tumma villa

Saunan uusimisen yhteydessä kun panelit oli purettu oli tuuletusreikien 2 ympäriltä välipaperi selvästi kostunut (joskus koska nyt kuivaa) ja sen alla tummunutta villaa. Ne eivät nyt olleet märkiä vaan varmaan jossain vaiheessa kostuneet. Rakenteet vaikuttaa kaikki terveiltä. Voikohan tuo olla vaaratonta tummunutta villaa (ollut 20v) muualta myös villa keltaista vaan tuuletusreikien ympärillää tummunut. Riittäköhän vaan villojen ja papereiden vaihto vai pitäiskö käsitellä jotenkin?
610118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei pieni mitään. Ilmanvaihtoreikien lähelle on rakenteeseen vähän tiivistynyt kosteutta jossain vaiheessa. Noin pieni vaurio ei vaikuta ilmanlaatuun mitenkään. Jos purkaessa rakenteet oli kuivia ja vaurio vain reikien ympärillä, niin OK. Eri asia olisi, jos isoja osia olisi märkiä ja tolpat lahoja. Sellaisessa home muhii ja vaikuttaa ilmanlaatuun.

Vaihdat villat siltä kohtaa jos siltä tuntuu ja uusit paperin. Teippaat huolella alumiiniteipillä IV-putken ympärykset, niin ei pääse enää kosteutta sinne väliin.

Äänestä
  • OK.
    kaikki puuosat olivat terveitä vaan siis villa 5-10cm tummunut eikä kyllä haissut - kahdesta kohdasta. Paperista vaan näki että oli imenyt kosteutta.
    Mutta poistetaan vanhat villat ja laitetaan uudet tilalle...

    Äänestä

Jos haluaisin varmistaa vielä onko villoissa myrkyllisiä mikrobeja... Mihin voisin lähettää näytteen ja mitähän sen analysointi maksaa? kauanko tulosten saaminen kestää?

Äänestä
  • Villat mustuvat siellä missä ilma pääsee virtaamaan, vaikka merkittävää kosteusvahinkoa ei olisikaan. Villaan tarttuu pölyä joka tummentaa villan. Kosteuden vaikutuksesta pöly kylläkin saattaa homehtua. Tässä tapauksessa kyllä riittää, kun vaihtaa villat jos muuten rakenteet terveet. Purkurakennuksissa näkee näitä mustia villoja paljon.

    Äänestä

  • Miksi suotta nähdä vaivaa ja maksaa tiedosta, jota ei tarvitse. Jos mitään oireita ei ole ollut ja kuitenkin vaihdat tuoreet villat tilalle, niin en näe syytä alkaa teettää jotain mikrobitestejä.

    Mitään en ko. testien hinnoista tiedä, mutta maksanee satasen tai useampia ja kestänee muutamia viikkoja.

    Katsoinpa kuitenkin Googlesta. Tuolta saattaisi saada apua:
    http://www.sci.utu.fi/biologia/aero_tutkpalv.html

    ja suora linkki hinnastoon:
    http://www.sci.utu.fi/projects/biologia/aerobiologia/docs/AeronHinnasto2007.pdf

    Äänestä

Kysymys:
Remppa vahat villat
Teen ok-talon (vm79) saunaremppaa. Sauna on alakerrassa, sekä levy- että harkkoseiniä takana (kaikki lämpimiä seiniä). Lasivillaeristeet, alumit-paperi päällä (paneelin alla). Sähkölämmitteinen löylyhuone. KYSYMYS: Vanhoissa eristevilloissa on mustia läikkiä/alueita. Ne esiintyvät varsinkin löylyhuoneen yläosissa. Mistä on kyse - EI KAI VAAN MISTÄÄN HOMEESTA? Voi toimittaa digikuvia jos oikeasti kiinnostaa/tarpeellista Tarkoitus on jättää vanhat villat alle. Koolausta korjataan, höyrysulku ja panelointi ym uusitaan
Vastaus:

Terve!

Yleensä villa tummuu kun sen lähellä liikkuu ilmaa eli silloin ilmassa oleva noki/lika mustaa villan (esim. iv kanavien ulostuoissa). En nyt saanut ihan selvää, että onko ilman liikkuminen mahdollista ko. paikassa. Jos on niin silloin uskon, että kyse on enemmän liasta kuin homeesta. Mikäli höyrynsulussa eli alumiinipaerissa on ollut reikiä ja saunassa oleva kostea ilma on pääsyt tunketumaan villaan (villa kastunut) niin voi siellä jotakin kasvustoa olla. Yleenäs se kyllä näkyy myös muissa rakenteissa, jos kosteutta on olut enemmänkin.

Valokuva tietysti selventäisi asia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


homettako vai ei kirjoitti:

Saunan uusimisen yhteydessä kun panelit oli purettu oli tuuletusreikien 2 ympäriltä välipaperi selvästi kostunut (joskus koska nyt kuivaa) ja sen alla tummunutta villaa. Ne eivät nyt olleet märkiä vaan varmaan jossain vaiheessa kostuneet. Rakenteet vaikuttaa kaikki terveiltä. Voikohan tuo olla vaaratonta tummunutta villaa (ollut 20v) muualta myös villa keltaista vaan tuuletusreikien ympärillää tummunut. Riittäköhän vaan villojen ja papereiden vaihto vai pitäiskö käsitellä jotenkin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu