Hei!
Olemme kaksi terveydenhoitajaopiskelijaa Vaasan ammattikorkeakoulusta. Valmistumme keväällä 2009. Teemme opinnäytetyötä äidin jaksamisesta ja tuen tarpeesta koliikkilapsen kanssa. Tarkoituksenamme on selvittää äidin omia selviytymiskeinoja ja voimavaroja sekä tuoda esille äitien kokemuksellista tietoa koliikkivauvan hoidosta ja arkielämästä.
Pyytäisimme teiltä vapaamuotoisia kirjoituksia ja ajatuksia omista kokemuksistanne koliikkilapsen hoidosta ja arjessa elämisestä. Haluaisimme myös, että kertoisitte omasta jaksamisestanne äitinä.
Voitte käsitellä esimerkiksi seuraavia kysymyksiä vastauksissanne:
- Millaisia selviytymiskeinoja sinulla on arjessa jaksamisessa koliikkivauvan kanssa?
- Millaista tukea koet tarvitsevasi?
- Kenen taholta olet saanut/haluaisit saada tukea koliikkivauvan hoitoon?
- Mikä on tuntunut raskaimmalta/vaikeimmalta/haastavimmalta koliikkivauvan hoidossa?
- Miten koet mahdollisten tulevien lasten hankkimisen?
Vastauksenne käsitellään luottamuksellisesti ja nimettöminä.
Kyseiset vastaukset toivomme teidän lähettävän sähköpostiosoitteeseen
[email protected]
Voimme lähettää valmiin opinnäytetyömme sähköpostitse sitä pyydettäessä. Toivoisimme, että vastaisitte 2.3.2008 mennessä.
Kiitämme jo etukäteen vastauksistanne!
Marika Jaakola ja Jenna Winter
Vaasan ammattikorkeakoulu
Lisätietoja [email protected]
ja [email protected]
Haluatko osallistua tutkimukseen?
Koliikki08
1
703
Vastaukset
- Koliikki08
Hei!
Tarvitsemme vastauksia edelleen. Jokainen vastaus on meille erittäin tärkeä.
Hyvää talven jatkoa kaikille!
Vastaukset s-postiin
[email protected]
terv. Jenna ja Marika, Vaasan amk
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986168KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495637Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602673Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072098Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071798- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801287- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331058