löytyi kylppärin lattialta ,aluksi näytti joltain hiiren papanalta,mutta kauhistukseksi huomasin että se liikkui,vähän saman tapaan kuin iilimato,
siis toinen pää suippo,läheltä katsottuna huomasin että otus täynnä pieniä piikintapaisia,silmiä en havainnut,ja toisessa päässä muistaakseni siis hännässä pari paksumpaa mustaa piikkia..voisi olla toukka mutta minkä???ja outoo että ollut silmiä..
ja ruskea väriltään..voisiko se olla joku vaatekoi???
siis toinen pää suippo,läheltä katsottuna huomasin että otus täynnä pieniä piikintapaisia,silmiä en havainnut,ja toisessa päässä muistaakseni siis hännässä pari paksumpaa mustaa piikkia..voisi olla toukka mutta minkä???ja outoo että ollut silmiä..
ja ruskea väriltään..voisiko se olla joku vaatekoi???
Vastaukset 7
Vanhimmat
Asunnoissa suurtakin riesaa aiheuttavat monien kovakuoriaisten toukat. Rohmu-, ihra-, turkis- ja riesakuoriainen. Muitakin on. Toukilla on harvahko siirrottava karvapeite. On silmätkin, mutta eivät erotu päästä selvästi.
Onkohan kaappiin jäänyt pitkäksi aikaa jotain syötävää? Vai onko talosi sellainen, että lintu olisi pesinyt jonnekin räystäsrakenteisiin. Kerrostalossa tuholaiset saattavat levitä asunnosta toiseen. Jossakin on ravintoa tarjoava "pesäpaikka".
Helppoa ei tule olemaan. Myrkkyjen käytöstä en osaa sanoa. Kokeile googlettaa ym. kuoriaisten nimillä tai vaikkapa >>asuntohyönteiset
"Onkohan kaappiin jäänyt pitkäksi aikaa jotain syötävää?"
jääkaappiin kyllä joskus,mutta siellä ei ötökät elä..
"Vai onko talosi sellainen, että lintu olisi pesinyt jonnekin räystäsrakenteisiin"
no jaa,lokit ainakin kesällä pesivät katolla.Muita lintuja mitä olen nähnyt täällä päin on pulut ja pääskyset. Tosin en tiedä pesivätkö ne juuri näissä taloissa.
"Jossakin on ravintoa tarjoava "pesäpaikka"."
voisiko koiran peti olla tämmöinen? Pikkukoira hamstraa sinne aina kaikkea,enimmäkseen kyllä luita,mutta raksua myös..Voivatko ötökät elää niistä? onko parempi heittää koko peti menemään?eikä anna sen kerätä sinne kaikkea?
Näille asuntohyönteisille kelpaa niin monenlainen ravinto, että yksittäisen pisteen tartuttavuus selviää vain huolellisella tarkastuksella. Kerrostalossa naapurusto voi hyvinkin olla se pesäpaikka.
Meillä esim villavaatteita on tuhottu. Niihin on tullut tartunta muuttopakauksissa. Myös näkkileipä ja jotkin muut viljatuotteet ovat sisältäneen toukkia, jolloin syy voi olla jopa valmistajassa tai markkinoijassa.Kaapin perällä oli kerran kauan suklaarasia, jolloin konvehtien pähkinätäytteistä lähti liikkeelle hyönteisvalikoima. Myös lattiamatto voi olla viihtyisä paikka kuoriaistoukille.
Muistaakseni useimmat näistä tuholaisista ovat aikuisina kovakuoriaisina harmittomia. Ne syövät esim kukkien siitepölyä ym vastaavaa.
http://bugguide.net/node/view/49274/bgpage
...tulipahan vaan tuosta kuvauksesta mieleen. Kuvassa oleva on perus-suomalainen tarhasiira.
Vaikka ei sattuisiolisikaan, niin tuo on jokatapauksessa niin yleinen asuntovieras näihin aikoihin että kannattaa opetella tuntemaan.
Ennen ne siirtyivät saunoihin kun ulkona alkoi olla kylmä, nykyään ne viettävät aikaa kylpyhuoneissa koska lämmöstä ja kosteudesta pitävät. Ei niistä sisätiloissa pahemmin haittaa ole, joskaan ei hyötyäkään.
googletin tuossa ja tässä kuvassa olevat toukat muistuttavat melko paljon sitä..
http://www.uku.fi/~holopain/stt/ihrak.jpg
tosin minusta noilla toukilla on pää.Ja tällä papanalla sitä ei ollut,siis näytti enemmän iilomadon kaltaiselta..kun liikkui,mutta tuon kaltainen muulloin..ehkä se oli tämä..mistä minä tiedän..eli kait ihrakuoriainen..
Hyvin tyypillinen kylppärin lattialta löytyvä ötökkä on sokeritoukka. Inhan näköinen mutta sinällään vaaraton. Elää kosteissa tiloissa.
Liikkuu luikertelemalla ja pakenee esim. listojen alle. Tsekkaa kuva vaikka tuolta:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sokeritoukka