Windows XP:n palomuuri

Riittääkö

Minulla on virustorjunta ohjelmana avast ja käytössä xp:n palomuuri. Onko toi xp:n palomuuri riittävä? Jos ei, niin löytyylö jostain suomenkielinen ilmainen palomuuri?

6

1336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -tämä-
      • Niki.

        Kysyttiin ilmaista ja suomenkielistä!


    • farex-

      XP:n oma palomuuri ei ole ollenkaan riittävä torjumaan hyökkäyksiä. Lataa vaikka ilmainen sygate palomuuri ohjelmisto koneellesi, se on todella helppokäyttöinen ja kevyt pyörittää vaikkei suomenkielinen olekkaan.

      • van riittävä,

        kunhan on puhdas kone. Ulospäin meneviä se ei estä, joten jos haitakkeita on valmiiksi, ne pitää poistaa.


    • DMZ

      Ikuisuuskysymys, mutta kyllä XP:n oma palomuuri on ihan riittävä, jos tietoturva on kokonaisuudessaan kunnossa - ja ennen kaikkea ellei teknisillä ratkaisuilla ole tarkoitus korvata järjenkäyttöä. XP:n oman muurin väitetty heikkous ei ole sitä, että se päästäisi kenet tahansa sisään, vaan sitä, ettei se valvo ulospäin suuntautuvaa liikennettä. Haittaohjelmien on siis ensin sallittava asentua, ennen kuin XP:n muuri menettää tehonsa siinä missä pahimmillaan kaikki muutkin softamuurit. Mikään softamuuri, eli oikeastaan pakettisuodatin, ei nimittäin voi estää sataprosenttisesti tunkeutumista ulospäin, joten tietoturvan polttopiste on haitallisen koodin asentumisen estämisessä, ei sen aiheuttaman liikenteen rajoittamisyrityksissä.

      Hyvä virustorjunta on luonnollisesti avuksi, mutta ennen kaikkea netissä ei pitäisi roikkua järjestelmänvalvojan oikeuksilla, toisin kuin Windows-piireissä on tapana, ja myös käytössä olevat ohjelmat tulisi pitää aina viimeisen päälle päivitettyinä. Mikä lienee Internet Explorerin tietoturvan nykytila, sitä en tiedä, mutta aiempien kokemusten nojalla sanoisin, että paljolta voi välttyä yksistään valitsemalla selaimensa oikein.

      Ja jos taas tapana on ladata ja asentaa softaa warez-sivuilta, ei monipuolisesta ja elinvoimaisesta troijalais- ja rootkit-kokoelmasta tarvitse kiittää ketään muuta kuin itseään, olipa tekninen suojaus millainen hyvänsä.

      • ryrteyrtyurtuuuuiyt

        Lisäisin tuosta Internet Explorer selaimesta. Windows XP SP2:n IE7 selain on jo vuoden vanha joten siitä on jo pahimmat aukot turvapäivityksillä tukittu.

        Vistassa IE7 selain on vieläkin turvallisempi, siinä on "suojattu tila" jolloin mikään netistä tuleva ei pääse (ilman käyttäjän hyväksyntää) pidemmälle kuin internet temppi kansio.

        Muistakaa aloittelijat että mikään internet-selain (ei edes Macintoshissa) ei estä sitä jos itse lataatta koneelle haitallisia tiedostoja ja hyväksytte niiden asentamisen. Joten älkää ladatko esim pornosivujen "koodekkeja" koneelle, niissä on troijalaisia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1557
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      61
      1495
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1088
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      891
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      864
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      617
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      610
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      597
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe