Tuolla jo aikaisemmin olikin tästä hieman puhetta...
Eli: onko lihasjäykkyys ja lihaskestävyyden huononeminen tuttua? Voisiko Keppra olla syynä? Mun annostusta lisättiin porrasteisesti alkaen n. vuosi sitten ja olen kangistunut huomattavasti! Toisaalta, olen väsynyt koko ajan niin paljon että en jaksa liikkua, eli sekin voi olla toisena syynä..?
Eli: onko lihasjäykkyys ja lihaskestävyyden huononeminen tuttua? Voisiko Keppra olla syynä? Mun annostusta lisättiin porrasteisesti alkaen n. vuosi sitten ja olen kangistunut huomattavasti! Toisaalta, olen väsynyt koko ajan niin paljon että en jaksa liikkua, eli sekin voi olla toisena syynä..?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Keppraa 2x1500:sta 2x1000:teen juuri lihasjäykkyyden ja nivelkipujen takia. Olo on helpottunut huomattavasti! Nyt lisälääkkeenä on Lamictal.
Kyllä näistä oireista kannattaa puhua neurologin kanssa. Itse sattumalta googlasin Kepprasta tietoa, ja löysin sivun, jossa kuvattiin lihas-/niveljäykkyydestä sivuvaikutuksena.
Eli tuttua on Keppran käyttäjänä, ei muuta kuin kysymään/vaatimaan neurologilta.
mullakaan ei veny lihakset ja ne rammettuu joka päivä lisää vaikka kui venyttelee. raajat vaan jää siihen asentoo ja heikkenee. mikä on syynä? kellään sama?
Epilepsialääkkeiden käyttö "reumatismia".Asian helpottamiseksi kannattaisi mennä jumpparin ohjeistukseen.
n. kk sitten. Ei mitään merkkiä sellaisesta. Keppra-annostuksen vähentäminen helpotti monella tavalla: lihasjäykkyys on helpottanut, samoin oksentelu-aurakohtaukset. Tosin nyt Lamictaliin totutellessa on pyörrytystä, mutta paree sekin kuin ainainen oksentelu. Olen vasta alkutaipaleella Lamictalin kanssa, joten en kauheasti jaksa oireista stressata. Ehkä jo ensi viikolla pääsen kävelylle ;) Se olisi parasta hoitoa kaikin puolin.
Mä olen huomannut itselläni lihasjäykkyyttä, jännittyneisyyttä lihaksissa ja kankeutumista kun olen käyttänyt Keppraa jo pitemmän aikaa ja nyt kun sitä lisättiin niin huomasin heti että jäykkyys lisääntyi ja käsien tärinä myös.
ennen Keppran käyttöä ei tällaista kankeutumista / jäykkyyttä ollut.