jos todetaan...

smile=)

verikokeissa selvästi keliakia, niin onko siihen tähystykseen pakko mennä..voihan sen gluteenittoman ruokavalion aloittaa jo verikokeiden perusteella.mitä hyötyä siitä tähystyksestä on?

4

890

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keliakia 3 vuotta todettuna.

      Sen tiedän ainakin jos haluaa,että Kela maksaa 22euroa kk.vammaistukea pitää olla tähystyksessä tehty diagnoosi.Vaikka korvaus ei ole päätähuimaava tekee se kuitenkin vuodessa 264euroa ja voi siitä laskea mitä se on vuosissa ja ehkä vuosikymmenissä.Tähystystä ei mielestäni pitäisi pelätä sehän ei koske ja nopesti ohi.Jos kovasti jännittää niin luulisin,että sairaalasta saa siihen jotain jännitystä lievittävää.

      • ap.

        miten tähystys suoritetaan?


      • keliakia 3 vuotta todettuna.
        ap. kirjoitti:

        miten tähystys suoritetaan?

        Google hausta.Ruokatorven,Mahalaukun ja Pohjukkais-Suolen tähystys.(Gastrokopia)Sieltä löytyy tietoa kyseiseen asiaan.


    • ehkä keliakiakin

      tai itse asiassa tähystyksen yhteydessä otetuista koepaloista nähdään mikroskooppitutkimusella miten vaikea-asteisesta keliakiasta on kyse. Koepalat otetaan myös mahalaukusta, joten sieltäkin voi löytyä yllätyksiä - kuten itselläni löytyi helikobakteeri ja sen aiheuttama vatsakatarri. Tähystykseen kannattaa ehdottomasti menneä, vaikka ei se maailman ihaninta hommaa olekaan. On kuitenkin nopea toimenpide - n. 10 min., joten kyllä ne muutamat yökkäilyt kestää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      11
      2942
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      46
      1931
    3. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      141
      1703
    4. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      101
      1703
    5. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      76
      1438
    6. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      71
      981
    7. Martina Aitolehti murtui Erikoisjoukoissa Matias Petäistön käsittelyssä - Tästä oli kyse

      Yksi Erikoisjoukot-kauden julkkiskisaajista on yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti. Aitolehti on pärjän
      Tv-sarjat
      11
      908
    8. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      185
      866
    9. Tiedätkö hänen pituuden??

      Et tiedä!!
      Ikävä
      54
      792
    10. Poliisioperaatio

      Pääsiäisenä...... ja sit kahvila suljettu???
      Somero
      17
      764
    Aihe