Antakaapas suosituksia 17" läppäristä, johon asentais Mandrivan.
Entäs jos kokoaisi (tai ostaisi valmiin paketin) tehokkaan noin 1000 euron hintaluokkaisen pöytäkoneen, niin mitä pitää ottaa huomioon Linuxin ja erityisesti Mandrivan hyvälle toimivuudelle?
(Core 2 duo kiinnostaa...onko toimivuudella eroa AMD:n tuotteisiin?)
Onko Mandriva Power pack 2008 hintansa arvoinen? Myykö Suomessa joku tuota em. pakettia?
Mitä tavallinen Matti-isi saa enemmän käyttöönsä Power pack 2008:sta verrattuna netistä ladattavaan ilmaiseen Mandriva 2008 versioon?
Rauta + softa vinkkejä
1
356
Vastaukset
- keimis
Yleensä, jos koneen saa toimimaan yhdellä linux distrolla, sen saa toimimaan kaikilla. Joitakin vain voi joutua säätämään vähän enemmän. Mandrivan pitäisi olla sieltä helpoimmasta päästä ja siinä on hyvät hallintatyökalut.
Amd ja intelin prosessorit pitäisi kummatkin toimia hyvin linuxissa. Suurin osa emolevyistäkin pitäisi toimia ihan hyvin linuxissa, jos ei osta jotain ihan ihme merkkiä tai mallia. Nvidian näytönohjaimet toimivat linuxissa paremmin kuin atin. Tilanne kuitenkin on muuttumassa ja voi olla ihan eri vuoden päästä. Jos kone pitäisi kuitenkin ostaa nyt heti, niin kannattaa ostaa nvidian näytönohjaimen.
Mandrivan power packista ei kokemusta, mutta noissa maksullisissa linux distroissa on yleensä mukana valmiina joitakin asioita, joita ei ilmaisversioihin voi pistää esim. lisenssien vuoksi. Joissakin voi olla jotain maksullisiakin ohjelmia mukana. Myös hintaan voi sisältyä jonkinlainen tukipalvelu-systeemi. Nuo ovat kuitenkin hyvin pakettikohtaisia. Kannattaa lukea tuoteselostus mandrivan sivuilta mitä tuo power pack sisältää.
Onko tuollaisen maksullisen distron ostaminen kannattavaa, on vähän niin ja näin. Yrityksissä se voi olla kullan arvoinen, jos saa mukaan tukipalvelun ja valmiina paketissa kaikki ohjelmat, jota tarvitsee. Kotikäytössä se ei välttämättä ole tarpeen. Jos kuitenkin sen vain saa helposti jostain, eikä raha ole este, niin mikä ettei kotikäyttöönkin. Mandrivan maksullisten versioiden saamisesta Suomessa ei ole minulla mitään tietoa.
www.linuxcomp.net sivuilta saa jotain tietoa linux yhteensopivista kannettavista ja koneista. Valitettavasti linuxcompin toiminta loppui 18.11.07, mutta sivuilta saa silti edelleen tietoa, joten kannattaa käydä lukemassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa93155Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.102164Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1181792Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä
Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus101146Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa
Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn1431032Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R4501002- 36813
- 54748
- 67701
Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.30685