Tutkin tänään monta tuntia Hesaria, laskin neliöhintoja ja totesin, että uudet (tavalliset, Eiran rannat yms. tietysti poislukien) asunnot eivät ole suhteessa enää niin kalliita verrattuna vanhoihin. (Siis kalliitahan kaikki asunnot on, se täsmennykseksi) 3.000 €/m2 uudesta pks. asunnosta oli ihan tavallinen pyyntö.
Mielestäni hintaero vanhoihin on kutistunut.
Toinen havainto vuokrista.
Vuokrat ovat mielestäni nousseet lyhyessä ajassa reippaasti.
Pyynti on näköjään melkein kauttaaltaan yli 15 €/m2. Aivan törkeitäkin pyyntöjä löytyy.
Ihmeen vähän on vuokrataan ilmoituksia.
Onko kellään näitä tukevia havaintoja, vai olenko ymmärtänyt jotain väärin?
Mielestäni hintaero vanhoihin on kutistunut.
Toinen havainto vuokrista.
Vuokrat ovat mielestäni nousseet lyhyessä ajassa reippaasti.
Pyynti on näköjään melkein kauttaaltaan yli 15 €/m2. Aivan törkeitäkin pyyntöjä löytyy.
Ihmeen vähän on vuokrataan ilmoituksia.
Onko kellään näitä tukevia havaintoja, vai olenko ymmärtänyt jotain väärin?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Minä maksoin jo viime vuonna Helsingin lähiössä yksiöstä vuokraa yli 17 euroa neliö. En enää asu siellä. Paljonkohan mahtaisi olla ensi vuonna, ehkä 25 euroa neliö.
uusissa sopimuksissa.
Pyydetään jo 15...17 euroa neliöltä.
Tilasto sanoo 12 euroa vapaarahotteisissa.
Lyhyessä ajassa pyyntöihin on tullut 25-40 % lisää.
Ovat hurjia lukuja.
on saanut pk-seudulla maksaa sen 17 jo pitkään. Olennaista kai kuitenkin on se, että jos ostasisi, olisivat kustannukset (ainakin omalla kohdalla) huomattavasti kovemmat.
samat asiat kuin aloittaja. Vuokrat näyttävät nousseen, ja hinnoissa tuntuu olevan pienen pientä laskua
liiallinen uudisrakentaminen kysyntään nähden. Etenkin kun mitään kysyntää ei juuri tällä hetkellä ole. PK-seudulle kaavoitetaan asuntoja kymmenilletuhansille, kuka ne alueet rakentaa kun nykyisetkään uudiskohteet ei käy kaupaksi?
.....sillä rakennuttajathan ovat jo kuukausia sitten alkaneet sopeuttamaan ALKAVIEN työmaiden määriä(aloituksia siis) kysyntään nähden. Aloitukset ovat loppuvuonna vähentyneet ja vähenevät ensi vuonna vs. tämä vuosi.
Valtaosa uudisrakentamisesta on suurten firmojen tuotantoa. Kun ne alkavat hidastamaan aloituksia, tulee jossain vaiheessa kysyntä ja tarjonta kohtaamaan tätä päivää paremmin myös niillä tietyillä alueilla, joilla nyt ongelmia.
Avaimet ovat kyllä ihan tasan rakennuttajien käsissä - kun aikansa jarruttelee, niin kas, kysyntääkin löytyy sopivasti vs. asuntojen määrä.
pysy edes samana. Pelkkä kaavoittaminen ei mitään ratkaise. Sinun kannattaisi nyt hieman perehtyä rakentamiseen sen rakenteisiin ennenkuin alat päästelemään näitä "totuuksia" suustasi.
Helsinki heinä-syyskuu 2007:
Keskivuokra vapaarahoitteisissa vuokra-asunnoissa:
Uudet vuokrasuhteet 14,04 €/m2/kk
Vanhat vuokrasuhteet 12,09 €/m2/kk
http://www.hel2.fi/Tietokeskus/julkaisut/pdf/07_11_08_tilast_39_vihavainen.pdf
suonikas perinnän koittaessa.