Gallup: kesän 2007 kokemukset

Hei
Listataanpa kesän 2007 kokemuksia perennapenkeistä? Mikä onnistui, mikä yllätti, mitä virhettä et tule ensi kesänä toistamaan?

Itse en aio yrittää kasvattaa siemenstä niin paljoa, vaan ostaa taimina. Ei sovi siemenviljely näin kärsimättömälle henkilölle.

Olen myös syksyllä istuttanut paljon sipuleita (ei tulppaaneita), jotta keväällä olisi ihasteltavaa. Tätä jäin kaipaamaan viime keväältä.
2217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

kesän poismeno ?
Niin minäkin haikailen kesää.
Tahdon vieläkin ottaa siitä kaiken irti kuin sinä.
Kesä vain on mennyt ja se on pakko hyväksyä.
Mutta uusi on tulossa !
Mistään omistani kylvöt eivät oikein onnistuneet, vaikka kaikkeni yritin. Mikähän taika siinä on ?
Jälkeenpäin ajatellen en ole kaikkea tehnyt, niinkuin olisi pitänyt.
Luulin, että senkun huiskii kesäkukkien siemeniä, niin kasvu alkaa jonkun viikon päästä.
Melkein kaikki ostamani siemenet kuuluivat luokkaan: helppo ja idioottivarma.
Idiootti olin kai vain minä.
Ei kasvanut juuri mikään.

Luin sitten seuraavaa:
Siemenet itävät vain rikotussa maassa !

Tarkoittanee, että maa pitää kunnolla kääntää ja harata haravalla eestaas.

Enhän minä näin tehnyt, kun valitsemani helpot siemenet pitivät itää 100% varmasti.

Nyt olen oppinut.
Ensi keväänä teen toisin, mutta ostan myös taimia lisää.
Ainakin jaloritarikannusta, se on samalla kertaa komea ja herkkä kukka, kukki keväästä syksyyn upeasti.
Aion hankkia uusia värejä.
Myös kärhöjä.
Ne eivät olekaan ollenkan niin vaikeita kun luulin.
Niitten kukkapilvirunsaus ja nopeakasvuisuus on puutarha-amatöörin on onnistumisen huippu.
Liljoja istuttelin lisää syksyllä, pidän niistä paljon.
Myöskin puutarhassani rehottava keltainen luonnonkasvi, mäkikuisma on ihana. Se on hyvä täyttökukka, tukee hentoja kukkia, yhdistää värejä ja kukkii koko kesän oikein röyhyämällä.
Ihania ensi kesän kukkasuunnitelmia aiheen aloittajalle !

Äänestä
  • Joo, kyllä tietysti näin keskitalvella kun menneeseen kesään ja tulevaan kesään on matkaa lähes yhtä paljon joutuu vain haaveilemaan miten ihanaa se mullassa möyriminen ja se kukkien loistokkuus on.
    Itse aloittelen kesäkukkien kylvön siinä maaliskuun puolivälissä. Omia vakio kukkiani ovat olleet jo vuosia ahkeraliisa, revonhännätja monet muut.
    Taimikasvatus on onnistunut hyvin kunhan taimien riittävästä valon saannista huolehditaan.
    Joka kesä lisään jonkin uuden perennan puutarhaani,samoin jakamalla, niin keväällä kuin myös syksyllä näin saa paljon uusia kukkaryhmiä.
    http://i13.tinypic.com/7xxdw9k.jpg

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


*putki kirjoitti:

Hei
Listataanpa kesän 2007 kokemuksia perennapenkeistä? Mikä onnistui, mikä yllätti, mitä virhettä et tule ensi kesänä toistamaan?

Itse en aio yrittää kasvattaa siemenstä niin paljoa, vaan ostaa taimina. Ei sovi siemenviljely näin kärsimättömälle henkilölle.

Olen myös syksyllä istuttanut paljon sipuleita (ei tulppaaneita), jotta keväällä olisi ihasteltavaa. Tätä jäin kaipaamaan viime keväältä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu