Eli hakusessa ollut tilavampi kärry nykyisen tilalle (nyt Toyota Corolla ’97 1.6 Si STW
ajettu 120tkm. Löytyy täydellinen huoltokirja ja auto hienossa kuosissa).
Nyt tossa olisi tyrkyllä '96 Carina E 1.6 LB ajettu 152tkm - sen tarkempaa kuntoa en vielä tiedä. Vaihto ilmeisesti onnistuisi päittäin?!? Sanokaa kannattaako vaihtoa harkita?
Onko automarkkinoilla jotain aikaa (kesä, syksy?) jolloin kärryjä olisi fiksuinta katsella?
ajettu 120tkm. Löytyy täydellinen huoltokirja ja auto hienossa kuosissa).
Nyt tossa olisi tyrkyllä '96 Carina E 1.6 LB ajettu 152tkm - sen tarkempaa kuntoa en vielä tiedä. Vaihto ilmeisesti onnistuisi päittäin?!? Sanokaa kannattaako vaihtoa harkita?
Onko automarkkinoilla jotain aikaa (kesä, syksy?) jolloin kärryjä olisi fiksuinta katsella?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Älä harkitse vaihtoa, näytät olevan autonvaihtokuumeessa. Se on meille miehille paha tauti. Sen hoito maksaa aina. Koneiden koothan ovat samat, joten niissä et pääse ylöspäin. Auton koko kai kasvaa vähän. Luultavasti pääset suoraan johonkin kalliseen remontiin, johon pääset nykyiselläkin 30 tkm jälkeen. Parempi rassata samaa autoa kun ottaa jonkin toisen ylenkatsomat ongelmat kontolleen. 150 tkm tarkoittaa mm. iskareiden vaihtoa ja muuta pientä.
Tsekkaile syksyllä, olin keväällä eli juuri autokaupoissa ja sanoin hyeenalle, joka tervehti minua, että tuli tälläinen tarve ja halu - taitaa olla ilmoista kiinni. Auotkauppias sanoi, että ilman kevään tarpeita ja haluja heillä ei olisi bisnestä.
Minulle kävin keväällä niin, että ostin kuumeisseni helvetin isokoneisen, vanhan Alfa Romeon. Kulkee kun tauti ja syö rahaa joka käänteessä. Aino järki siinä oli, että nyt voin tyynesti ajella onnettomalla Corollallani (-86) ilman vitutusta, ja silloin kun todella haluan ajaa, isken veekuutosen käyntiin ja poljen. Eli ostin kalliin kesäauton, joka hoitaa autokuumeen pois joka polkaisulla - kerta - toisensa - jälkeen (kuulostaa onanoinnilta...)
"Mieti sitä", kuten Koffin onneton slogan kuului. Piti varmaan tarkoittaa miettimistä positivisessä hengessä, niin minä ainakin tämän tarkitin.
Mulla olis yksi siisti Ford Focus Stw -99 myytävänä, autolla ajettu suurin piirtein saman verran kun sun kärryllä.
Vetarit on vaihdettu pariinkin kertaan, joten niistä sun ei tarvitse huolehtia (kestävät ehkä vielä kymppitonnin ennen kolmatta vaihtoa). Takaovet ja takaluukkunkin varmaan voi maalauttaa vielä takuuseen, koska ne kukkivat niin julmetun pahasti ja korilla pitäisi olla jonkin moinen ruostumattomuustakuu. Koiranluut vähän kolisevat, samoin kuin kori jostain muustakin... niistä nyt ei kannata kuitenkaan paljoa välittää. Uskoisin, että takapyörän laakeritkin vielä vähän aikaa kestävät, mutta takuuta en anna.
Niin miten olis, vaihdetaanko päikseen?
On se muuten kumma, että täällä Tojo-palstalla ei pahemmin valiteta noista laatuongelmista. Onko niin, että Tojotistit ovat niin nöyrää poikaa, etteivät niistä pahemmin huutele.
Jos isompi pitää saada eikä ole välirahaa heittää, saattaa vaihto olla harkitsemisen arvoista. Kannattaa tarkistaa tän E:n kunto! Vie se Vaihtotarkistukseen. Maksaa about 50 egee, mut kannattaa tehdä!!!
Jos ei ole heittää välirahaa hieman tuoreemmmasta, kannattaa tuota vaihtoa ihan harkita (jos siis pakko saada tilavampi). Vie se Vaihtotarkastukseen. Maksaa about 50 egee, mut kannattaa!
Kaipaatko lisää jalkatilaa matkustajille vai enemmän tilaa tavaroille? Mikäli jälkimmäistä, niin älä ihmeessä vaihda! Kyllä Corollan farmarimalli on tavarankuljetukseen tilavampi/käytännöllisempi kuin Carinan liftback.
Takapenkille pitäisi mahtua kaksi lasten turvaistuinta aikuinen ilman "sillit purkissa" fiiliksiä. Takakonttiin lastenvaunut (ja muut lapsiperheen tilpehöörit) joiden omistaja on omassa istuimessaan kuskin (minun) vieressä edessä. Lapsia piisaa, onneksi vaimoja vain yksi!