yritän korjata kuulokkeitteni johtoa, mutta semmoinen ongelma on nyt että nuo kuparijohdot on käsitelty jollakin sähköäjohtamattomalla aineella, joka varmaankin pitäisi saada pois ennenkun alan juottamaan. sytkärillä polttamallahan tuo kai lähti, mutta ääni oli ihan ala-arvoinen. tosin vika saattoi olla myös huonoissa juotoksissa, aloittelija kun olen. eli siis lähtisköhän tuo jollakin aineella, vaikka alkoholilla, vai jatkanko vaan sytkärin käyttöä ja juotan paremmin?
johtojen "suoja-aine" pois
dsiohfsdofih
32079
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Juotostinassa oleva fluxi liuettaa Lakan
nykyisin.(EJ juotettavaemalilakka).
Entisinä aikoina piti polttaa ja kastaa
kuumana spriihin.Jonka jälkeen juotettiin.
puhdistaa pastaa ..
Onkohan eristettyjä johtimia millään käsitelty? Epäilen niillä olevan vain hapettumaa. Paras keino happokäsittelyn jälkeen on mekaaninen esim. veitsellä jollain kovalla alustalla. Anna myös tinan ja johtimien lämmitä niin, että tina juoksee kunnolla. Kyllä siitä hyvä tulee vaikka alussa hankalalta näyttäkin.
Kuulokejohdot ovat useimmiten ohutta "coxia", jos jatkat sitä juottamalla ensin keskilangan ja sitten eristyksen jälkeen vaipan niin kaapelin taajuusominaisuudet muuttuvat. En tiedä onko sillä väliä äänitaajuuksilla mutta kunhan kerroin. Mielestäni vain erittäin kalliiden kuulokkeiden johtimia kannattaa korjailla ellei sitten elektroniikka harrastus ole päässyt pahasti puremaan. Harjoitushan se mestareita tekee.