Olin radiouutisista kuulevinani, että PSS ry on saanut ympäristöministeriöltä synninpäästön valtiolta saamiensa varojen käytöstä. Rahat ovat kuulemma menneet oikeaan tarkoitukseen l. ympäristön parantamiseen. Pyörrän aiemman kirjoitukseni eroamisesta ja maksan keväällä taas jäsenmaksun. Eletään taas lujassa uskossa senkin pienen summan omalta osaltaan vaikuttavan kohti "yleviä" tavoitteita Itämeren suojelemiseksi. Lehtikin juuri tuli, täytynee vilkaista sitäkin. Jäsen 129795.
Pidä Saaristo
Siistinä ry
131371
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Saanut synninpäästön valtiolta saamiinsa rahoihin mutta miten on meidän veneilijöiden maksamien rahojen kanssa.Toimistoja rempataan isolla rahalla ja saunoja rakennellaan,miten suuret on edustuskulut jne. ??
Olisin kyllä pitkäaikaisena jäsenenä mielelläni lukenut lehdestä edes lyhyen selvityksen tilanteesta. Edelleen minua kyllä kiinnostaa minne yppoaa ne jäsenmaksut ja roope-tuotteiden myyntivoitot. On kyllä ymmärrettävää, että tämänkokisen järjestän hallintoonkin kuluu rahaa, ei niitä talkoilla tehdä ainakaan pitkään. Jonkinlainen päämajakin tietenkin pitää olla, mutta kyllä nämä voi rehdisti tuoda esiin. Salailu lisää huhuja ja epätietoisuutta.
Pysyn kyllä edelleen jäsenenä ja vien hyvällä omallatunnolla roskani rantojen keräilyastioihin.
Oli hyvä, että asia oli esillä. Uskon, että nyt PSS ainakin jatkossa tietää, että heitä tarkkaillaan. Vaikka mitän väärinkäyttöä ei olisi ollutkaan, niin uskon että jatkossa eivät ainakaan uskalla.
Kyllä minäkin olen "roponi lippaaseen kilauttanut"jo kohta parikymmentä vuotta.Jotenkin alkaa karsastamaan kun kuulee noita tosiasioita.Mutta minulla olisi ehdotus,mitäpä olette mieltä.Luvataan koko "Roskis Roopen" porukalle ettei tarvita niitä roskapönttöjä rannoilla.Luvataan tuoda roskat sinne venesatamaan josta lähdettiinkin.Siitä roskien toimitus kaatopaikalle on paljon halvempaa.Laitettakoon siihen roskikseen Roope tunnus.Ajatelkaas toisin päin.Viemme roskia saaristoon ja maksamme että joku toinen hakee ne pois,voi pyhä yksinkertaisuus.Laiturit ja muut taukopaikan tarvekalut pidettäköön entisellä mallilla.Olen jo kymmenen kesää tuonut omat roskat takaisin,hyvin kyytiin mahtuneet.Tingitäänkö vähän tarran hintaa alemmaksi.Tämä olkoon alustus keskustelulle ensi kevättä ja kesää varten.
Roudannut 27 vuotta kaikki roskani takaisin kotirantaan(myöskin kesälomareissuiltani),ei se mikään ongelma ole.
Olen myös aina maksanut Roskaroope maksun mutta nyt se loppui,miksi maksaisin toisten paskoista ja komeista toimistoista ja saunoista koska en niitä itse käytä.
Miten lienee ympäristöpykälät "löyhemmällä" Pihlajavedellä.Piispanhuvilan saunan saippuavedet lorottelevat suoraan saunan lattiakaivosta kalliota pitkin Pihlajaveteen.Silloin aiemmin,sata vuotta takaperin,piispa seurueineen lämmitti saunan ehkä kaksi kertaa viikossa.Nyt on sama sauna käytössä joka päivä ,alkaen kesäkuusta elokuun puoleenväliin.Piispa saunoi ehkä tunnin verran, nyt saippuaa liotellaan n.10 tuntia päivässä.
Paljon puhutaan Pihlajaveden suojelusta,itse olen päättänyt myös suojeluun yhtyä.En käy enää Piispanhuvilan saunassa saunomassa.
Mul on 2 2 ja koira ja kun neljä viikkoa merellä ollaan, niin en mä kyll voi ymmärtää mihin mä ne haisevatkin roskat (ajanmittaan) säilöisin, vaikka ei mitään roskaajia ollakaan...
C'moon sanois ainakin Remu. ;D
6 viikkoa yleensä lomareissulla ja hyvin minun roskani kyytiin mahtuvat veneeni on 46 jalkainen ja siinä on roskille oma paikkansa.
Veneessäs haista melko hyvälle?
Jos mukana on 6 viikkoa vanhoja roskia.
Aina harvoin vierassatamassa käydessäni tietenkin tyhjennän roskani sataman roskikseen koska siitä maksankin.Eikä sitä roskaa kovin paljon synny kun jo ostaessa hiukan ajattelee.
Palava roska menee mukavasti nuotiota poltellessa ja sitähän suurin osa on.
Tuon kuuden viikon roskat mukanani kotiin, paitsi ne, jotka jätän satamien roskiksiin???
Ovatko muuten roskat kotisataman roskiksessa vähemmän roskia kuin muualla?
siinä että en enää maksa PSS ry.lle turhasta kun laittavat rahat muuhun kuin oleelliseen.
Tuodessani roskat kotisataman roskikseen,olen siitä palvelusta maksanut laiturivuokran yhteydessä.
voithan jättää roskasi varmaan kaupunkisatamien ymv:ien paikkojen jätekeräyksiin, jotka ovat veneilijöille tarkoitettu (ei PSS:n)!
Jotenkin tuntuisi järkevältä ainakin 6 viikon turneella. ;D