Voiko turvetta polttaa tavallisessa omakotitalon keskuslämmityskattilassa? Entä tuleeko piipusta kitkerää, silmiä kirvelevää savua?
Millä tälläisen savuttajan saa ruotuun?
Turvelämmitys
9
4639
Vastaukset
- v a s t a u s
Millä tälläisen savuttajan saa ruotuun?
Vaahtosammuttimella.- palaa
liian kuumana . .
- suon tuhoajia
Voi polttaa samoin kuin tupaöljyäkin. Ja aivan samalla tavalla turpeen poltto nostaa ilmakehän hiilidioksidipitoisuutta - se kun on rinnastettavissa fossiilisiin polttoaineisiin. Lisäksi turpeen polttamisella tuhotaan rajallista suoluontoamme. Oikea TOSItyhmyrin valinta.
- ennallistaa
Kyllä suomessa suota riittää ihan ituhipeillekin asti.
Suon keinotekoinen ennellistaminen se vasta tosi tyhmää on.
Suo enelistuu ihan itsestään kun ojat jätetään perkaamatta.
- palaturpeella
kaksi vuotta ja savua riitti.
Toinen kurjuus oli tuhka, sitä kertyi uskomattomia määriä ja kaiken lisäksi ko. turve rikkoi stokerin koska siinä oli joukossa ylläättävän paljon hiekkaa. - Anonyymi
Olet lämmittänyt huonolla turpeella, meillä ei tule kuin vähän tuhkaa ja kerran kuukaudessa teen huollon. Halpa ja tehokas lämmitysmuoto, hakkaa kalliin maalämmön mennentullen ja on halpaa. Meillä ei ole samaa ongelmaa kuin naapurilla: talvella käytetään villasukkia kun lämpö ei vaan maalämpövehkeissä riitä ja näytti olevan joka huoneessa sähköpatterikin lisälämmönlähteenä 🤣🤣🤣
- Anonyymi
Mine polte kannibia okei? Vesipippe aina valmis
- Anonyymi00008
Anonyymi kirjoitti:
Mine polte kannibia okei? Vesipippe aina valmis
Ählyt nyt ei edes osaa tai tiedä mitään lämmityksistä.
Ostat vain 10 serkkusi kanssa sen osamaksu amg mersun.
- Anonyymi00009
Olipa kerran parrakas turvenuija nimeltä Jussi, joka asui maaseudulla omakotitalossaan. Jussi oli perinteinen mies, joka uskoi vahvasti turpeen voimaan lämmityksessä. Hän oli kuullut, että turve oli edullista ja tehokasta polttoainetta, joten hän päätti kokeilla sitä keskuslämmityskattilassaan.
Aluksi kaikki vaikutti lupaavalta. Kattila rätisi ja lämpö levisi taloon. Mutta pian Jussi huomasi, että piipusta nousi sakeaa, kitkerää savua, joka kirveli hänen silmiään ja sai naapuritkin kurtistamaan nenäänsä. Savu oli niin pistävää, että se tuntui tunkeutuvan jokaiseen huoneeseen ja jopa ulkona ilmanlaatu kärsi.
Naapurustossa asui kuitenkin parrakas ituhippi nimeltä Veera, joka oli tunnettu kekseliäisyydestään ja ympäristöystävällisistä ratkaisuistaan. Veera kuuli Jussin ongelmasta ja päätti auttaa. Hän tiesi, että turpeen poltto vaati oikeanlaista käsittelyä ja että kattilan säädöt oli tarkistettava.
Veera auttoi Jussia säätämään kattilan ja opetti hänelle, miten turvetta kuivataan ja käsitellään oikein. Lisäksi hän ehdotti, että Jussi voisi kokeilla pienempiä määriä turvetta ja lisätä puuta, jotta savun määrä vähenisi.
Pikkuhiljaa Jussin piipusta alkoi nousta kirkkaampaa savua, joka ei enää kirvellyt silmiä eikä aiheuttanut kitkerää hajua. He rakastuivat toisiinsa tulisesti ja muuttivat turvesuolle palonvalvojan vanhaan parakkiin. Naapuritkin huomasivat muutoksen ja kiittivät Jussia ja Veeraa siitä, että ilmanlaatu parani.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1621384
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä40985Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38715- 14630
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28622- 36616
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver20592Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30567Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17553