Olen jo 2-3 vuotta maksellut palkastani voidille ja nyt törmäsin käsitteeseen maksuvapaa, eli mitä se pitää sisällään ja haetaanko sitä ja jos haetaan niin miten.
Kaikki info on tervetullutta
Kaikki info on tervetullutta
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jos sinulta on säännöllisesti lähtenyt palkasta ulosottoon tietty summa ilman katkoja olet oikeutettu 1-2 maksuvapaaseen kuukauteen.
Riittä kun ilmoitat ulosottomiehellesi koska haluat pitää maksuvapaa kuukauden ulosotosta.
käy ! Edellyttää tulorajaulosmittausta-tuo kahden vapaakuukauden saaminen !!!
ilman tulorajaulosmittaustakin, myös maksusuunnitelmassa edellyttäen, että maksusuunnitelmaa on noudatettu jämptisti ja perusteet vapaakuukaudelle ovat selkeät. Kokemusta on.
Mitä tarkoittaa tulorajaulosmittaus???
tilistäni ovat vieneet sen lakisääteisen summan suojaosat/lapsivähennykset poisluettuna
että viedään kaikki minkä laki sallii. Silloin on mahdollisuus vapaakuukausiin.
Sama vika Rahikaisella eli mulla oli ihan sama juttu. Kaveri kertoi että vapaakk voi saada. Ei kun puhelin käteen ja soittamaan. Ylläri-
uomies vain kysyi minkä kk:n haluat ja sitten faksasi firman palkanlaskijalle tiedon. Tosin olen myös kuullut, että se on ihan uomiehen persoonasta kiinni. Mutta jos olet asiasi hoitanut säntillisesti niin mikä ettei. Puhelin käteen ja kysymään. Lycka till.
Vuokraan ei riitänyt rahaa syys-lokakuussa, pistin uo-miehelle hakemus kahdesta vapaakuukaudesta marras-joulukuulle, sainkin ne. Olen myyjä. Heti kun sain asiasta tiedon, rupesin myymään hullunlailla marras- ja jolukuulle ja nostan vielä lomapalkan silloin...
Omat pois vaan...
Juuri näin kuuluu toimia! :)
Siis nyt tuntuu että huijasit ulosottomiestä ja velkojaa! Menee ison peilin eteen ja katso sinne. Näet siellä henkilön jota huijasit! Jätit juuri omia velkojasi maksamatta niillä extra-rahoilla. Jos olet töissä, niin maksat ne kuitenkin joskus korot siltä ajalta kun jätit maksamatta. Onko se kovin vaikea tajuta, että ne on omia velkoja joita maksetaan. SINUN! Ulosottomies vain ottaa ne sinulta ja antaa velkojalle joiden rahat oikeasti ovat. Tämäkin voi tulla yllätyksenä- kun olet joskus maksanut velkasi, niin ulosottomies ei enää ota sinulta rahaa. Tässä tapauksessa velka vain loppuu myöhemmin.