei ole enää aivosoluja viinan jäljiltä niin tottahan se on että huono se o pilveen päästä hoohohooh

    Niin, nuo kannabisresptorit ovat osa aivoja ja suurelta osin rasvaa.

    Jos on alkanut ryyppäämään tanakasti teini-ikäisenä, niin ovathan ne aivot vaurioituneet ja siinä sivussa anandaminireseptorit. Siksi teini-iässä ryyppäämisen alkaneille kannabiksen poltto on usein pettymys, jota tulisi välttää pysyttelemällä ryyppäämisessä, sillä falski huumekokemus johta helposti koviin huumeisiin.

    Äänestä

  • Osa aivoja kirjoitti:

    Niin, nuo kannabisresptorit ovat osa aivoja ja suurelta osin rasvaa.

    Jos on alkanut ryyppäämään tanakasti teini-ikäisenä, niin ovathan ne aivot vaurioituneet ja siinä sivussa anandaminireseptorit. Siksi teini-iässä ryyppäämisen alkaneille kannabiksen poltto on usein pettymys, jota tulisi välttää pysyttelemällä ryyppäämisessä, sillä falski huumekokemus johta helposti koviin huumeisiin.

    no niinhän siinä yleensä käy ku vedetää viinalla ja mahdollisesti lääkkeilläkin pää sekas ensin,ja sitten ne ei enää vaikuta niin hyvin ku tolet jo kasvanut niin kokeillaan kannabista ja pettymys on suuri kun ei mene pää niin vitun sekasin ku on jo melkein aivokuollut,sen jälkee vedetäänki vahvempia vielä

    Äänestä

Vittu ole hiljaa kun et mistään mitään tiedä1

Äänestä

Nimimerkki nautintoeläin kirjoittaa että kannabis on suuri kupla! Sun persereikäs tässä on suuri kupla! Miks vedät pääs pehmeeksi jollain lakalla tai gammalla saatanan puuropää. Sitten tuut tänne kertoon meille että kannabiksessa on placebo efekti! Vittu sut pitäis potkia ruandaa:n ja poltattaa kunnon spliffi niin tietäsit mitä on placebo!!! Ei voi mitään jos sulle on joku myyny oreganoa tai jotain muuta pilveltä näyttävää!!! Mitäs oot niin vitun idiootti että annat jonkun nistin kusettaa sua!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nautintoeläin kirjoitti:

Nautintoaineena kannabis on yksi suuri kupla. Siitä ei tule känniin ollenkaan. Mitään vaikutuksia ei ilmene muuten kuin itsesuggestion ja placebo-efektin ansiosta. Koko juttu on pilvikauppiaiden keksimää petosta. Miksi maksaa tyhjästä? Yhtä hyvin voisi kääriä oman nurmikkonsa ruohoa sätkäksi ja polttaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu