tietääkö joku, miten luut saa häviämään tunkiosta? Pehmytosat raadoista häviävät itsekseen mätänemällä, mutta kallot ja muut luut jäävät ikävästi pyörimään pellolle, kun keväällä levittää tunkion. Ei muuten, mutta eu-tarkastajat ei perkule usko että olen talven aikana tappanu 8 susikoiraa joitten luut sitten valkenee keväällä pitkin peltoja.
Hyvät
neuvot tarpeen
341716
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Museovirastolta suuret korvaukset. Ne ostaa sen pellon muinaismuistolain velvoittamina. -Kato kun tarvitsevat jotain kaivamista.
Luut on nakattu iät ajat maahan kaivettuun kuoppaan ja kuoppa on peitelty kuopasta kaivetulla maalla! Että näin yksinkertaista se on!
et kai väitä että maaseudulla syyllistytään salakaatoihin?
me jotka olemme tietoisia ja sivistyneempiä, kuin kaupunkiin lähettämämme sukulaiset tai heidän jälkeläisensä koskaan, emme syyllisty laittomuuksiin. On vain niin, että 8 koiraeläimen kalloa (ja kevääseen mennessä tulee lisää) herättää kysymyksiä. Luiden erottelu kompostista on kovan työn takana, joten kyselin vain olisiko jotain kenties kemiallista tai muuta mahdollisuutta poistaa luut ilman mekaanista erottelua, joka ilmeisesti pitää tehdä käsin.
kyllä ne eu-tarkastajat huomaavat mitä pikimmiten, että ne todella ovat koiran luita.
Miksi edes olet huolestunut tuollaisesta asiasta? Tai miksi sinun pitäisi tuota piilotella?
Siksikö, että pelkäät joutuvasi syytteeseen eläinrääkkäyksestä tai muusta tuontyyppisestä maalaisille tyypillisestä touhusta?
Sitähänmä vaan hieman ihmettelen, että miksi olet tappanut tai tulet tappamaan 8 koiraa?
on semmoisia harmaita suorahäntäisiä koiria, joilla ei ole kaulapantaa. En tiedä tuosta eläinrääkkäyksestä, mutta minusta on kauhean vastuutonta päästää koira kulkemaan ilman kaulapantaa (pari on kyllä ollut semmoista isommalla pannalla varustettua, niistä olen pannat laittanut kaukokiidon rekkojen mukaan josko menisivät takaisin lähettäjälle??). Se kaulapannattomuus se se vasta onkin eläinrääkkäystä ja senpä vuoksi minä lopetan niitä koiria aina kun niitä tuolla tunkion laidoilla pyörii. Ikkunasta kiväärillä napsautan aina silloin tällöin. Tänä syksynä olen päästänyt kärsimyksistä jo 8 ja talven mittaan tulee varmasti vielä lisää. Ongelmana ovat nimenomaan ne isommat luut, jotka paistavat ikävästi keväisellä kyntöpellolla. Eu tarkastajat kiinnittävät huomiota pellon lannoitukseen ja jos siellä näkyy luita, niin voi olla että joutuu tarkempiin tutkimuksiin. Kaikenlaisia viljavuus- ja maaperätutkimuksia ne joutilaat alkavat sitten väsäämään ja tuet viivästyy tai saattavat jopa kokonaan jäädä saamatta ja vain pelkkien luiden vuoksi.
jatka samaa työtä.kyl luut haprastuu ja antaa ravinteet maahan.kaupunkilaisten hyväksi sekin ravinto...vain viljan välityksellä...
turajussit keskustelevat täällä luonnonsuojelusta.
Ei ihme jos maalaisille nauretaan.
Millonkas se maaseudun tyhjeneminen alkoikaan?
No, oli milloin oli, mutta seuraukset näkyvät jo.Ei ole kuin pohjasakka enää jäljellä, voi päätellä tuostakin kirjoituksesta.
voi degeneroituneelta kaupunkilaiselta muutakaan odottaa. Pelkän sivistyksen vuoksi kérrottakoon sinulle; maaseudun tyhjenemisessä on vertauskuvallisesti kyse kullan huudonnasta. Aikansa pestään maaperää ja kuonaa pois, jäljelle jää se mikä on tärkeää. Kuona on huudottu kaupunkeihin jo ainakin 100 vuoden ajan, ja maaseudun älyllinen ylivoima jatkaa edelleen jalostumistaan kaupungin kustannuksella. Valitan, että olet sitä kuonaa jolla ei oikein ole oikeaa paikkaa eikä mahdollisuutta menestyä elämässä. Toisaalta, sukusi voi kiittää vanhepiasi, että he ymmärsivät muuttaa pois pilaamasta sukunne perimää. Eikö ole hienoa, että sinulla ja vanhemmillasikin on jokin tehtävä ts. olla se väistyvä osa perimässä joka on ylimääräistä ja hyödytöntä.
Pohjasakalla on taipumus kerääntyä yhteen ja samaan paikkaan. Ikäänkuin tiivistyen.
Kaupungissa on ne suurimmat rikolliset, ryöstäjät, pummit, huumediilerit, huijarit...
Tarvinneeko tuota jatkaa.
Hyvinhän ne teillä on hommat hanskassa.
Siellä sivistyksen kehdossa.
... on siellä ainakin huumorintaju tallessa!
"maaseudulle kasautuu ihmiskunnan sivistys ja ylivertainen äly, jonka puhtaimpana osoituksena melkein ehjä Valmet -traktori, tuo jylhä puurtaja, seisoo ylväänä navetan nurkalla valmiina ahkerasti tuomaan onnea ja hyvinvointia meille kaikille!"
JES!
En pä tierä kullin huuhtomisesta paljookaa kun tuo sauna sytty ja palo viisi toista vuota sitte. eikä rysselin herrat ja kreenpease anna korvauksija uuteen saunaa!!!!!
Mutta ne luut pannaan meirän kyläällä myllyyn ja jauhetaan jauhoks. se jauho auttaa potenssiin kun on tuo maasedulla jatkuva naisen puute. Jaksaa kato seisoo pitempään jos ei muuala niin salametällä passissa.joo.
Eihän sultakaan muuta voinu odottaakaan.
Siitä kertoo paljon jo se, ettei tiedä itse miten hävittää pari luun kappaletta..
Joutuu kyselemään kaupunkilaisten neuvoja siihenkin
ei kirjoittele tänne palstalle vittuiluviestejä.
Älykkyys ja viisaus ei kulje käsi kädessä!
Viisas ihminen ei kehu älykkyydellään!
se, että ymmärtää, keneltä on kysytty ja ymmärtää olla hiljaa kun kukaan ei mielipidettä kaipaa. Kysymys oli suunnattu vain älykkäille ihmisille, ei teille kaupunkilaisille ollenkaan.
osaa laittaa kysymykset oikeille palstoille. Tänne pitäis perustaa yksi osasto lisää, vaikka Maalaisjuntti kyselee tyhmiä palsta.
lukemisessa. Asian ymmärrystä en edes uskalla toivoa.
Eipä sulla oo mitään asiaa mitä sanoa.
Sinä vain tunnet olevasi kaikentietävä, mutta et pystyny sanomaan yhtään mitään neuvoa, joten juuri siten kaupunkilaiset käyttäytyvät, kun joutuvat yksinkertaisen probleeman kanssa tekemisiin.
Onko muitakin vastaavia KAUHEITA KYSYMYKSIÄ sattunu rauhalliseen ja auvoiseen kaupunkielämään osumaan?
Minua hävettäisi sinun sijassasi, enkä missään nimessä halua esim. sotatilanteessa samaan juoksuhautaan kanssasi, koska sulla olisi paskat housussa jatkuvasti, enkä tykkää paskahajusta yhtään.
Nautin maalla puhtaasta ilmastosta ja vedestä. Täällä on myös kalat terveitä.
Tämä on Suomi24, koko kansan räkälä jossa puretaan huonoja päiviä tuopin äärellä muiden samanlaisten seurassa, itseään kehuen ja muita pilkaten. Älyä täältä on turha lähteä etsimään, ylipäätään takuuvarma todiste alhaisesta älykkyydestä on se että tänne eksyy tosissaan kirjoittelemaan (ja tuo koskee toki myös meikäläistä).
Eepä oo monikaa pystynnä koko sinä aekana,ku oon näpelehtömistöö kuluttanna näellä sivuloella sanomaa asijoo justiisa nuin kohallesa.Ee tiällä,eekä varsinkaa metästyssivoloella sua ku vittuilut piällesä jos koettaa jottae asijookii tuuvva näkyville.Aena joku ketkulaMooses taekka muu tyhjäntoemittaja hyökkee piälle,ku ylleenen syyttäjä.Kaekellaeset rovvoelijat alottaa muaseuvun asukkaehin moetinnat,tae suven ylistykset ja koeriin haakunnat.
Pitäs tuommosten tyhjäpiäpellejen varmaannii ehtiä muita palstoja,eekä sotkeetuva tänne immeisten kiusaks.On tiällä muutama asijallinennii kirjottelija,varsinnii tuo joka vastoo aena "paskamaesterille".Ihan tulloo paremmalle piälle,ku lukkoo miehen juttuja.Ja toesekseen tämän paskamaesterin hiiltyminen se eekun vuan naarattaa meekäläestä.
Eepä muuta kun "metästelemissiin"!
että kun yrität ees pikkusen kirjottoo luonnon puolesta ylleismaailmallisesti ja imarrellen Suomen kaunista luontoo sekä houkutella immeisiä ees vähän suojelupuuhiin, niin joku per..leen salametästysprovoilija isköö kimppuun ja alottaa henk.koht. v..ttuilun näin kauniisti sanottuna.
Ja vastapuolisesti kaapunkilaiset haukutaan ja elämä pyörii yhen helekutin sujen ja sen tappamisen ympärillä.
On tiällä kyllä pari asiallista hanua niinku tuo kerpiili ja valtteri,rommikolakin kelepoo ja muutama anonyymi.
Mutta Mannerheimin kanssa oli hyvä väitellä,se ol tiukka vastus eikä kuitenkaan ruvennu törkeetä herjoo heittämmään, mutta sekkii on hävinny näiltä saiteilta.
Enkä kyllä ihteenikkää kovin viisaana pie kun tänne kirjottelen. Mutta työtauon aikana nikotiinipötkön sijasta vetäsen myrkkyä tältä palstalta.
"Ee tiällä,eekä varsinkaa metästyssivoloella sua ku vittuilut piällesä jos koettaa jottae asijookii tuuvva näkyville"
Tämä pitää paikkansa. Selitetäänpä, mitä lainaus tarkoittaa selvällä suomen kielellä ilmaistuna:
Minä kirjoitan yleensä tänne asiapitoisen ja perustellun kommentin ja mitä sitten tapahtuu? Saan niskaani heti kottikärryllisen sontaa ja kaikenmaailman älyttömimpiä kommentteja. Ilmeisesti tämä palsta halutaankin pitää tätä hallitsevien Einareiden osalta vittuilupalstana. Asiapitoisia kirjoituksia täällä pidetään kummallisina ja siksi niihin suhtaudutaan niin raivon riivaamina.
maaninen vaihe kääntyvän sulla megalomaniaksi...
tuota oot itekkii.Saatana rovvoelet mehtuupalstoloella muka asijoo ruapustamassa.Varmaannii puhaltaa lahkeesees ku suat muaseevun asukkaat kirjottammaan tuljkivenkatkusia vastaaksia mahollisimman paljo höpinöehes.Ootko lyönnä jonnii toesen tyhjäpiän kansa vettoo,jotta monko lukkoo tae vastoo viisaaksiis?
Jos ruppeet arvostelemmaan muihen vastaaksiin tarpeellisuutta,elä itekkään syötä tyhmiä rovojas näille ,mitenkätyösanotta,saettiloelle!
mitään syytä rovoilla ja kerjätä vastauksia.
Minua vain oikeasti kiinnostaa, jotta miksi kokonaisuuden kannalta niinkin mitättömästä ongelmasta eli sudesta on noussut niin hirveä haloo. Maaseudun asukkaat kiinnostavat siinä mielessä, että jos he ovat valinneet asuinpaikakseen metsien läheisyyden, niin miten tällainen pikku karvaturripeto voi järkyttää heidän elämäänsä näin paljon.
Siksi oivallukseni, jotta muuttakoon tyhjän pelkääjät kaupunkeihin on mielestäni täysin asiallinen juttu. Yleensäkin minua kiinnostaa järjen ja luonnon symbioosi, eikä mikään turhan hysterian lietsonta.
vähän niinkin, että on helpompaa joutua pelon valtaamaksi, kun pelon aiheuttaja on läsnä ja lähellä. Siinä mielessä kyllä ymmärrän hyvin näitä pelkääjiä.
Itse tässä maalaisena en oikein osaa pelätä. Se ei tietenkään tarkoita sitä, että olisin vähemmän tyhmä kuin keskimääräinen maalainen. Voihan asia olla niinkin, että olen tyhmempi, kun en älyä pelätä.
Miksihän itsekullekin tulee hirveä haloo, milloin mistäkin.
Miksi sinulle on tullut niin suuri haloo metsästyksestä ja siittä, että se ei ole ekologista touhua?
Metsästyksen saastuttavuus on kuitenkin hyttysenpaska valtameressä...
Tuosta turhan hysterian lietsomisesta olen samaa mieltä kanssasi.
Misteehän juuttaasta lienet suanna piähäs,jotta tiällä oltas hysteerisiä ja muutonnii pelättäs jottae suvenriäpälettä?Ee taeja montakkaa mualaesen kirjotusta löötyä,jossa se kaahistelis suven kaaheuksia.Aena ite alotat jollae saatanan rovolloelulla,"jotta nythän,ku mualaeset pelekee...".Ite aena oot alottanna kysseiset ruapustelut ja sitätehen lisännä vuan vettä myllyyn.Etippä ykssii muaseuvun asukkaan aeto alotus ,jossa se kertoo pelekeeväsä riettoja.
Jos satut löötämään,ouvat kaapuntilaestyhjäntoemittajien rovoja,niinku sinunnii jonniijootavat töhrys!Luonnosta et toselämässä tunnu ymmärtävän nii pätkänkäävertoo.Ee se tie mittää luonnonystävee,jos uamuyöstä aakasoo tietokonneesa ja alakaa mahottoman vittuilun ja muaseevunasukkaan halaventamisen.
Montakertoo oon sanonna ja sanon vieläkii,jotta oot tyhjäntoemittaja,etkä mikkää muu!
siis suden jäljiltä jonkin elukan raato, heh heh (by Suden ystävä).
En sitten tiedä, mikähän sana on oikea kuvaamaan tätä petohysteriaa ja pelkoa, mikä maaseudulla vallitsee. Ja turha on kysellä, mistä olen tällaisia ajatuksia saanut päähäni. On ihan konkreettista kokemusta ja tietoa tästä petovihasta ja hysteriasta, siis lähietäisyydeltä.
Siinähän se sana tulikin: Viha
Minua siis kiinnostaa, jotta miten joku voi oikeasti vihata suunnattomasti pientä "vihaista" karvapalleroa, jolla joskus on nälkä, kuten kellä tahansa ihmisporsaalla.
jankutustas ja tyhjänjaahantoo.Myö napsaatettaan sillontällön rietta kylymäks ihan vuan pelekästä rakkaavesta ja luonnonsuojeluks,ee vihasta.
provosoi joku moosespetteri tai suvenystävä kavereineen.
No, tulipahan älämölöä tyhjän takia.
Antoihan tuo kaupunkilaisille susihyysääjille hyvän mahdollisuuden munata itsensä.
Eikö se oo ihan hyvä saavutus?