Millainen tavaratalo on Macy

Onko kallis ja miten/millaista tavaraa. Ei oikein olis aikaa kiertää koko kaupunkia etsien jokaista tavaraa erikseen
74454
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Stockmann

Äänestä
  • Manhattanin Macy's on maailman suurin tavaratalo. Mielestäni hieman sekava suuruudessaan, kaiken hintaista tavaraa. Turistit saavat hakea passia näyttämällä 10% alennuskortin (ei käy ihan kaikkiin tuoteryhmiin).

    Katso www.macys.com

    Äänestä

  • matkailija x kirjoitti:

    Manhattanin Macy's on maailman suurin tavaratalo. Mielestäni hieman sekava suuruudessaan, kaiken hintaista tavaraa. Turistit saavat hakea passia näyttämällä 10% alennuskortin (ei käy ihan kaikkiin tuoteryhmiin).

    Katso www.macys.com

    Haroldsi on maailman suurin. Stokka toiseksi suurin. Stokka tosin parempilaatunen

    Äänestä

Macy's on aivan valtava ja siinä mielessä hieman ahdistava, jos yrittää ostaa tavaraa monelta eri osastolta. Toisaalta, jos etsii jotain tiettyä tavararyhmää, niin valikoima on lyömätön.

Mutta siitä olen kyllä eri mieltä että se olisi kuin Stockmann. Stockmann on yleistavaratalo, eli siellä on myös elektroniikkaa, urheiluvälineitä, lemmikkieläintarvikkeita, tietotekniikkaa, yms. yms.

Kun taas Macy's minusta näytti keskittyvän muotiin (vaatteita, kenkiä, laukkuja, koruja, kelloja..), sisustukseen ja kosmetiikkaan. Nämä osastot ovat todella suuria, monessa kerroksessa. Kun taas esim. elektroniikkaosasto oli todella pikkuinen, hyvin vähän tavaraa tarjolla.

Mutta minulle kokemus oli kyllä hyvä; löysin aivan käsittämättömän hienon iltapuvun josta maksoin alle 100 dollaria.

Opaskirjassa, jota käytin reissulla, muuten sanottiin että palvelu Macy'silla on todella surkeaa, mutta sitä en kyllä ymmärrä, sillä minulle oli aivan tavattoman ystävällisiä kaikilla osastoilla joilla jotain ostin.

Ai niin, ja kävin siis New Yorkin Macy'sin "lippulaivaliikkeessä", eli siinä Empire State Buildingin lähellä. Heillähän on liikkeitä myös mm. Brooklynissa ja Bronxissa.

Äänestä

Macy's on hyvä tavaratalo enkä nyt puhu yksinomaan siitä New Yorkin liikkeestä. Se on kyllä iso ja tavaravalikoima monipuolinen, mutta ahdas ja liikaa väkeä, ei kovin mukava ostospaikkana. Pidän ostoskeskusten liikkeistä, nekin ovat isoja, mutta usein hyvin tilavia, miellyttävä shoppaila, ja valikoima on runsas. Tietenkin siellä New Yorkissa on väkeä ja varsinkin viikonloppuisin se kauppa on ihan tupaten täynnä. Ei kiva!

Olen tilannut myös Macy's nettikaupasta. Se on hyvin kätevää, sillä jos tuote ei vastaa odotuksia niin sen voi palauttaa lähimpään liikkeeseen.

Äänestä
  • Olin muutama viikko sitten Macy`n tavaratalossa. Menimme aamupäivällä , koska Helsingissäkin on mentävä aamulla Stokkalle. Silloin on tilaa kävellä ja katsella ja myöskin löytää tavaroita mitä on tullut katsomaan ja ostamaan. Iltapuvut olivat ihastuttavia ja edullisia. Ostelimme yhtä ja toista. Kävimme välipalalla MC Donaldsissa. Mahtava uutuus hampurilainen ANGUS härän pihvillä. Tuli nostalginen olo vanhoissa puisissa rullaportaissa, pitävät sitä ihanaa vanhanaikaista nitinää natinaa ja kolkutusta. jonka muistaa lapsuuden ajoilta.
    Nykki on näkemisen ja kokemisen arvoinen käyntikohde. Maija Poppaseen saa
    lippuja puoleen hintaan illan näytökseen Times Squerin Tkes kioskista. Jonotimme
    parituntia. Kyllä kannatti. Poppanen lensi tosi upeasti. Seuraavalla kerralla otamme museot kohteiksi.

    Äänestä

Macy's tavaratalossa myös esiintyy ilmeisesti aika usein(?) julkkiksia.

Itse kun siellä käytiin, oli Pamela Andersson, tiedä mitä tekemässä, mutta ainakin nimmareita jakamassa lavalla.

Ja tuttava oli siellä nänhyt (samoissa puuhissa?) Donald Trumpin..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


laatua. kirjoitti:

Onko kallis ja miten/millaista tavaraa. Ei oikein olis aikaa kiertää koko kaupunkia etsien jokaista tavaraa erikseen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu