Huoli

Huomisesta

Heippa!
Olen nyt yhdennellätoista raskausviikolla ja viime ultrassa selvisi, että odotan kaksosia. Alkujärkytyksestä toinnuttuamme odotellaan jo innolla kahta uutta tulokasta, vaikkakin raskaus näin alussa vasta onkin. Huolenani ovat alituiset vuodot. Raskauden alussa tuli aivan kirkasta verta kertaalleen (epäiltiin jo keskenmenoakin), jonka jälkeen aina tasaisin väliajoin on tullut ruskeaa vuotoa, kunnes nyt sitten eilen illalla kirkasta verta tuli sitten ihan reilusti. Kipuja ei tosin ole ollut isommassa määrin, mutta pelottaa silti, että kuinka raskauteni käy. Tänään onneksi vaikuttaisi sille, että vuoto lakkaa pikku hiljaa itsekseen. Onko muita kohtalotovereita ja kertokaa ihmeessä, kuinka teidän kohdallanne kävi!? Voiko tuollainen vuotaminen olla normaalia? Tiedän, että tämä voi johtua myös istukan kiinnittymiskohdasta ja olla lähes vaaratontakin, mutta en voi mitään sille, että mietityttää asia.. koko perhe kun odottaa innolla pikku tulijoita.
Kiitokset vastauksista =)..

2

744

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bumble-B

      Hei, mulla ei ole kokemusta kaksosraskaudesta, mutta kai ne vuodotkin voi olla ihan samoja, oli sitten kyseessä yksi tai kaksi sikiötä.

      Mulla molemmissa raskauksissa (jotka valitettavasti epäonnistuivat) oli vuotoa. Ekassa raskaudessa vuosivat aluksi kohdunkaulalla kaksi polyyppikasvainta ja saman raskauden aikana istukkaan tuli hematooma josta kirkasta verta vuosi välillä todella rajusti. Kumpikin näistä vuodoista oli loppujen lopuksi aika vaarattomia mutta toki niitä tarkkailtiin. Raskaus meni kuitenkin kesken muista syistä.. Toisessa raskaudessa vuotoa oli kans, jälleen polyypeistä, ja raskaus todettiin tuulimunaksi.

      Ei tästä nyt mitään apua varmaan ollut, tarkoitus oli vain sanoa että vuotoja tosiaan voi olla hyvinkin monesta syystä ilman että se tarkoittaa mitään vakavaa, varsinkin jos sun vauvojen on todettu voivan hyvin. Mutta jos huolettaa, niin sulla on täysi oikeus päästä tutkittavaksi ja vuotojen syy pitää selvittää, tai ainakin yrittää selvittää, aina siinä ei onnistuta. Mun tuttavalla myös vuosi raskauden aikana verta kuin saavista ajoittain, koskaan ei saatu tietää mistä veri tuli, se loppui vasta raskauden viimeisellä kolmanneksella ja terveen lapsen sai.

      • Huomisesta

        Kiitos vastauksestasi!
        Kaksosraskauteni on edennyt nyt normaalisti. Vuotamiset loppuivat suurinpiirtein kolmannentoista viikon kohdalla "kuin seinään". Monta kertaa kyllä tuli epätoivo eteen ja olin jo aivan varma, että keskenmeno on tullut, muttei sitten onneksi kuitenkaan. Viime viikon ultrassakin kaverukset polskutteli virkeänä masussa, eikä heillä vaikuttanut olevan mitään hätää. Vuodon lääkäri epäili johtuvan istukan sijainnista (kuten oli aiemmin jo arveltukin) ja tuumi, että se voi jatkua samankaltaisena loppuun saakkakin, eikä ole välttämättä merkki siitä, ettei kaikki olisi kunnossa. Kehotti lepäilemään, mikäli oireilu jatkuu. Nyt kuitenkin on mieli jo paljon rauhallisempi, kun viikkoja alkaa olla takana sen verran, että ollaan "turvallisemmilla vesillä". Varmuuttahan ei ole koskaan, miten raskaudessa käy, mutta toiveikkaana ollaan ja keväällä nähdään, kuinkas kävikään =)..

        Kaikille saman kokeneille ja kokeville voimia, uskoa ja toivoa! Vaikka alkuraskaus ei siltä vaikuttaisikaan, voi "huoli huomisesta" muuttua "toiveikkuudeksi tulevasta" =) !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      57
      3451
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2816
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      148
      2630
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2321
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      357
      2053
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      156
      1704
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1495
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1338
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      38
      1293
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1174
    Aihe