Onko pähkinäallergikot yleensä allergisia kookospähkinälle, kookosöljylle- /rasvalle, hiutaleille jne? Kuinka yleisesti?
Pähkinäallergia& kookos?
3
3884
Vastaukset
- minä ainakin
En tiedä muista, mutta minä olen ainakin allerginen myös kookokselle kaikissa muodoissa. KAikki ei välttämättä ole.
- JannaS
Yleisyydestä en pysty sanomaan, mutta itse en ole allerginen kookokselle.
Oma allergiani rajoittuu lähinnä hassel- ja saksanpähkinään. Mahdollisesti muihinkin, mutta niitä ei ole tullu kokeiltua, kun harvemmin on saatavilla. Söin 3 päivää sitten vahingossa pari haarukallista piirakkaa, jossa oli saksanpähkinää. Hengitysoireita ei tullut, mutta nyt vasen puoli naamasta on aivan pikkunäppyjen peitossa. Lauantaiksi pitäisi yrittää päästä eroon tuosta, kun olisi bileet tiedossa... Hyviä vinkkejä? Olen syönyt antihistamiinia siitä lähtien, kun tajusin syöneeni pähkinää ja olen tänään menossa ostamaan kortisonia, josko se rauhoittaisi ihoa.
Manteleita pystyn syömään, kuten marsipaaniakin, samoin pistaaseja ja maapähkinöitäkin jonkin verran (suolapähkinöitä). Mutta näitähän ei käsittääkseni edes lasketa varsinaisesti pähkinöihin.- JannaS
Huomasin juuri, että unohdin sanoa, että kookoshan ei nimestään huolimatta ole pähkinä vaan hedelmä. Eli vähän sama juttu kuin se, että ei koiranputkessa ole koiraa... Tai voikukassa voita... =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1852680Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 73921
- 64921
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239809Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka283767Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88759Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708