Tuolla jo aikaisemmin olikin tästä hieman puhetta...
Eli: onko lihasjäykkyys ja lihaskestävyyden huononeminen tuttua? Voisiko Keppra olla syynä? Mun annostusta lisättiin porrasteisesti alkaen n. vuosi sitten ja olen kangistunut huomattavasti! Toisaalta, olen väsynyt koko ajan niin paljon että en jaksa liikkua, eli sekin voi olla toisena syynä..?
ei veny!!!
5
596
Vastaukset
- Telle
Keppraa 2x1500:sta 2x1000:teen juuri lihasjäykkyyden ja nivelkipujen takia. Olo on helpottunut huomattavasti! Nyt lisälääkkeenä on Lamictal.
Kyllä näistä oireista kannattaa puhua neurologin kanssa. Itse sattumalta googlasin Kepprasta tietoa, ja löysin sivun, jossa kuvattiin lihas-/niveljäykkyydestä sivuvaikutuksena.
Eli tuttua on Keppran käyttäjänä, ei muuta kuin kysymään/vaatimaan neurologilta. - rammettunu
mullakaan ei veny lihakset ja ne rammettuu joka päivä lisää vaikka kui venyttelee. raajat vaan jää siihen asentoo ja heikkenee. mikä on syynä? kellään sama?
- Sopeutukaa
Epilepsialääkkeiden käyttö "reumatismia".Asian helpottamiseksi kannattaisi mennä jumpparin ohjeistukseen.
- Telle
Sopeutukaa kirjoitti:
Epilepsialääkkeiden käyttö "reumatismia".Asian helpottamiseksi kannattaisi mennä jumpparin ohjeistukseen.
n. kk sitten. Ei mitään merkkiä sellaisesta. Keppra-annostuksen vähentäminen helpotti monella tavalla: lihasjäykkyys on helpottanut, samoin oksentelu-aurakohtaukset. Tosin nyt Lamictaliin totutellessa on pyörrytystä, mutta paree sekin kuin ainainen oksentelu. Olen vasta alkutaipaleella Lamictalin kanssa, joten en kauheasti jaksa oireista stressata. Ehkä jo ensi viikolla pääsen kävelylle ;) Se olisi parasta hoitoa kaikin puolin.
- viima78
Mä olen huomannut itselläni lihasjäykkyyttä, jännittyneisyyttä lihaksissa ja kankeutumista kun olen käyttänyt Keppraa jo pitemmän aikaa ja nyt kun sitä lisättiin niin huomasin heti että jäykkyys lisääntyi ja käsien tärinä myös.
ennen Keppran käyttöä ei tällaista kankeutumista / jäykkyyttä ollut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata401420Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.981355Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l2901255- 1091115
- 191061
- 651038
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva161019- 711012
Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f176878Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!
Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju18841