koiria jotka joutuvat näyttelyihin.. omistajasta näkee jo kaukaa että koiruus jää huonolle ruualle kun ei pärjännyt...
luulisi tälläisten tapahtumien olevan tiedon ja kuulumisien jakoa eikä liian totista kamppailua!!
mihin se hauskuus on hävinnyt??
luulisi tälläisten tapahtumien olevan tiedon ja kuulumisien jakoa eikä liian totista kamppailua!!
mihin se hauskuus on hävinnyt??
Vastaukset 5
Vanhimmat
näkee, että koira jää huonolle ruoalle? Eipä paljon nly koiria voi huonolla ruoalla pitää jos meinaa pärjätä. Ja jokainen näyttelykonkari tietää, että vika ei ole koirassa jos ei pärjää..tuomareilla on eri makuja ja kaikki ei vaan tykkää samoista..onneksi
tuomareilla on eri makuja ja kaikki ei vaan tykkää samoista
treenataan näyttelyissä käymistä, seisomista, nätisti kulkemista, vieraan ihmisen kosketuksen sietämistä, harjoitellaan rentoutumista ahtaissa, vieraissa paikoissa, ja sitten joskus saadaan SERT ja joskus T, mutta melkein aina tavataan muita hienoja koiria mukavien ihmisten seurassa, ja rupatellaan ja rapsutellaan.
"Huonolle" ruualle koira joutuu jos onkin päässyt lihomaan.
Itsekkin vielä opettelen rotuni ulkomuotoa, ja koska muotoja on niin monenlaisia niin jokaisella on oma mieltymyksensä.
Näyttelyssä on itse todella vaikea nähdä oman koiransa liikkuminen ja seisominen, kun on niin lähellä. Ja toisinaan koira on ihan kippurassa ja jolkottelee melkein kanina, niin ei se näytä ollenkaan niin hyvältä kuin seitessään reippaan oloisena suorassa ja ravatessaan kauniisti ja tasaisen rullaavasti, ilman että jalat "vipattaa".
Siis kyllähän se harmittaa, jos ei koira handleri pärjääkään ja varmaan naamastakin näkyy, mutta ainakin omalla kohdallani en kohdista tuota harmitusta koiraan. Sitä vaan petrataan sitten seuraavan näyttelyyn!
Varmasti kyllä löytyy niitäkin, jotka ottavat nämä näyttelyt aivan liian vakavasti. Meillä se on mukava harrastus ja tietysti meillä on tavoitteita tässä harrastuksessa :)
Uskon että 99 % näyttelykoirista on todella hyvällä ruualla, joskus paremmalla kuin omistajansa. Meillä näyttelyn jälkeen koira saa tuloksesta riippumatta herkkuaterian. Näyttelykoirien on oltava oikeassa kuosissa jolloin se on lihaksikas ja sopivassa painossa. Ei sellaiseen pääse ruokkimalla omien suuttumusten mukaan!
Meidän koiralle näyttelyihin lähtö saa innon päälle eli se tykkää päästä niihin tilaisuuksiin. Voihan olla koiria jotka eivät siitä tykkää.