Joo, olis tollainen 2003 mallia oleva 2.7 litrainen mielessä, ja katsottuna.. nyt moisen omistajat, käsi sydämmelle, kannattaako sellaiseen seota, kuluttaako niin hirveästi, ettei pysty ilman lainarahaa ajamaan, jotain tyyppivikoja, kalliit varaosat?? btw sillä on menty runsaat 100tkm, että ei kait pitäisi kuutoskoneessa olla kilometrimäärä eikä mikään...
on se vaan mun silmissä erittäin hyvännäköinen ja kaunis auto, just toi "jaguar"-korimalli..
on se vaan mun silmissä erittäin hyvännäköinen ja kaunis auto, just toi "jaguar"-korimalli..
Vastaukset 14
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=584&posting=22000000008447887
http://www.elepent.com/review.php?nr=302
2 litranen semmoinen.Auto oli hyvä eikä mitään vikaa ilmennyt.Luopumiseen johti aika kalliit huollot ja aikamoinen kulutus eli järki syyt.Kulutus oli talvisin noin 10 l satasella,joista maantie ajoa suurin osa.
Huollot on mielestäni ihan kohtuu hintaisia:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=584&posting=22000000020253225
Kannattaa kysyä useammista paikoista huoltojen
hintoja.Voi säästää pitkän pennin...:)
on NYKYISIN 30 000 km huolto noin 300 eur, ja se on mielestäni kallista. Tämä pohjois suomessa.
Halvempiakin huoltoja myös löytyy:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=584&posting=22000000013933669
asuvia ryöstellä . Hyundai Getz 30tkm huolto 148 euroa. Omat öljyt vein. Eräs syy miksi hankin Getzin oli että tiesin että huollot kohtuuhintaisia. Tosin varmaan eroja löytyy eri huoltofirmojen välillä.
hyundai huoltoja on sen verran harvassa että hankala vertailla.Jos kauempaa saa halvemalla niin menee sitten aikaa ja bensaa.
Hyvä ja todella vähävikainen auto niinkuin kaikki
Hyundait.Ei ole todettu mitään tyyppivikaa.Osta vaan pois rohkeasti.
SONATAan. Eli hallussani oli (työsuhde - leasing) SONATA 2.7 V6 AT 3 vuotta.
Ajoin sillä 120 000 km ja murheita oli seuraavasti:
- 3 000 km kampiakselin asentotunnistin pimeni ja säädöt menivät "peruslukemille", ajaa saattoi. Korjaus kesti 5 min.
- 2004 Tammikuun kovien pakkasten aikana hajosi takapyörän ripustuksesta jokin kumipusla ja aiheutti pientä kolinaa. Vaihdettiin huollossa.
Muita vikoja ei ilmennyt. Ei edes polttimoita vaihdettu kuin kerran kumpikin ajovalo.
Nuo yllä luetellut viat ovat yleisiä kaikissa autoissa, ei mikään tyyppivika SONATAssa. 2004 Tammikuun pakkasilla hajosi monesta autosta alustan ja ripustuksen muovi- ja kumiosia.
Kulutus oli kesällä noin karvan alle 9 l/100 km ja talvella aavistuksen yli.
Ajan pääsääntöisesti seka-ajoa pääkaupunkiseudulla.
Maantiellä pitkillä matkoilla etenkin talvirajoitusten aikana pääsin selvästi alle 8 l/100km.
Olin sen verran tyytyväinen että nyt ajan 3.3 V6 AT:llä. Ensimmäiset 47 000 km ilman vikoja ovat takana.
Siis autossani ei ilmennyt mitään tyyppivikoja, on hiljainen ja miellyttävä, lämmin ja mukava.
suuri 2.7 L V6 kuluttaa, selvä se, mutta tarvittaessa kulkeekin.
Huoltojen hinnoista en osaa sanoa mitään kun auto oli työsuhdeauto.
Kannattaa todellakin ostaa.Vastaavaa peliä
et taatusti löydä noilla ajo-ominaisuuksilla
vähävikasuudella ja hinnalla.
Siinä on autoa isolla Aalla moneksi vuodeksi.
joo, kiitos kaikille, jotka laittoivat oman mielipiteensä asiasta, kyllä se varmaan jollakin tavalla vaikuttaa päätökseeni. kiitos ja kumarrus kerran vielä.
Juu, ostin sitten sen sonatan pois, kun kaikki ainakin melkein oli sitä mieltä, että kannattaa, ja kyllä vielä ainakin (vasta 500 km:n jälkeen) olen sitä mieltä, että on ainakin mukava ajaa, ja kyllä se tosiaan ihan kelpoisasti murahtaa myös, kun vaan antaa runtua, ja jos ei muuten, niin käyttää sitä tip-tronicia, niin saa itse päättää, milloin vaihtaa isommalle... ihan jees peli..