Kuinka usein vedenvaihto?

Kirsi L.

Kuinka usein teette akvaarioonne osittaisen vedenvaihdon ja kuinka suuren osan vedestä vaihdatte kerrallaan? Hanasta tuleva vesi (Turussa) on pH-arvoltaan akvaarioon liian korkea, joten vaihdettava vesi on aina käsiteltävä pH miinus -aineella. Mitä muuta lisäätte veteen osittaisen vedenvaihdon yhteydessä? Olen itse seisottanut vettä vajaan vuorokauden ennen akvaarioon laittamista, mutta se on hankalaa, jos haluaa vaihtaa vähänkin isomman osan akvaarioni 140 litrasta.

6

3531

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nasu

      Vaihdan kerran viikossa kahteen 140-litraiseen noin kolmanneksen ja joka toinen päivä 54-litraiseen n. 8 litraa.

      En käsittele vettä millään kemikaaleilla, mutta monnis&kääpiöahvenaltaiden ulkosuodattimissa on turvetta, joka laskee pH:n sopivaksi. Turpeet vaihdan kahden viikon välein.

      Säästäväisenä kuin se fillarilla telkkariin virtaset polkeva mies seisotan vaihtovedet ämpäreissä muurin päällä lämpiämässä niin hanasta ei tarvitse laskea kuin kylmää. Samalla seisotuksella poistuu näppärästi kloori.

      Hankinnassa olevaan 300-400-litraiseen aion värkätä letkusysteemin vedenvaihtoon ja vaihtaa useammin ja vähemmän kerrallaan, jolloin seisotuksen poisjääntikään ei ole niin ratkaisevaa.

      Kalat rakastavat tiheitä vedenvaihtoja ja kutevat jatkuvasti
      :-).

      • Mutu

        Kolmassa viikon tai kahden välein (350l allas). Suoraan hanasta, kädellä arvioiden likimain samanlämpöisenä kuin altaan vesi. Vesijohtoveden ph on n. 8,4. Vaihdossa altaan ph kohoaa n. 7:mään, kun se normaalisti on 6,8. Vedenvaihto ei näytä juurikaan haittaavan kaloja, joskin tikrut ja punapäätetrat ovat vaihtopäivän tavallista arempia. Vedessä ei ole klooria, joten seisotus tai kloorinpoistoaineet eivät ole tarpeen.


      • Mikael
        Mutu kirjoitti:

        Kolmassa viikon tai kahden välein (350l allas). Suoraan hanasta, kädellä arvioiden likimain samanlämpöisenä kuin altaan vesi. Vesijohtoveden ph on n. 8,4. Vaihdossa altaan ph kohoaa n. 7:mään, kun se normaalisti on 6,8. Vedenvaihto ei näytä juurikaan haittaavan kaloja, joskin tikrut ja punapäätetrat ovat vaihtopäivän tavallista arempia. Vedessä ei ole klooria, joten seisotus tai kloorinpoistoaineet eivät ole tarpeen.

        Jo vanhentuneessa akvaariossa puskurikyky riittää eikä ph-miinusta tarvittane. Waterlifen bufferista en tosin ole havainnut haittaakaan olevan paitsi lompakolle. Kovin herkkiä kaloja tuo PH- hieman säästää mutta todellakin otollisempi uudessa akvaariossa.

        Aina parempi useampi vaihto vähemmällä määrällä - tarkkaile akvaariosi Nitraattipitoisuutta äläkä salli kuin 0,25 pitoisuus korkeintaan. Tästä saat viitteitä vaihtovälille - joskaan Nitraatti ei välttämättä puolitu puolet vedestä vaihtamalla. Uutta vettä ei tarvitse ( oma vesijohtoveteni ) seisottaa, riittää kun sen laskee "ilmavasti" akvaarioon ja suurimmat kaasut vapautuvat. Vesijohtoveden lämmitys huonetilassa ei ole sen halvempaa kuin boilerissakaan ja kalat kyllä kärsivät nopeasta lämpötilanvaihdosta - joten lämmintä vettä olen käyttänyt.


    • Tiitu

      On olemassa vanha, koeteltu keino, joka vähentää vedenvaihtotarpeen viikkojen vaihtovälistä kuukausiin! Samalla kalat pysyvät terveempinä, eikä sameutta aiheuttavia likoeläimiä ym. voi esiintyä. Viittaan seuraavassa osoitteessa käytävään keskusteluun:

      http://fi.egroups.com/message/Akvaario/16

    • Sari sardiini

      Niin ei sitte kannata uskoo noihin suursiivousjuttuihin. Akvaario pärjää näppärästi ilman sitä parikin vuotta ja jos joku levä ongelma tulee niin voit vaihtaa vähän enmmän kun tavallisesti, mutta et kumminkaa kaikkia kerralla

    • watertank

      Isoihin akvaarioihin ei tarvitse vaihtaa noin usein vettä parin tai kolmenviikon välein riittää pienet on sitten asia erikseen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      45
      5573
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      307
      5400
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      85
      4629
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      69
      2465
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      3
      2115
    6. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      49
      1905
    7. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      31
      1865
    8. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      16
      1852
    9. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      26
      1810
    10. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      83
      1752
    Aihe