tuolla aiemmassa keskustelussa joku kertoo kivenkovaa, että samata myllyt löytyvät dodgesta ja chryilerista, mutta nämä merkit kyllä reilusti ilmoittavat bensakoneiden olevan mitsusta ja dieselikoneiden olevan volkkarilta, että jos se kerran on faktaa niin eihän ne silloin ole hyundaikonsernin koneita!
Moottoreista oikeaa
tietoa onko?
61054
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
mutta eikös kia ilmoita että auto tehty saksalaisten ja korealaisten insinöörien avustuksella eli sehän voi tarkoittaa vaikka mitä!
eikös chevynkin uus duramax 6.6 ole isuzun kone ja kovasti mainostetaan amerikan tuotteeksi
olevan tuo tiimoilta ja jossain autolehdesäkin mainiitiin noista koneista, että ne olisi mitsun ja volkkarin käyttämiä! Tuskin kumpikaan käyttää hyundaikonsernin koneita kumminkaan!
Dodge reilusti ilmoittaa esitteessään, että on volkkarin ja mitsun koneet
Itse menen huomenna hieromaan kauppoja ja kyllä pysähdyn jossain kuvatakseni konetta, kun on mahdollisuus päästä myös tutkimaan vähän tarkemmin dodgeja niin kyllä sen tutkimalla selville saa onko kyseessä samat myllyt!
Hyundai on suunnitellut peruskoneen, siis lohkon kampi/mäntäkoneistoineen. Kannet on jokaisen yhtiön omaa käsialaa. Polttoainelaitteet ja ohjausyksiköt ovat ilmeisesti myös jokaisella omansa.
Kone on suunniteltu kestämään suuriakin tehoja (turbo/remmiahdettuna), joten on odotettavissa, että vaparit kestää paljon kilometrejä.
Täältä löytyy jonkin verran tarinaa:
http://en.wikipedia.org/wiki/World_Engine
Unohtui laittaa vielä tämä:
http://www.allpar.com/mopar/world-engine.html
volkkarista, koska ainakin caliberin dieselit ovat volkkarin koneita
Tuo "World Engine" on pelkkä bensakone. Tietääkseni tuota moottoria ei ole vielä missään Kiassa käytössä (voin olla väärässä). Dieseliin tuo World Engine ei liity mitenkään. Kia/Hyundai ei käytä VW:n dieseleitä, vaan omiaan.