Aloittelijan kasvit?

kisu

Olen ajatellut taas akvaarion hankkimista. Kiinnostusta löytyy, mutta taitoa ei ihan vielä tarpeeksi.
Joskus aikoinani minulla oli 90 l akvaario, mutta ongelma oli etteivät kasvit menestyneet. Ensin ne kituivat, mätänivät, ja kultakala pisti poskeensa loput.
Nyt olen ajatellut 400-600 l seura-akvaariota, mutta ongelmana on edelleen kasvit. Mitkä kasvit ovat helppoja?
Itse pidän vedensuosikista, rasvalehdestä ja melalehdestä. Kuinka vaativia nämä ovat? Onko jotain erityisvaatimuksia esim, valon värin suhteen?

5

577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tintsu

      Lampun vanhentuminen on yksi ei-näkyvä syy, jotkut vaihtaa uuden puolen vuoden välein. Lamppumalli on suositeltavaa ostaa akvaarioon tarkoitettu, siis akvaarioliikkeestä. Tosin seuraavaksi meikä aikoo ostaa aivan tavallisen loisteputken ja kattoo miten käy. Hintaero on merkittävä. Eri kasvien vaatimustaso valon suhteen on erilainen, yleensä sitä on aina liian vähän. Eli ei kannata ottaa paljon valoa vaativaa jos ei ole valmis vaihtamaan lamppua esim.puolen vuoden välein.
      Jotkut (joku sanois kaikki) kasvit vaatii lannoitusta rehoittaakseen. Mulla jaavansaniainen ja tavallinen vallisneria rehoittaa vanhalla lampulla ja ilman lannoitusta. Anubias nana eli keiholehti on kuulemma myös helppo.
      Säännölliset vedenvaihdot ja pohjan (ja suodattimen) putsaukset on myös edellytyksiä. Jos pohjassa on liikaa likaa = tukossa niin juuret ei elä. Kasvi- ja kalamäärän olis hyvä olla suht tasapainossa. Jos kaloja on paljon ja muutama hassu kasvi niin kasvien kasvu ei ehkä "lähde käyntiin".
      Nämä huomioiden kasvien pitäisi kasvaa. Jos joku kasvilaji kuolee niin vaihda lajia.
      Nuo kolme ei ole mulla menestyneet.
      Kelaa keskustelua taaksepäin, siellä on pari helppo kasvi-juttua.

    • Riitta

      Minun purkissani menestyvät vähän liiankin kanssa vallisneria (jota on täällä kaikilla tutuillakin ja karsinnan yhteydessä saa aina uusia yksilöitä...)ja vehreäksi ja suureksi kasvanut miekkalehti. Tästä kasvista on tullut hieno ja vihreä ja se vaan kasvaa kasvamistaan. Se oli ensimmäinen rehu, joka purkkiini aikoinaan istutettiin. Vedensuosikki kasvoi liikaa, sai lähes joka päivä katkoa latvoja pinnalta. Luovuin suurimmasta osasta, kun se oli melkomoinen roskankerääjä, johtuen varmaan "havumaisista" lehdistään. Mutta kokeile vallisneriaa ainakin, tekee kivoja sivuversoja ja kasvattaa lehtensä toista metriä pitkiksi - nämä saa mukavasti kierrettyä pinnalle antamaan suojaa ja varjoa kaloille. Niin, lannoituksena alussa juurille laitettavat tabletit ja nyt olen jatkanut nestemäisellä Tetran Floral Pridella; vedenvaihdon yhteydessä muutama milli ohjeen mukaan. Riittoisaa ja mielestäni oikein toimivaa. Hauskaa viherpeukalointia!

      • lotta

        Kannattaa olla vähintään 2 akvaarion pituista loisteputkea, sillä tulevat useimmat kasvit toimeen. Kasveista on tietoa mm. www.tropica.dk josta näet mm. valovaatimukset. Miekkakasveille ja melalehdille tabletteja juuristoon ja nestemäistä lannoitetta veteen kaikille kasveille. Käytän itse Tropican Mastergrowta joka on minun ja monen muun mielestä paras. Mutta älä lannoita heti akvaarion perustamisen aikaan muuten voivat levät innostua. Hanki ekoiksi kaloiksi levänsyöjiä, kuten leväbarbeja tai partamonneja. Suosittelen lukemaan myös esim. www.thekrib.com löytyvät aloittelijan osuudet sama löytyy suomeksi os. www.liaani.fi (muistaakseni osoite oli näin).


      • fisu
        lotta kirjoitti:

        Kannattaa olla vähintään 2 akvaarion pituista loisteputkea, sillä tulevat useimmat kasvit toimeen. Kasveista on tietoa mm. www.tropica.dk josta näet mm. valovaatimukset. Miekkakasveille ja melalehdille tabletteja juuristoon ja nestemäistä lannoitetta veteen kaikille kasveille. Käytän itse Tropican Mastergrowta joka on minun ja monen muun mielestä paras. Mutta älä lannoita heti akvaarion perustamisen aikaan muuten voivat levät innostua. Hanki ekoiksi kaloiksi levänsyöjiä, kuten leväbarbeja tai partamonneja. Suosittelen lukemaan myös esim. www.thekrib.com löytyvät aloittelijan osuudet sama löytyy suomeksi os. www.liaani.fi (muistaakseni osoite oli näin).

        ovat mm. jaavansammal, ei kriittinen veden suhteen, voi tukkia suodattimen, ei sen eteen

        pistiaa pinnalle lämpö 22-28, voi tulla ongelmaksi pinnan peitettyään

        Intianvesitähdikki, l 18-28, hapahko vesi, muuten ei kriittinen veden suhteenkasvavat hämärässä pieniä lehtiä tehden

        Lue Varjon 100 akvaariokasvia ja hae "aloittelijalle" sopivat ja akvaarioosi sopivat.


      • kisu

        Kiitoksia vastanneille. Kaikki ehdotukset listaan ylös ja kunhan päätän kaloista, niin sitten kasveistakin.
        Mukavaa kevään odotusta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4960
    2. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2756
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      95
      2724
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      198
      2390
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      1953
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1949
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1471
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      358
      1279
    10. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1249
    Aihe