SUURET KIITOKSET (kelle ne sitten kuuluvatkin) ettei tänä syksynä/talvena olla ajettu koko ajan suolaa ja sepeliä asfalttitien päälle. Kuiva pakkaskelin ajorata on paras kaikille talvirengastyypeille !
ps. kyllä suomalaiset osaavat ajaa ilman suolaa, hivenen hiekkaa risteyksiin niin homma pelaa.
Viime talvi oli uskomaton SUOLA/SEPELI SHOW talvi
ps. kyllä suomalaiset osaavat ajaa ilman suolaa, hivenen hiekkaa risteyksiin niin homma pelaa.
Viime talvi oli uskomaton SUOLA/SEPELI SHOW talvi
Vastaukset 17
Vanhimmat
risteyksessä jossa oli jarruteltu,hiekoittamaton alue.Mietin tuossa jos laittaisi laskun tien ylläpitäjälle.Se hiekka olisi kyllä asiaa.
että sinä pysyisit seisaallaan,pitäisi suolata joka paikka?
Voisit kokeilla vaikka liukuesteitä kenkiisi.
Mulla ne toimii niin jaloissa,kuin autossakin.
Vetäkää vaan suolaa ohitustielle että kaiiki pohjoiseen menevät pääsevät mahdollisimman nopeasti Iisalmen ohi.
Pääset Iisalmen ohi 100 km/h. Vaikka sepeliä ja suolaa ei ole sinne asfalttitien päälle ajettukaan !
ps. ensin tehdään kallis asfalttitie ja sitten päälle yritetään tehdä sepeli/suolatie
loli lastannut peräkärrynsä kukkurakuormaan ja tiputteli kuormastaan tielle nyrkinkokoisia lohkareita.
Nyt vaikuttaa että on itse Jolleikkomäen sora asialla.
Kuinka voi olla koska hyö tuottavat sitä sepeliä jota destia kylyvää "vain risteys/jalankulku alueille"
samaa mieltä,talvi on talvi siihen pitää tottua ilman teiden MYRKYTTÄMISTÄ, soraa suolan tilalle,sitäkin harkiten.
Lopettakaa te peltikasojen puunaajat ja egonnekohottajat valittaminen teiden suolauksesta, ja käyttäkää yleisiä kulkuneuvoja, niin maailmapelastuu. Jos ei elämässä ole muuta, kuin jonkun peltikasan ihailu ja puhtaanapitäminen, niin muuttakaa lämpimiin maihin. Ugh.. olen puhunut.
edesvastuuseen vahingonteosta. Vanhasen hallitus suunnittelee poikkeuslakia ympäristönpilaajille. Tällä kertaa koskee myös kepulaisia.
Sellaista lakia ei ole ollut,eikä tule,joka kepulaisia koskisi ympäristön paskaamisesta.Mistä helvetistä tuon sait päähäsi?
Pitäisi lopettaa koko homma. Peltilehmille pitäisi olla kesäkeli ympäri vuoden? Suola pehmittää asfaltin löysäksi ja urat on keväällä odottamassa kaikkia. Eikö kannattaisi ajella liukkailla maltillesemmin?
Mitä suola tekee ympäristölle ajan mittaan? Ja jos rekat ei pysy tiellä, siiretään kuljetukset juniin, turvallisuus paranee tuntuvasti. Rekkakuskit kortistoon.
olet sitä mieltä että rekkakuskit kortistoon, niin oleppa hyvä ja rupea hakemaan leipäsi suksella junalta. jos sen nyt joku sinne sattuu viemään.
jakelukuljetukset antoivat lisätyötä monelle maalla asuvalle.SINÄHÄN OLET VISIONÄÄRI!
miten vt-5 iisalmesta pohjoiseen tänään klo 16 jälkeen oli aivan peilikirkkaalla jäällä missä se paljon puhuttu ennakkosuolaus viipyi kun oli varmaa että tienpinnat jäätyy honkamäessä auto luiskassa ja ihmisiä hortoili pitkin tietä ilman mitään heijastimia se luiskassa oleva auto ei ollut vaaraksi kenellekkään mutta ne tiellä olevat ihmiset siinä oli tarpeet paljon pahempaankin toivottavasti ei alkaneet nostaa autoa tielle ennenkuin se suolattiin tai hiekoitettiin
Älä nyt hikeenny... Tämähän oli sen herra/rouva/jokumuu Tänäaamuna oli ihana ajaa Nimimerkin toivekeli...
Ei suolaa eikä hiekkaa.... Vain pelkkä peilikirkas jää tiellä ja Kirjoittaja autonsa kanssa ojassa.. Kun ei ne ajotaidot vissiin riittäneetkään siihen tiellä pysymiseen..
oli siellä köröttelemässä ja nauttimassa kevyestä ajokelistä salttareille kiitos