Onko isännöitsijä pakollinen kokouksissa läsnäolijana, jos mitään päätöksiä ei tehdä, sillä tuntuu, että joskus olisi hyvä keskustella asioista, jotka ovat ehkä "hankalia" isännöitsijän kuluttaessa penkkiä vieressä ja vetäen 100 eur / tunti siitä ilosta.
Isännöitsijä pakollinen
hallitusKokouksissa?
10811
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
No voihan hallitus kokoontua epävirallisestikin, vaikkapa lähikuppilassa maailmaa parantamassa.
No eihän näitä plökäpöksyjä saa kuin korkeintaan hallituksen virallisiin ja haluavat aina isännöitsijän paikalle. No, jos on noin taidottomia ja pelkureita, niin otetaan ukko mukaan, mutta tiedän, että kokouksen saaminen aikaiseksi viivästyy ainakin 2 kk.
ole kokouksessa läsnä olla, mutta toisaalta isännöitsijällä on oikeus jättää eriävä mielipide pöytäkirjaan. Normaaliin asiakassuhteeseen kuuluu että isännöitsijän kanssa sovitaan kokousajat sekä hänen läsnäolotarve, luonnollisesti sovituista asioista keskustellaan isännöitsijän kanssa.
Minusta lähtötilanne on metässä jos isännöitsijä koetaan "pakollisena kalusteena" kokouksessa, ehkä kannattaisi miettiä sitä hallitustyöskentelyä uudelleen ja miten kiinteistöä hoidetaan ammattimaisesti.
niin kyllä ne tulee heti kahville.
eikä silloin ole sopivaa käyttää alkoholia, oma toivomus on että hoidetaan kokousasiat pois ja sitten vasta kahvitellaan. Voi hallitus jäädä pidemmäksi aikaa istumaan ja isännöitsijä pääsee pois kun on kahvinsa juonut.
Sinäkin luultavasti menet mielelläsi ilman korvausta työnantajan järjestämiin 1-2 h:n kokouksiin iltasella. Vielä kun vuoden ajalla näitä kokouksia olisi 60-80 kappaletta.
vuotta taaksenpäin niin kokoukset istuttiin päivisin, jostain syystä on käynyt niin että kokoukset on siirretty iltaselle. Kyllä töistä moni lähtee hammaslääkäriin, parturiin ja jopa hoitamaan omia asioita kesken päivän. Hallituksen kokoukseen ei kuitenkaan aikaa riitä vaan ollaan niin kiireisiä että pitää istua klo 19 alkaen.
Niin, koska hallituksen kokouksia 3-4/v niin kyllä jäsenet vois uhrata tuon 3 tuntia silloin kun kokous on. Ei ole paljoa pyydetty joustaa hiukan menemisistään, että yhtiön asiat tulisi hiukan paremmin hoidettua, kun sinne hallitukseen on niin kovasti hinguttukin.
100 euroa on ihan kohtuullinen hinta 2 tunnin kokousajasta. Siinä ei pitäisi olla valittamista kenelläkään.
isännöitsiä ei jätä eriäwää mielipidettä mihinkään jos hän ei ole taloyhtiön osakas!
ja yleensä hän on wain sihteeri kokouksessa :=)
mutta ei isännäitsijää tarwita kokouksessa