Luin tuossa yhtä toista keskusteluketjua ja huomasin siinä jotain mielenkiintoista. Nimimerkki "Lääkäri 2" kirjoittaa;
Homeopatian ideanahan on, että annetaan pieniä määriä taudin aiheuttanutta ainetta tai vastaavaa (taudinaiheuttajaa) esim. angiinaan annetaan vähän angiinan aiheuttanutta streptokokkia lisää, kun sitä nielussa on esim. 10 miljardia bakteeria, niin annetaan vaikka 500 bakteeria lisää, niin tauti ehkä paranee (ellei, niin potilas saattaa muuten saada reumaattisen kuumeen ikävänä jälkitautina) tai esim. asbestialtistuneelle keuhkoasbestipotilaalle annetaan hengitettäväksi hieman lisää asbestia, niin tauti ehkä paranee. Samaten tupakan aiheuttamaan keuhkoahtaumatautiin tai keuhkosyöpään annetaan potilaan vedellä esim. yhdet henkoset päivässä, kun aiemmin polttanut askin päivässä, niin tauti ehkä paranee. Erikoisinta on ehkä se, että mitä vähemmän homeopatia-ainetta eli taudin aiheuttanutta ainetta sairaalle annetaan, sen tehokkaammin se tehoaa,
Olen pitkään miettinyt miksi TTL käyttää potilaita koehenkilöinään "turvallisissa altistustesteissä". Voisiko olla mahdollista että he tekevät koehenkilöillään (siis niillä jotka suostuvat altistukseen tai jotka manipuloidaan siihen) suurta otantaa juuri siitä kuinka homeella tehtävä altistus aiheuttaa mahdollisesti homeopaattisen reaktion?
Homeopatian ideanahan on, että annetaan pieniä määriä taudin aiheuttanutta ainetta tai vastaavaa (taudinaiheuttajaa) esim. angiinaan annetaan vähän angiinan aiheuttanutta streptokokkia lisää, kun sitä nielussa on esim. 10 miljardia bakteeria, niin annetaan vaikka 500 bakteeria lisää, niin tauti ehkä paranee (ellei, niin potilas saattaa muuten saada reumaattisen kuumeen ikävänä jälkitautina) tai esim. asbestialtistuneelle keuhkoasbestipotilaalle annetaan hengitettäväksi hieman lisää asbestia, niin tauti ehkä paranee. Samaten tupakan aiheuttamaan keuhkoahtaumatautiin tai keuhkosyöpään annetaan potilaan vedellä esim. yhdet henkoset päivässä, kun aiemmin polttanut askin päivässä, niin tauti ehkä paranee. Erikoisinta on ehkä se, että mitä vähemmän homeopatia-ainetta eli taudin aiheuttanutta ainetta sairaalle annetaan, sen tehokkaammin se tehoaa,
Olen pitkään miettinyt miksi TTL käyttää potilaita koehenkilöinään "turvallisissa altistustesteissä". Voisiko olla mahdollista että he tekevät koehenkilöillään (siis niillä jotka suostuvat altistukseen tai jotka manipuloidaan siihen) suurta otantaa juuri siitä kuinka homeella tehtävä altistus aiheuttaa mahdollisesti homeopaattisen reaktion?
Vastaukset 9
Vanhimmat
TTL:n uutetta ei ole laimennettu homeopaattisesti.
siitä mitä homeopaattiset valmisteet milloinkin sisältävät missäkin valmisteessa. Ei se todellakaan mene noin kuten Lääkäri2 oletti. Paitsi ehkä TTL:n altistuksissa.
Pulsatilla,Hepa Sulfur, Aconitum jne niillä on oma vaikutusmekanisminsa ja yleensä koko homeopaattinen hoito perustuu samanlaiseen ajatukseen kuin kiinalainen lääketiede ; ihminen otetaan kokonaisuutena huomioon diagnoosissa eli kaikki oireet ja tuntemukset, vatsan toiminta, tunteet, kivut, uni jne. ja niiden perusteella määritetään hoito eikä suinkaan kuten Lääkäri2 tyhmänä ja tietämättömänä oletti.
Mutta eihän lääkäreiltä voi vaatia loogista ja analyyttistä ajattelua. Heille riittää että lääkefirman edustaja käy esittelemässä firman lääkkeet ja vakuuttaa niiden olevan parhaita. Siihen lääkäri uskoo kuin hullu puuroon ja määrää niitä, ilman että kyseenalaistaisi lääkettä sivuvaikutuksineen tai yleensä että vaikuttako se. Niin monta turhaa kortisonivoidekuuria ihottumaa on tuttavanikin käyttänyt ja ihottuma tulee aina kuurin jälkeen takaisin. Ei siis auta, tehoton ja väärä ratkaisu ko. ihottumaan.
tuskokeella on se, että syntyisi todella astma tai astman kaltainen tila, jotta voitaisiin unohtaa keuhkorakkulatulehdus.
Tämä Ulla Nevalaisen kirja kertoo juuri niin kuin ovat ajatelleet käyvän. Nevalaisella todettiin aluksi ihan oikein alveoliitti (tehtiin BAL-tutkimus ihan oikeaan aikaan, kaiketi siksi, kun hänen miehensä oli biokemisti).
Sitten Piipari syötätti hirvittävät määrät kortosonia ja kas kummaa syntyi ihan oikeakin astma, kuten Piipari kertoo vakuutusoikeuden istunossa. Piipari siis mainitsee eosinofiilian.
Muistaakseni tällä sivulla oli joskus aikaa sitten Kari Reijulan rottakokeista, joissa hän sai selville, että A. fumigatus -allergeeni uute, ei siis itiö, sai aikaiseksi koe-eläimissä eosinofiilian.
Siis kylmäveristä laskelmointia. Saapas nähdä, koska MOT-kiinnostuu? Jos olisin TTL:llä töissä, niin tilaisin heti aamulla menolipun Timbuktuun! Enkä edes vilkuilisi taakse.
sellaiset paidat, jossa lukee:
Don't look back"
käykääpä tutkailemassa!
Ei tosiaankaan huono idea kurssittaa ihmisiä keskustelemaan sisäilmaongelmista. Eihän se, että osaa ongelmasta puhua poista itse ongelmaa, mutta monesti tuo puhuminen on jo puoliruokaa. Toivottavasti vaan oikea kohderyhmä löytää ja tajuaa kurssin arvon myös.
****
"Kurssin nimi: PITKITTYNEEN SISÄILMAONGELMAN VUOKSI KRIISIYTYNYT TYÖYHTEISÖ - EDELLYTYKSIÄ KORJAUSTEN ONNISTUMISELLE
Kurssin sisältö: Sisäilmaongelman käsittelyprosessissa voidaan joskus ajautua kriisitilanteeseen. Ongelmat kasautuvat ja ratkaisut viivästyvät. Tilan käyttäjät oireilevat ja sairastavat. Vaikeassa tilanteessa oireettomat voivat uupua oireilevien työtovereiden kuuntelemiseen ja tukemiseen, tilan käyttäjät ja asiantuntijat puhua eri kieltä toisiaan ymmärtämättä, epäluottamuksen ilmapiiri viritä ja kasvaa pahimmillaan ristiriidoiksi. Rakennuksen korjaamiselle ei tahdo löytyä onnistumisen mahdollisuuksia: mitä voidaan tehdä? Koulutus lisää osallistujan ymmärtämystä ongelmatilanteiden monimuotoisuudesta ja parantaa osallistujan valmiuksia toimia sisäilmaongelmien selvittämisissä. Koulutuksen kohderyhmät ovat sisäilmaongelmien käsittelyyn työpaikalla osallistuvat, työsuojelu- ja terveyshuoltohenkilöstö, kiinteistöpäälliköt, isännöitsijät, sisäilman asiantuntijat.
Aika: 13.12.2007
Paikka: HELSINKI
Kurssimaksu: 280
Kurssin johtaja(t): Marjaana Lahtinen, Sanna Lappalainen
Kurssisihteeri: Iris Tapanen "
TYÖSUOJELUPÄIVÄT 23-24.10.07(sivun vasemmassalaidassa).
lääkäreistä muodustunut henkilökuva on kutakuinkin seuraavanlainen; "Lääketieteen käynyt matemaattinen huonon itse tunnon omaava ääliö joka manipuloi ihmisiä työssään ja kuvittelee olevansa mukana jossain suuressa kun oikeassa elämässä on täysi 'asshole'". Sellasii ne on ja tuskinpa he kauheasti käyvät öisin pimeällä ulkona kun kansaa pettävillä luuseireilla tuskin on paljoa kavereita sen sijaan viha miehiä ja muita löytyy.
En kyllä sanoisi noista lääkäreistä noin, en edes kirjoittaisi noin nimimerkittäkään. Systeemi tässä mättää ja tietysti osa noista TTL:n lääkäreistä on sielunsa myynytkin... mutta eivät he tyhmiä ole, osa on erittäin viehättäviä ihmisiä, työpaikka vain on väärä. Kun työpaikka muovaa lääkäriä, eikä lääkäri työpaikkaa niin pieleenhän se menee armotta. Vakuutuslääketiede, se ei ole ihmisille sopivaa lääketiedettä, ei tekijän eikä kokijan kannalta.
Ja tietysti se, että tutkijan työ sivuuttaa potilaan terveyden ja turvallisuuden sekä tutkimuksissa että tutkimusten jälkeen, on käsittämätöntä. Mietin vain, että miten työtään tietoisesti tekevä lääkäri pystyy tähän? Mitkä perustelut tarvitsee lääkäri pystyäkseen sivuuttamaan oleellisen ja keskittymään siihen epäoleelliseen potilaan oireissa ja sairaudessa? Raha... vai tutkimus, vai tosiaan luulo siitä, että tekee työtään oikein? Silloin kyse on ammattitaidottomuudesta, mutta kun se ammattitaidottomuus sopii niin kovin hyvin tuohon konseptiin millä vakuutuslääketiede toimii, niin se lienee sitä hyväksyntää ettei enää toimi lääkärinä potilaalle, vaan tekee tuota vakuutuslääketiedettä, joka on niin kovin erilaista kuin se ihan oikea lääketiede. Ja kun tuon on hyväksynyt hakiessaan ko. paikkaan töihin, niin sielu jätetään narikkaan töihin mennessä ja tehdään tutkimusta ja vakuutuslääketiedettä papereiden kanssa, ei ajatella että niiden papereiden takana on ihan elävä potilas. Papereiden tulkitseminen siirtäneen vastuun siitä, että unohtuu tuo elävä potilas ja tutkimus korostuu korostumistaan. Aivan kuin patologi tekisi samaa työtä elävien ja kuolleiden kanssa.
Sinänsä ihan mukavat ja vilpittömät ihmiset näin toimivat. Ei heitä pysty erottamaan eettisesti toimivista ihan oikeista lääkäreistä, kun he tekevät vakuutuslääketiedettään ja tärkeää tutkimusta.
Aikanaan työpaikkani opiskelijoita tuomittiin vankilaan ns. totaalikieltäytyjinä. Kun he pääsivät opiskelemaan, he kertoivat että suurin järkytys oli olla saunassa murhaajiena, tappajien ja erilaisten rikollisten kanssa ja huomata, ettei ole olemassa leimaa, joka mitenkään leimaisi näitä henkilöitä. Heidän puheistaan tai käytöksestään ei käynyt ilmi mitä he olivat tehneet. Yksikin nuori kertoi, että ystävystyttyään oli kuullut rikoksen syyt ja taustat, eikä voinut ymmärtää miten ja miksi tuo niin älykäs ja mielyttävä ihminen oli voinut ne rikokset koskaan tehdä. Tilaisuus tekee varkaan sanotaan ja se pitänee hyvin paikkaansa ihmisiin koulutukseen katsomatta!