Ostimme taimikaupasta viiniköynnöksen (Zilgan) viime keväänä ja oikein mukavasti se lähti kasvamaankin. Nyt mietimme saisimmeko jo ensi kesänä satoa Zilgasta vai kuinka kauan yleensä kasvilla menee ennen kuin se rupeaa antamaan satoa? Muitakin vinkkeja köynnösten hoitoon otetaan mielellään vastaan.
Milloin satoa Zilgasta?
7
924
Vastaukset
- Jappe-jantunen
Jos ensimmäisen kesän kasvu on ollut todella reipasta, voi ensikesänä tulla ensimmäiset marjat.
Usein kestää pari-kolme vuotta ensisatoon.
Peittele se talveksi kunnolla.
Gooleamalla löytyy paljon keksusteluja ja hoitovinkkejä.- viininkeittäjäksi
Olen aloitellut tätä puuhaa jo kolme vuotta, nyt on 8 köynnöstä maassa, useampaa lajiketta, myös Zilgaa. Taimia olen tuonut Virosta, Latviasta ja Liettuasta. Kokemukset ovat olleet huonoja, yleensä vanha varsi ei ala kasvaa keväällä, vaan alkaa taas nollasta, siitä alimmasta silmusta. Nyt köynnöksiä on kahdessa paikassa: etelä-Hämeessä ja Uudellamaalla. Kävin Latviassa katsomassa miten siellä talvehditaan ja nyt luotan seuraavaan: Istutus seinustalle niin että saa sadetta ja lämpöä kesällä. Syksyllä varsi taivutetaan maahan ja peitellään kuivilla lehdillä, lisäksi katetaan niin etteivät syyssateet liota maata litimäräksi, jolloin se jäätyy pahasti. Lopuksi pitäisi kuulemma peittää puuterilumella, mutta sitä nyt ei ole kun ei ole lumitykkikään.
Eiköhän ne ensi keväänä ponkaise vauhdilla kasvuun, pitää vain rakennella rungoille tukiristikkoa ja leikata tarpeeksi. - Harrastajapuutarhuri..,
viininkeittäjäksi kirjoitti:
Olen aloitellut tätä puuhaa jo kolme vuotta, nyt on 8 köynnöstä maassa, useampaa lajiketta, myös Zilgaa. Taimia olen tuonut Virosta, Latviasta ja Liettuasta. Kokemukset ovat olleet huonoja, yleensä vanha varsi ei ala kasvaa keväällä, vaan alkaa taas nollasta, siitä alimmasta silmusta. Nyt köynnöksiä on kahdessa paikassa: etelä-Hämeessä ja Uudellamaalla. Kävin Latviassa katsomassa miten siellä talvehditaan ja nyt luotan seuraavaan: Istutus seinustalle niin että saa sadetta ja lämpöä kesällä. Syksyllä varsi taivutetaan maahan ja peitellään kuivilla lehdillä, lisäksi katetaan niin etteivät syyssateet liota maata litimäräksi, jolloin se jäätyy pahasti. Lopuksi pitäisi kuulemma peittää puuterilumella, mutta sitä nyt ei ole kun ei ole lumitykkikään.
Eiköhän ne ensi keväänä ponkaise vauhdilla kasvuun, pitää vain rakennella rungoille tukiristikkoa ja leikata tarpeeksi.Minulla on useita lajikkeita,myös Zilkaa.En ole peitellyt mutta silti keväällä lähtevät kasvuun koko vasien alueelta.Yli 40 viinirypäleterttua on paras tulos yhdestä.En ole mitannut paljonko olisi kiloissa mutta tyytyväinen olen määrään.Paikka on Joensuun lähistöllä.
- vika...
Harrastajapuutarhuri.., kirjoitti:
Minulla on useita lajikkeita,myös Zilkaa.En ole peitellyt mutta silti keväällä lähtevät kasvuun koko vasien alueelta.Yli 40 viinirypäleterttua on paras tulos yhdestä.En ole mitannut paljonko olisi kiloissa mutta tyytyväinen olen määrään.Paikka on Joensuun lähistöllä.
täällä, meillä (Uudellamaalla)ollut tummia rypäleitä jo lähes kymmenen vuotta, eikä olla peitelty vaan kasvaa "villinä" seinustalla. Noin viisi vuotta meni ennenkuin alkoi kunnolla tehdä rypäleitä. Rypälepuskat ovat seinällä kesät ja talvet hoitamatta, pakkanen palelluttaa välillä viimeisen kesän versot, mutta ei haittaa, silloin versoo hyvin ja rypäleet tulee aina uuteen kasvuun. Pituutta varsilla on noin kolme metriä ja varsien paksuus juuressa noin tuuman luokkaa, joten ei niitä mihinkään voisi varmaan taivutella peitettäväksi.
- Zafrani
Hei!
En osaa kyllä vastata kysymykseesi, vaikka muistan kyllä jossakin vanhemmassa Kotipuutarha-lehdessä viiniköynnöksistä kerrotun.
Minua kiinnostaa, mistä olet hankkinut viiniköynnöksen ja missä ja miten sitä kasvatat?- Viininkeittäjä
Joskus olen nähnyt viiniköynnöksen taimia pääkaupunkiseudun taimimyymälöissä.
- Amatööri.
Itse ostimme viiniköynnöksen mökin lähellä olevasta taimitarhasta. Ostaessa (juhannuksen aikoihin) taimi oli ~20cm korkea. Kesän aikana se kasvoi ~kaksi metriseksi. Nytten sydäntalvellakin se näyttää suht elävältä. Itse pidämme köynnöstä etelä rinteessä olevan kivimuurin vieressä. Eli olosuhteet pitäisi olla ihan hyvät. Tuhannet kiitokset kaikille vastanneille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai908326Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424728Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414391Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit452595Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.981478- 401296
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441246Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641152Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391150Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671090