kummi ei paikalla ristiäisissä

en pääse paikalle

Entä jos neljästä kummista kaksi ei pääse paikalle ristiäisiin?
Olemmeko me vielä siltikin kummeja (kun meidät on kummeiksi ilmoitettu) vaikkei tilaisuuteen päästäisi?

Nyt on alkanut näyttään todella pahalta aikataulujen yhteensovittaminen ja iso riski on, etten mieheni kanssa pääse kummilapseni ristiäisiin.

Kiitos jo etukäteen vastauksista!

9

3669

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päästä paikalle

      Ei kummeuden ehto ole ristiäisiin osallistuminen.

      • en pääse paikalle

        Huh.
        Niin mä ajattelinkin asian olevan, mutta pakko oli kuitenkin varmistaa!
        Kiitos!


      • ja kummius
        en pääse paikalle kirjoitti:

        Huh.
        Niin mä ajattelinkin asian olevan, mutta pakko oli kuitenkin varmistaa!
        Kiitos!

        Anteeksi vaan, mutta asetan tosi kyseenalaiseksi kummeudun, jos ei sen vertaan pysty, että edes ristiäisiin pääsisi.

        Tosi tärkeysjärjestys....


      • )))))))))))))).(((((((((((((((
        ja kummius kirjoitti:

        Anteeksi vaan, mutta asetan tosi kyseenalaiseksi kummeudun, jos ei sen vertaan pysty, että edes ristiäisiin pääsisi.

        Tosi tärkeysjärjestys....

        olla monia, miksi ei paikalle pääse esim.
        - työpaikka laivalla, jolloin olla töissä viikko tai pari kerrallaan.
        - sairaus, vaimoni ei päässyt yhden kummilapsemme ristiäisiin sairauden takia.


      • maailmassa
        ja kummius kirjoitti:

        Anteeksi vaan, mutta asetan tosi kyseenalaiseksi kummeudun, jos ei sen vertaan pysty, että edes ristiäisiin pääsisi.

        Tosi tärkeysjärjestys....

        Aika asiaton kommentti. Entä jos pariskunta on vaikka varanut matkan jo puoli vuotta sitten tai mitä muuta tahansa mitä nyt ei vaan voi enään siirtää.

        Todella omituinen kommenttisi kaikkiaan!


      • mapee
        ja kummius kirjoitti:

        Anteeksi vaan, mutta asetan tosi kyseenalaiseksi kummeudun, jos ei sen vertaan pysty, että edes ristiäisiin pääsisi.

        Tosi tärkeysjärjestys....

        kastepäivään on periaatteessa vaihtoehtoina yhdeksän viikonloppua. Kun useinkaan lauantaina kastetta ei suoriteta jää sunnuntait ja täytyy olla todella nopea että ehtii muutamaan ekaan viikonloppuun sen pykätä jolloin on aika vähän vaihtoehtoja moiseen juhlaan. Ainakin tällä surullisen kuuluisalla hoiva-alalla on aivan täysi mahdottomuus noin vain päästä kemuihin jos ei vapaa natsaa tai sitten homma ole niin aamulla tai illalal että töissä ehtii käydä.

        Kummius ei ole mitenkään kasteessa mukana olosta kiinni vaan se on kaikkina niinä tulevina vuosina läsnäoloa lapsen elämässä..


    • Arvojärjestys

      Minä ainakin loukkaantuisin, jos lapseni kummit eivät tule ristiäisiin.

      Kummeja olette siitä huolimatta, jos ette paikalle tule. Kummitodistus liikkuu postitsekin.

      Kummiudesta voi myös kieltäytyä, jos koville ottaa.

      • huipussaan

        Todella typerä kommentti tuo viimeisesi. Koska eihän aloittaja ilmoittanut edes syytä miksei voi päästä paikalla. Ja mitä se sinulle kuuluukaan. Jokainen punnitsee itse poissaolonsa tärkeyden.

        Ajattele esim. tilannetta, että toinen kummin vanhemmista on menossa juuri tuolloin leikattavaksi tai ovat varanneet matkan jo puoli vuotta sitten tai vaikka tärkeä työ ON PAKKO saada loppuun tiettyyn aikamäärään mennessä.

        Ei kukaan voi olla niin yksinkertainen, että kuvittelee muiden ihmisten elämän pysähtyvän heidän pienokaisensa ristiäisten aijaksi. Se vanhempi joka ei poissaolon syitä ymmärrä hankkikoon jostain kummit, jotka elää ja hengittää vain tätä perhettä varten. Mistähän niitä saa? Mikä-mikä -maastako?


    • olla kummi

      Kummiksi voidaan merkitä myös poissaoleva, kaverini mies on merkitty kummiksi vaikka ei päässyt olemaan ristiäisissä paikalla. Ja se oli tiedossa alunperinkin että hän ei ristiäisiin pääse, ja syy oli täysin perusteltu. Mutta jos tässä vaiheessa ilmoitat että ette tule ristiäisiin niin vanhemmilla on kyllä oikeus vielä poistaa teidän nimet kummeista!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      70
      5798
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      229
      4512
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2547
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      26
      2472
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      11
      1383
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      71
      1315
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      96
      1295
    8. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      128
      1286
    9. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      19
      1151
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      1121
    Aihe