keltarihmakala

RIHMISKALA

Mulla on keltarihmakala joka on noin 5.v vanha. Se asustaa akvaariossa yksin miljoonakalojen kanssa. Hyvin tulevat toimeen. Haluaisin tietää kuteeko keltarihmakala ja voiko se saada poikasia nuoremman keltarihmakalan kanssa. Akvaario kaupassa ei ole kuin pieniä noin 1-2vuotiaita.

5

1173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rihma

      Kerroppa ensin akvaariosi koko?
      Millainen on muu kalasto?
      Tiedäthän että nämä isoksi kasvavat keltarihmakalat tarvitsevat isompaa allasta mitä "pikkusintit" yleensä.

    • Hämmästynyt...

      Osaisko joku vastata tähän? Me ostettii meidän akvaarioon kaks keltarihmakalaa. (ennestään oli yksi sinirihmakala koiras,2 miljoonakalaa,2 avainkirjoahventa ja 4 pikkutetraa) Nyt on yks keltarihmakala alkanu näykkimää ja ajamaan takaa toista keltarihma kalaa ja avainkirjoahvenia. Mitä se tekee ja mitä mun pitäis tehä? :o

    • ------

      kalat yleensäkin voivat ruveta aggressiivisiksi pienissä tiloissa. eikö yleensä sini- ja keltarihmakalat ole muutenkin aggressiivisia..? toki ei varmasti kaikki, mutta melko moni niistä ovat..rihmakaloja ei yleensä kannata yksistään ostaa..nyt jos otat toisen niin ei välttämättä kovin positiivisesti ota kaveria vastaan..en sitten tiedä kun kerralla ostin haaremin..yhteen akvaarioon ei suositella kahta uros rihmakalaa ellei ole tyyliin tonninen akva, koska voivat olla hyvinkin aggressiivisia, mutta samalla lailla osaavat naaraatkin olla.

    • Hämmästynyt..

      Meidän akvaario on 160l. Ennestään meiltä myös kuoli 2 sinirihmakalaa koiras ja naaras. Ensin ne olivat pohjalla paikallaan ka vaikka esim. lasiakin taputteli ne ei lähteny liikkeelle ja nyt on kolmaskin samanlainen. En tiiä mikä on mut kyl seki varmaa joskus kuolee...

      • Emeritus2010

        Onhan altaassasi peitinlasit ja lämpötila yli 25 astetta. Etenkin nuoret rihmakalat sairastuvat stressaantuessaan "nuhaan" eli jos vesi on kylmää ja ilma vedenpinnalla samaten ne saavat bakteeritulehduksen päässä sijaitevaan labyrinttielimeen. Oireena on apaattinen paikallaan oleilu ja hidas edestakainen liike sekä syömättömyys.
        Kasvuvaiheessa sinirihmat ovat riitaisia ja syynä on yleensä nälkä. Kannattaa ruokkia pienillä 0,8mm:n granulaateilla ainakin 4x vuorokaudessa ja vain niin vähän, että kaikki ruoka tulee heti syötyä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      62
      895
    2. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      119
      694
    3. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      79
      670
    4. Jani Wickholm on kuollut

      Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm
      Kotimaiset julkkisjuorut
      32
      598
    5. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      38
      588
    6. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      86
      537
    7. Alan pikkuhiljaa olemaan sinut

      sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante
      Sinkut
      110
      525
    8. Pystytkö pitämään

      Taukoa ja eroa ihan hyvillä mielin vai tekeekö tiukkaa
      Ikävä
      41
      481
    9. Mennään näin sitten

      Ettei kohdata enää.
      Ikävä
      37
      465
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      70
      446
    Aihe