Prosessorin päivittäminen (ja siinä samalla kaiken muun)

Säätelijä

Okei, ongelma on tällainen:

Mulla on fijitsu siemens tietokone (ei alkanu varmaankaan hyvin.)

Noniin, ostin ohjelman, joka ei toimi koneellani olevan prosessorin kanssa yhteen, se oli alkuasetelma, jonka takia rupesin miettiin tällasia..

Nyt sitten haluisin siihen uuden prosessorin, eli päivittää vanhan 1600 :n johonkin tehokkaampaan.

Mutta selviteltyäni asiaa, huomasin, että emolevy pitäis sitten siinä samalla vaihtaa, koska se alkaa oleen aika vanhentunutta kauraa, eikä sillä tee enää oikein mitään, jos haluaa käyttää toista prossua.

En tiedä näistä asioista tarpeeks varmaan, mutta pastettelen tähän jotakin tietoja tästä koneesta


Emolevy Tunnus 12/14/2001-8363-686B-6A6LMM4AC-00 Emolevy MSI K7T Power/Pro/Pro2/Pro2-A/Turbo/Turbo2/Turbo Limited Edition

Dataväylä
Väylätyyppi DEC Alpha EV6
Väylän leveys 64-bittinen
Todellinen kellotaajuus 133 MHz (DDR)
Tehollinen kellotaajuus 267 MHz
Kaistanleveys 2133 MB/s

Muistiväylä
Väylätyyppi SDR SDRAM
Väylän leveys 64-bittinen
Todellinen kellotaajuus 133 MHz
Tehollinen kellotaajuus 133 MHz
Kaistanleveys 1067 MB/s

Piiriväylä
Väylätyyppi PCI
Väylän leveys 32-bittinen
Todellinen kellotaajuus 33 MHz
Tehollinen kellotaajuus 33 MHz
Kaistanleveys 133 MB/s

Tästä taas seuraa se, että joudun ostamaan myös parit muistipalikat, koska vanhojen väylänopeudet on tuo 133mhz

Sitten seuraa, että pitäiskö mun jotakin muutakin päivittää? Onko tää jo mieletöntä tehdä näin isoo juttua, vai pitääko ostaa koko paska uusiks?

Kysykää, jos tästä ei selviä kaikkee.

3

495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eli ........

      ei mitään järkeä alkaa päivittämään noin vanhaa.

      • aloitin tän

        Mun ongelma on siis vain ainoastaan tuo SSE2 juttu, jota mun nykyinen prosessori ei tue. Olisko mahdollista kuitenkin samalle emolle ostaa prosessori, joka tukis sitä ilman mitään erikoisia koko laitteiston päivityksiä. Vai onko ne vähän uudemmat prosessorit tehty jotenkin niin, että ne ei sovi tälle mun vanhalle emolle?

        En tarvittis kaikista uusinta prosessoria, ainoostaan sellasen, joka tukee tätä SSE2-juttua, joka osoittautui ongelmaks eräässä hankkeessani johon oon laittanut jo rahaa kiinni hiukan tietämättömyyttäny.

        Koska mulla ei olis varaa nyt mihinkään hirveeseen ostelurumbaan - valitettavasti.


    • bfgsm

      Joudut varmaan ostamaan kokonaan uuden.

      Älä tuhlaa rahojasi enää pakettikoneeseen.

      Kannattaa kannibalisoida siitä wanhasta levyasemat ja muut niin säästät pari kymppiä. Jos kotelo on kunnon ATX standardin loota niin siinä säästää jo monta kymppiä. :P

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      37
      2756
    2. Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?

      Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.
      Ikävä
      89
      1194
    3. Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia

      Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.
      Maailman menoa
      127
      999
    4. Oliko mies vetäytyminen

      Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.
      Ikävä
      62
      995
    5. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      82
      921
    6. Mitä söitte Hänen kanssaan yhdessä viimeksi?

      Tällainen vihjeketju:)
      Ikävä
      66
      917
    7. EU:lta tyly ratkaisu Temulle

      On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta
      Maailman menoa
      102
      852
    8. Oon tässä pohtinut että se nainen

      Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle
      Ikävä
      70
      815
    9. Nainen on ihana

      ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?
      Ikävä
      25
      728
    10. Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä

      Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi
      Ähtäri
      30
      694
    Aihe