Hei!
Olemme kaksi terveydenhoitajaopiskelijaa Vaasan ammattikorkeakoulusta. Valmistumme keväällä 2009. Teemme opinnäytetyötä äidin jaksamisesta ja tuen tarpeesta koliikkilapsen kanssa. Tarkoituksenamme on selvittää äidin omia selviytymiskeinoja ja voimavaroja sekä tuoda esille äitien kokemuksellista tietoa koliikkivauvan hoidosta ja arkielämästä.
Pyytäisimme teiltä vapaamuotoisia kirjoituksia ja ajatuksia omista kokemuksistanne koliikkilapsen hoidosta ja arjessa elämisestä. Haluaisimme myös, että kertoisitte omasta jaksamisestanne äitinä.
Voitte käsitellä esimerkiksi seuraavia kysymyksiä vastauksissanne:
- Millaisia selviytymiskeinoja sinulla on arjessa jaksamisessa koliikkivauvan kanssa?
- Millaista tukea koet tarvitsevasi?
- Kenen taholta olet saanut/haluaisit saada tukea koliikkivauvan hoitoon?
- Mikä on tuntunut raskaimmalta/vaikeimmalta/haastavimmalta koliikkivauvan hoidossa?
- Miten koet mahdollisten tulevien lasten hankkimisen?
Vastauksenne käsitellään luottamuksellisesti ja nimettöminä.
Kyseiset vastaukset toivomme teidän lähettävän sähköpostiosoitteeseen
[email protected]
Voimme lähettää valmiin opinnäytetyömme sähköpostitse sitä pyydettäessä. Toivoisimme, että vastaisitte 2.3.2008 mennessä.
Kiitämme jo etukäteen vastauksistanne!
Marika Jaakola ja Jenna Winter
Vaasan ammattikorkeakoulu
Lisätietoja [email protected]
ja [email protected]
Haluatko osallistua tutkimukseen?
Koliikki08
1
712
Vastaukset
- Koliikki08
Hei!
Tarvitsemme vastauksia edelleen. Jokainen vastaus on meille erittäin tärkeä.
Hyvää talven jatkoa kaikille!
Vastaukset s-postiin
[email protected]
terv. Jenna ja Marika, Vaasan amk
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658