timantti ananaksen hoito ????????????

eskola 46

Kaipaan ohjeitta ko. kasvin hoitoon.

2

6726

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sipru

      valoisa paikka, kastele kunnolla, mutta anna välillä kuivahtaa,kasvilla pienehköt juuret, helposti mätänee jos ei välillä"kuivata",sumuttele sitäkin ahkerammin ja jos ikkunalla, kevään aurikoa varottava. Siinä joitakin ohjeita. Onnistumisen iloa!

    • Tähti

      Timanttiananas on helppohoitoinen, mutta helppo tappaa liialla ja väärällä kastelulla. Itselläni on neljä timanttiananasta, ja ne olen saanut kukkimaan ja kukoistamaan pitkään seuraavasti:
      kastelen kukkaa ainoastaan lehtiruusukkeeseen, siis siihen "möykkyyn" josta nousee kukkapötkylä ja lehdet. Vettä on oltava ruusukkeessa koko ajan muutaman sentin verran, muuten kukka kuolee.
      Suoraan multaan en ole antanut koskaan vettä (vaikka joissain hoito-ohjeissa näinkin sanotaan), koska se helposti tekee juurille liian märät kasvuolosuhteet.
      Olen pitänyt kasvejani niin itä- länsi- kuin eteläikkunalla kuin sisemmälläkin huoneessa ja kaikissa paikoissa se on viihtynyt. En myöskään ole sumutellut niitä.
      Timanttiananas kukkii muutamasta kuukaudesta vajaaseen vuoteen, jonka jälkeen kukkapötkylä alkaa kuolla hitaasti, mutta varmasti. Sen jälkeen on kaksi vaihtoehtoa: joko heität kasvin pois, tai irrotat emokasvin juureen kehittyneen poikasen ja istutat sen omaan ruukkuunsa ilmavaan multaan, jossa esim. kariketta tai soraa ilmavuutta antamassa. Ei tavalliseen mustaanmultaan. Tästä pikkukasvista kasvaa kukkiva kasvi n. 2 vuoden kuluttua, mutta sitä ennenkin se on ihan hauskan näköinen ikkunalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      93
      1702
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      223
      1397
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      87
      1321
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      62
      985
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      911
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      908
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      898
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      854
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      832
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      809
    Aihe