Aloitin nyrkkeily harrastuksen tässä hiljakkoin. Huomasin ikäväkseni sellaista että, kun hakkaan isoa säkkiä, säkkihanskoilla. Pääni kipeytyy noin 10 min. jälkeen. Jotenkin se iskun tärinä kulkeutuu päähän ja sitä alkaa särkeä.
Missä vika?
Missä vika?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Treenaamattomissa niskalihaksissa, joita jännität hakatessa. Lihasjännityspäänsärky on se yleisin päänsärkytyyppi.
Kiitos vastauksesta. Elikkä minun täytyy löytää tietty rentous iskuihin. Voi olla että, aloitteliaksi lyön myös liian kovaa, koska käteni sormi nivelet kipeytyy myös.
joo, nyt tiedän. syy on siinä että oot valinnu väärän lajin. kuvittele itsesi ottelussa ja sinua lyödään päähän, et sinä siellä voi ruveta päätä valittamaan. :/
Mistään väärästä lajivalinnasta ole kyse.
Lyöt liian kovaa sekä jännityksessä.
Opettele ensin tekniikka. Tekniikka tulee AINA ensin. Sen jälkeen voit lisätä tempoa ja voimaa.
Jos teet toisin päin, et tule koskaan oppimaan tekniikkaa. Kiinnitä huomiota siihen että hartijat ei ole korvissa. Fiilistele että lavat on "auki". Anna käden rullaa ikään kun kropan liikkeen jatkona eteenpäin. Sieltä se voima lähtee, ei käden lihaksista.(jalat->lantio->rintakehä->käsi->nyrkki suoraks...) Jokaisella treenaajalla on joku paikka paskana tasasin väliajoin koska kukaan ei osaa täydellisesti mitään ja aina pitäisi osata tehdä paremmin. Mutta siksi se onkin niin kivaa :)