Entä jos neljästä kummista kaksi ei pääse paikalle ristiäisiin?
Olemmeko me vielä siltikin kummeja (kun meidät on kummeiksi ilmoitettu) vaikkei tilaisuuteen päästäisi?
Nyt on alkanut näyttään todella pahalta aikataulujen yhteensovittaminen ja iso riski on, etten mieheni kanssa pääse kummilapseni ristiäisiin.
Kiitos jo etukäteen vastauksista!
kummi ei paikalla ristiäisissä
9
3433
Vastaukset
- päästä paikalle
Ei kummeuden ehto ole ristiäisiin osallistuminen.
- en pääse paikalle
Huh.
Niin mä ajattelinkin asian olevan, mutta pakko oli kuitenkin varmistaa!
Kiitos! - ja kummius
en pääse paikalle kirjoitti:
Huh.
Niin mä ajattelinkin asian olevan, mutta pakko oli kuitenkin varmistaa!
Kiitos!Anteeksi vaan, mutta asetan tosi kyseenalaiseksi kummeudun, jos ei sen vertaan pysty, että edes ristiäisiin pääsisi.
Tosi tärkeysjärjestys.... - )))))))))))))).(((((((((((((((
ja kummius kirjoitti:
Anteeksi vaan, mutta asetan tosi kyseenalaiseksi kummeudun, jos ei sen vertaan pysty, että edes ristiäisiin pääsisi.
Tosi tärkeysjärjestys....olla monia, miksi ei paikalle pääse esim.
- työpaikka laivalla, jolloin olla töissä viikko tai pari kerrallaan.
- sairaus, vaimoni ei päässyt yhden kummilapsemme ristiäisiin sairauden takia. - maailmassa
ja kummius kirjoitti:
Anteeksi vaan, mutta asetan tosi kyseenalaiseksi kummeudun, jos ei sen vertaan pysty, että edes ristiäisiin pääsisi.
Tosi tärkeysjärjestys....Aika asiaton kommentti. Entä jos pariskunta on vaikka varanut matkan jo puoli vuotta sitten tai mitä muuta tahansa mitä nyt ei vaan voi enään siirtää.
Todella omituinen kommenttisi kaikkiaan! - mapee
ja kummius kirjoitti:
Anteeksi vaan, mutta asetan tosi kyseenalaiseksi kummeudun, jos ei sen vertaan pysty, että edes ristiäisiin pääsisi.
Tosi tärkeysjärjestys....kastepäivään on periaatteessa vaihtoehtoina yhdeksän viikonloppua. Kun useinkaan lauantaina kastetta ei suoriteta jää sunnuntait ja täytyy olla todella nopea että ehtii muutamaan ekaan viikonloppuun sen pykätä jolloin on aika vähän vaihtoehtoja moiseen juhlaan. Ainakin tällä surullisen kuuluisalla hoiva-alalla on aivan täysi mahdottomuus noin vain päästä kemuihin jos ei vapaa natsaa tai sitten homma ole niin aamulla tai illalal että töissä ehtii käydä.
Kummius ei ole mitenkään kasteessa mukana olosta kiinni vaan se on kaikkina niinä tulevina vuosina läsnäoloa lapsen elämässä..
- Arvojärjestys
Minä ainakin loukkaantuisin, jos lapseni kummit eivät tule ristiäisiin.
Kummeja olette siitä huolimatta, jos ette paikalle tule. Kummitodistus liikkuu postitsekin.
Kummiudesta voi myös kieltäytyä, jos koville ottaa.- huipussaan
Todella typerä kommentti tuo viimeisesi. Koska eihän aloittaja ilmoittanut edes syytä miksei voi päästä paikalla. Ja mitä se sinulle kuuluukaan. Jokainen punnitsee itse poissaolonsa tärkeyden.
Ajattele esim. tilannetta, että toinen kummin vanhemmista on menossa juuri tuolloin leikattavaksi tai ovat varanneet matkan jo puoli vuotta sitten tai vaikka tärkeä työ ON PAKKO saada loppuun tiettyyn aikamäärään mennessä.
Ei kukaan voi olla niin yksinkertainen, että kuvittelee muiden ihmisten elämän pysähtyvän heidän pienokaisensa ristiäisten aijaksi. Se vanhempi joka ei poissaolon syitä ymmärrä hankkikoon jostain kummit, jotka elää ja hengittää vain tätä perhettä varten. Mistähän niitä saa? Mikä-mikä -maastako?
- olla kummi
Kummiksi voidaan merkitä myös poissaoleva, kaverini mies on merkitty kummiksi vaikka ei päässyt olemaan ristiäisissä paikalla. Ja se oli tiedossa alunperinkin että hän ei ristiäisiin pääse, ja syy oli täysin perusteltu. Mutta jos tässä vaiheessa ilmoitat että ette tule ristiäisiin niin vanhemmilla on kyllä oikeus vielä poistaa teidän nimet kummeista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1343060- 71630
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221354Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441171
- 371041
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381022Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47954
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36897