Mitä voisin tehä kun mun eka päivä kuukautisista on tosi kivulis ja sihen ei aina auta tavallinen burana. menkat mull on ollu ainakin 2 v ja ne on säännölliset ja olen normaalipainoinen.
Kivuliaat kuukautiset
apua
3344
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Särkylääkettä ja kuumapullo masun päälle tai ylös, ulos ja lenkille.
Edellä ihan hyvät neuvot, jos ei kuitenkaan auta, niin ei asian kanssa ole pakko kärvistellä. Menet lääkäriin. Menkkakipuihinkin on olemassa ihan omat lääkkeet. Myös e-pillereillä voi olla positiivinen vaikutus kipuihin, mutta niitä ei välttämättä kannata aloittaa pelkästään sen vuoksi, että on kipuja.
Joskus lenkille lähteminen voi olla liian suuri haaste, tiedän kokemuksesta.
E-pillereitä ei kannata kuukautiskipuihin syödä, koska ajan saatossa hormonikuorma kasaantuu, siitä voi tulla ongelmia.
Lääkäriltä saat esim. samoja lääkkeitä, joita käytetään myös migreenin hoitoon. Ne ovat vahvempia kuin burana ja tehoavat hyvin.